אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טורקיה: העודף בחשבון השוטף עלה לשיא של 17 שנה צילום: איי אף פי

טורקיה: העודף בחשבון השוטף עלה לשיא של 17 שנה

הבנק המרכזי של טורקיה מסר שיתרת החשבון השוטף עמדה ביולי על 1.16 מיליארד דולר והעודף השנתי עמד על 4.45 מיליארד דולר - הרמה הגבוהה מאז 2002. הסיבה: ייבוא נמוך בשל ביקוש צרכני חלש. אתמול הוריד הבנק את הריבית ב-3.25% ל-16.5%

13.09.2019, 21:50 | שירות כלכליסט

העודף השנתי בחשבון השוטף של טורקיה התרחב לרמתו הגבוהה ביותר מאז ינואר 2002, כשהביקוש הנמוך מצד הצרכנים המשיך לרסן את הייבוא, כך על פי דיווח בבלומברג.

קראו עוד בכלכליסט

יתרת החשבון השוטף - המדד הרחב ביותר לסחר והשקעות - רשם ביולי עודף חודשי של 1.16 מיליארד דולר והעלה את העודף השנתי ל-4.45 מיליארד דולר - כך מסר הבנק המרכזי של טורקיה. החציון של תשע הערכות בסקר של בלומברג עמד על עודף של 1.3 מיליארד דולר.

עוד עולה מהנתונים שמפרסמת היום טורקיה, שגירעון הסחר שלה הצטמצם ב-2.42 מיליארד דולר לעומת אשתקד והוא עומד כעת על 2.52 מיליארד דולר. הרזרבות הרשמיות עלו ב-3.16 מיליארד דולר, בין היתר בשל הזרמת הון.

שר האוצר הטורקי ביראט אלבייראק מסר היום כי תוכנית הממשלה לטווח בינוני, המציגה בדרך כלל יעדים ממשלתיים לשלוש השנים הבאות, תיחשף בהמשך החודש. השר העריף שהיתרה בחשבון השוטף תגיע לשיא החודש.

ביראט אלבייראק, שר האוצר הטורקי וחתנו של ארדואן, צילום: איי אף פי ביראט אלבייראק, שר האוצר הטורקי וחתנו של ארדואן | צילום: איי אף פי ביראט אלבייראק, שר האוצר הטורקי וחתנו של ארדואן, צילום: איי אף פי

אתמול הוריד הבנק המרכזי של טורקיה את הריבית ב-3.25% ל-16.5%, בהתאם לציפיות בשוק. זוהי הורדת הריבית השנייה בתוך חודשיים, והיא נועדה לתמרץ את הכלכלה שנפגעה ממיתון בשנה שעברה. רק ביולי הריבית עוד עמדה על 24%, אז הוריד הבנק את שיעור הריבית ב-4.25%. הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן הפעיל בחודשים האחרונים לחץ מאסיבי על הבנק המרכזי להוריד את הריבית בחדות.

ירידה שנרשמה לאחרונה באינפלציה ושינוי במדיניות הבנקים המרכזיים ברחבי העולם לטובת הקלות מוניטאריות, עזרו לחזק את הלירה ולסלול את הדרך להורדות ריבית בטורקיה, שצפויות להימשך עד סוף השנה. האנליסטים ציפו כי הבנק יוריד הפעם את הריבית ב-2.5% נקודות. אף שחלק ציפו גם הורדה של בין 3%-4%.

הלירה הטורקית איבדה בשנה שעברה בסביבות 30% מהשווי שלה מול הדולר, זאת בעוד שהאינפלציה זינקה לשיא של 15 שנים לשיעור הגבוה מ-25%. מאז, היא ירדה לאזור ה-15% וההערכה כי תרד בסביבות אוקטובר לרמה חד ספרתית, הודות למאמצים שננקטו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה