אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נזק כבד בעקבות המתקפה: "סעודיה קיצצה בחצי את תפוקת הנפט היומית" צילום: רויטרס

נזק כבד בעקבות המתקפה: "סעודיה קיצצה בחצי את תפוקת הנפט היומית"

מתקפת הרחפנים שביצעו מורדים חות'ים על אתרי ייצור של חברת הנפט הסעודית ארמקו גרמה לנזק כבד לכלכלת המדינה. וול סטריט ג'ורנל: "סעודיה הפסידה 5 מיליון חביות נפט - 5% מהאספקה העולמית". המתקפה עלולה לגרום לשיבושים באספקת הנפט - ולסבך את ההנפקה המתוכננת של ארמקו

14.09.2019, 23:24 | שירות כלכליסט

מתקפת הרחפנים על מתקני ייצור הנפט של חברת ארמקו שבוצעה לפנות בוקר אילצה את סעודיה לקצץ בחצי את תפוקת הנפט היומית שלה - כך אמרו גורמים המקורבים לנושא ל"וול סטריט ג'ורנל". על פי הערכות, נגרם לסעודים היום הפסד של 5 מיליון חביות (תפוקת הנפט היומית של סעודיה עומדת על 9.8 מיליון חביות) - 5% מאספקת הנפט העולמית. 

קראו עוד בכלכליסט

המתקפה עלולה לגרום לשיבושים בייצור הנפט בממלכה ובייצוא של הזהב השחור ממנה, וכפועל יוצא מכך להוביל לעלייה במחיר הזהב השחור. עם זאת, בכירים המקורבים לנושא אמרו כי הם מקווים להחזיר את היקף ייצור הנפט בסעודיה לרמתו המקורית כבר עד יום שני.

השריפה במתקני הנפט של ארמקו, לפנות בוקר, צילום: רויטרס השריפה במתקני הנפט של ארמקו, לפנות בוקר | צילום: רויטרס השריפה במתקני הנפט של ארמקו, לפנות בוקר, צילום: רויטרס

   , צילום: רויטרס צילום: רויטרס    , צילום: רויטרס

מי שעומד מאחורי המתקפה הם ככל הנראה מורדים חות'ים בתימן, שכנגדם נלחמת סעודיה. ככל הידוע, עשרה רחפנים לקחו חלק במתקפה. שני אתרים שהותקפו של ארמקו הם באבקאיק - המתקן הגדול בעולם לעיבוד נפט לפי סעודיה - ובשדה הנפט חוראיס.

התקיפות הן האחרונות בסדרת מתקפות שבוצעו כלפי נכסי הנפט בסעודיה בחודשים האחרונים, על רקע המתח הגואה בין איראן וגורמים המקורבים אליה כמו החות'ים וארה"ב וסעודיה. המתקפה עלולה לייקר את הנפט אם הסעודים לא יוכלו לחדש את הייצור בהיקפו המקורי במהירות. בנוסף, המתקפה עלולה להוביל לאובדן אמון של המשקיעים בארמקו ולשבש את הנפקת הענק המתקרבת של החברה.

הנשיא טראמפ התקשר היום (שבת) ליורש העצר הסעודי מוחמד בין סלמן, ואמר כי ארה"ב מוכנה "לשתף פעולה עם הממלכה בתמיכה בביטחונה ויציבותה", כך על פי סוכנות הידיעות הסעודית. הנסיך בין סלמן אמר לטראמפ כי סעודיה "מוכנה ומסוגלת להתמודד עם תוקפנות טרור זו", כך על פי הסוכנות.

הפיגועים התרחשו ימים ספורים לפני כינוסם הצפוי של מנהיגי העולם בעצרת הכללית של האו"ם, שם עשוי הנשיא טראמפ לפגוש את נשיא איראן, חסן רוחאני. איראן לא הגיבה לפיגועים בשבת, וגורמים רשמיים אמרו כי רוחאני לא ייפגש עם טראמפ עד שארה"ב תבטל את הסנקציות שהטילה על איראן לאחר שטראמפ פרש מהסכם הגרעין בשנת 2015.

האם החות'ים עומדים מאחורי מתקפת הרחפנים היום, הרי שזוהי המתקפה הגדולה והמשמעותית ביותר שבוצעה על ידיהם עד היום כלפי הסעודים מבחינת ההשפעה הכוללת שלה על הכלכלה הסעודית.

לפי הדיווחים בסעודיה, לא היו נפגעים בתקיפות הרחפנים. עדי ראייה סיפרו לרויטרס על 15 אמבולנסים לפחות שנראו באזור. ב"ארמקו" עדיין לא הגיבו למתקפה. 

המתקפות היו במרחק של יותר מאלף קילומטר מבירת תימן צנעא. סעודיה, נזכיר, מובילה את הקואליציה המוסלמית-סונית במערכה נגד המורדים השיעים בתימן, שנתמכים על ידי איראן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות