אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"בתים מבפנים" בת"א: 100 שנים לסגנון הבאוהאוס ועוד צילום: דקל גודוביץ

"בתים מבפנים" בת"א: 100 שנים לסגנון הבאוהאוס ועוד

אירוע האדריכלות מביא השנה מרוחו של הבאוהאוס, כולל מסיבת רחוב, ביקור בבלומפילד וקפיצה לבריכה

16.09.2019, 07:54 | יונת נחמני

אירוע האדריכלות ״בתים מבפנים״ שיתקיים בסוף השבוע הקרוב בתל אביב יעמוד השנה במרכז חגיגות 100 שנים לתנועת הבאוהאוס, לצד פתיחת בית ליבלינג המשופץ כמרכז העיר הלבנה.

הבאוהאוס, או בשמו המדויק הסגנון הבינלאומי, הוא שעיצב את אופייה האדריכלי של תל אביב בעשוריה הראשונים והקנה לה את מעמדה כאתר מורשת תרבות עולמי של אונסק”ו. ב״בתים מבפנים״ ינסו לבחון את השפעת הסגנון על עברה וגם על עתידה של העיר.

בית משפחת אלסעיד, צילום: דניאל חנוך בית משפחת אלסעיד | צילום: דניאל חנוך בית משפחת אלסעיד, צילום: דניאל חנוך

״בתים מבפנים״, שנולד מיוזמה פרטית של בני הזוג אביבה לוינסון ואלון בן־נון והשנה חוגג בר מצווה, הפך לאירוע האדריכלות הגדול בארץ. הוא מושך אליו עשרות אלפי מבקרים, ובמהלכו מתקיימים מאות סיורים חינמיים שמאפשרים הצצה לבתים ומבנים שבדרך כלל אינם נגישים לציבור.

״המטרה שלנו היא לייצר תוכנית שמקיפה את העיר ומאפשרת מבט עדכני עליה, שאם עוד 100 שנים ידפדפו בחוברות של הפסטיבל, יראו את ההשתנות של העיר״, אומרת לוינסון. ״מגוון האירועים מאפשר לראות את הקצוות השונים של העיר, מההארד קור של נווה שאנן עד לפנטהאוז ששווה מיליונים, ובכל הטווח הזה לפגוש את ההיסטוריה והאנשים של העיר״.

איצטדיון בלומפילד המחודש, צילום: שאטרסטוק איצטדיון בלומפילד המחודש | צילום: שאטרסטוק איצטדיון בלומפילד המחודש, צילום: שאטרסטוק

מרבית הסיורים אינם מצריכים הרשמה מוקדמת, אך לרוב באלו שכן, אזלו המקומות בתוך כמה שעות לאחר שנפתחה ההרשמה.

״תנועת הבאוהאוס השפיעה לא רק על הבתים של תל אביב, אלא גם על הרבה היבטים נוספים״, מסבירה לוינסון. ״בבתי מעונות עובדים, למשל, שתוכננו ברוח הסגנון, אפשר לראות את האידיאולוגיה השוויונית והפונקציונלית שלו. כל הדירות קטנות, ועקרונית יכל לגור שם ראש ממשלה ליד פועל. רואים גם את הכוונה להיפרד מאירופה המקושטת ולבנות עיר חדשנית, עדכנית ומודרניסטית.

״בית הספר התאפיין גם בצורת למידה כיפיתוניסינו לאמץ ולהכניס את הרוח הזו לאירועים השנה עם יותר סדנאות, סרטים, וחוויות מבדרך כלל״.

אירועי הפסטיבל ייפתחו כבר ביום רביעי בשורה של הרצאות וסדנאות. מרכז העיר הלבנה ייפתח במסיבת רחוב לאורך רחוב אידלסון מכיכר ביאליק עד הגג של בית ליבלינג (ביום חמישי בין 20:00־23:00 ומוקדם יותר תתקיים בכיכר ״צורה כדיאלוג״, סדנה פתוחה בכיכר ביאליק שמשתתפיה יוכלו להתנסות בעיצוב ובניית כיסא משלהם (18:00־20:00).

בריכות מבפנים

למרות כל העיסוק במורשת הבאוהאוס התל־אביבית, יש היבטים שלה שנותרו חבויים מעט מהעין. כאלה הן בריכות דגי הזהב שפזורות ברחבי תל אביב, ומשמשות נקודת מפגש בין הסגנון האירופי המודרני לאוריינטליות מקומית.

בריכת דגים בבית תל־אביבי. הברקה של אדריכלי הבאוהאוס, צילום: דקל גודוביץ בריכת דגים בבית תל־אביבי. הברקה של אדריכלי הבאוהאוס | צילום: דקל גודוביץ בריכת דגים בבית תל־אביבי. הברקה של אדריכלי הבאוהאוס, צילום: דקל גודוביץ

האדריכל דקל גודוביץ׳, שנולד וגר במרכז תל אביב כל חייו, מכיר את הבריכות הקטנות שמסתתרות בחצרות מימי ילדותו. בשנים האחרונות הוא נשבה בקסמן, וביקש להעלות את המודעות לקיומן. ״גיליתי שלא רק שהציבור לא מכיר את הבריכות, אלא גם אדריכלי שימור ומחלקת השימור של העירייה לפעמים לא מכירים אותן, והאחרונה אפילו אישרה להרוס כמה מהן״.

בסקר שערך עבור העירייה, גילה גודוביץ’ 70 בריכות שסימניהן נותרו בשטח. מרביתן נהפכו לאדניות או נרמסו לטובת חניה ורק שלוש מהן משמשות ליעודן המקורי. הוא מעריך כי בשנות השיא שלהן, בשנות ה־30 וה־40, הן פיארו את חזיתם של כ־100 בנייינים בעיר ובמסגרת “בתים מבפנים” ינחה סיור ביניהן.

״זאת הברקה של אדריכלי התקופה. יש כאן ניצול של שטח מקורה ומוצל שעם תוספת המים לדגים יוצר מיקרו אקלים קריר: זה מקום שאפשר היה לשבת בו עם המשפחה, לשחק, לנוח. מי שרואה בריכה כזו פעילה, עם מים מפכפכים, לא יכול שלא ליהנות״. (שישי, 20 בספטמבר, 10:30).

שלושה סיורים מומלצים

  • אצטדיון בלומפילד המחודש: ״זה סיור שלא מיועד רק לחובבי כדורגל”, אומרת אביבה לוינסון. “הוא ינסה להסביר מה כלל השיפוץ. האדריכל חיים קהת ומאור בנימיני, מנכ”ל חברת היכלי הספורט, יסבירו מה חדשני באצטדיון, ויסיירו באזורים שבדרך כלל הקהל לא יכול להיכנס אליהם״. חמישי, 19 בספטמבר, 11:00, 17:30.

  • בית משפחת אלסעיד: ״הבניין בן ה־200 ברחוב סלמה, שעומד לפני שימור ושינוי ייעוד, הוא כנראה בית הבאר המפואר ביותר שנשמר”, מספרת לוינסון. “אדריכל השימור שלו, נאור מימר, יספר על ההיסטוריה המרתקת של בתי הבאר, ואת סיפורה של המשפחה העשירה והמיוחסת שבנתה אותו”. חמישי, 19 בספטמבר, 16:00, 17:30.

  • למה פיקוס? ״כל שנה צביקי פילו, שהוא מומחה לעצים, עושה סיור בנושא עצים והשנה נבחר הפיקוס. זה עץ יפהפה וברחבי העיר יש פיקוסים גדולים, עתיקים ומדהימים, שהסיור יעבור בחלקם״. שבת, 21 בספטמבר, 9:00

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות