אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גוגל תשלם בצרפת כמיליארד יורו כפיצוי על העלמות מס צילום: Getty

גוגל תשלם בצרפת כמיליארד יורו כפיצוי על העלמות מס

ההסדר מגיע לאחר חקירה של רשויות המס במדינה, שנמשכה ארבע שנים; תוצאותיה יוכלו להשליך על חברות טכנולוגיה אחרות, שנעזרות באירלנד כמקלט מס כדי לצמצם הוצאות באיחוד האירופי

12.09.2019, 20:42 | שירות כלכליסט

גוגל הסכימה לשלם קרוב למיליארד יורו לרשויות הצרפתיות במסגרת הסדר פשרה בחקירת הונאת מס שהחלה לפני ארבע שנים; העסקה עשויה לשמש כתקדים עבור חברות טכנולוגיה גדולות נוספות הפועלות במדינה - כך דיווחה הערב (ה') סוכנות רויטרס.

קראו עוד בכלכליסט

החוקרים הצרפתים ניסו להגיע לקביעה האם גוגל, שהמטה האירופי שלה נמצא בדבלין, לא שילמה את מיסיה למדינה על ידי הימנעות מהכרזה על חלק מפעילויותיה שם. ההסדר מכיל קנס של 500 מיליון יורו ומיסים של 465 מיליון יורו, כך מסרה גוגל.

משרדי גוגל בצרפת, צילום: Getty משרדי גוגל בצרפת | צילום: Getty משרדי גוגל בצרפת, צילום: Getty

גוגל, חברת בת של אלפבית, משלמת מס מועט ברוב מדינות אירופה כיוון שהיא מדווחת כמעט על כל מכירותיה באירלנד. דבר זה אפשרי הודות לפרצה בחוק המיסוי הביהלאומי אבל תלוי בכך שעובדי החברה בדאבלין חתומים על כל חוזי המכירות שלה. "ההסדר מאפשר לטפל אחת ולתמיד בכל מחלוקות העבר האלה" כך אמר אנתוני לוי, אחד מעורכי הדין של גוגל, בשימוע בפני בית משפט בפריז.

תשלום המס הכולל שתבצע גוגל לא יגיע ל-1.6 מיליארד היורו שדרש משרד הכלכלה הצרפתי מגוגל לשלם, לאחר הפשיטה שערך על משרדי החברה ב-2016. באותו זמן המשרד שלל אפשרות של הסדר עם החברה. שר התקציב הצרפתי ז'רלד דרמנין אמר לעיתון לה פיגארו היום שההסדר ייצור תקדים משפטי והוסיף ששיחות בנושא כבר מתקיימות עם כמה חברות נוספות, גדולות וקטנות.

מדינות אירופה נאבקו בשנים האחרונות על היכולת למסות את הרווחים שחברות טכנולוגיה רב-לאומיות עשו בשטחן. צרפת תמכה בהתלהבות במס שירותים מקוונים שיכסה את כל המדינות חברות האיחוד, אך נתקלה בסירוב מצד אירלנד, דנמרק, שבדיה ופינלנד. הממשלה הצרפתית הטילה לבסוף מס חד צדדי על החברה, שגרם לנשיא ארה"ב טראמפ לאיים בהטלת מס על יינות צרפתיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות