אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבורסה הסעודית יורדת ב-1.1% לאחר המתקפה על מתקני הנפט צילום: בלומברג

הבורסה הסעודית יורדת ב-1.1% לאחר המתקפה על מתקני הנפט

לפי דיווחים בעולם, תפוקת הנפט היומית של סעודיה תרד בתקופה הקרובה ב-50%; שר הנפט הסעודי הנכנס עזיז בן סלמאן: לארמקו יהיה מידע מקיף יותר תוך 48 שעות

15.09.2019, 14:27 | שירות כלכליסט

השווקים הסעודים מגיבים למתקפת הרחפניים על מתקני הנפט בסוף השבוע - מדד תאדאוול של הבורסה בריאד יורד ב-1.1%. המדד פתח את יום המסחר בירידה של 2.5% אך לאחר פחות משעה החלה מגמת התמתנות בשיעור הנסיגה.

שני מתקנים מרכזיים של ענקית הנפט הסעודית ארמקו, המרכזת את עסקי האנרגיה של הממלכה, נפגעו במתקפת רחפנים ביום שבת - מדובר במתקנים אבקאיק וחורייס. המורדים החות'ים בתימן, שנגדם נלחמת סעודיה, לקחו אחריות על המתקפה.

לפי דיווחים בתקשורת העולמית, בעקבות הנזקים שנגרמו תיאלץ סעודיה לקצץ בתקופה הקרובה בחצי את תפוקת הנפט היומית שלה. גורמים בשוק מעריכים שהנזק עומד על הפסד 5 מיליון חביות ליום (תפוקת הנפט היומית של סעודיה עומדת על 9.8 מיליון חביות בממוצע). מדובר ב-5% מאספקת הנפט היומית העולמית.

שר הנפט הסעודי הנסיך עבדול עזיז בן סלמאן, שמונה לתפקיד רק בשבוע שעבר, אמר בתגובה כי לארמקו יהיה מידע מקיף יותר על הנזקים בתוך 48 שעות, ושארמקו תעשה שימוש בנפט המאוחסן כרזרבה על מנת לפצות על הפסד התפוקה בימים הקרובים. 

"אבקאיק הוא כנראה המתקן הכי קריטי מבחינת אספקת הנפט העולמית", אמר לרויטרס ג'ייסון בורדוף (Jason Bordoff), העומד בראש המכון למדיניות האנרגיה הגלובאלית באוניברסיטת קולומביה  "הסיכון לפעולות נקמה אזוריות שידחפו את מחירי הנפט גבוה עוד יותר זינק באופן משמעותי".

שר הנפט הסעודי  עבדול עזיז בן סלמאן , צילום: רוירטס שר הנפט הסעודי עבדול עזיז בן סלמאן | צילום: רוירטס שר הנפט הסעודי  עבדול עזיז בן סלמאן , צילום: רוירטס

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות