אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן טנא רוכשת את המתחרה של המ־לט ב־100 מיליון שקל צילום: אתר קרן טנא

בלעדי לכלכליסט

קרן טנא רוכשת את המתחרה של המ־לט ב־100 מיליון שקל

קרן הפרייבט אקוויטי תקנה 74% מחברת הבונים מקיבוץ כפר הנשיא מידי בעל השליטה משה נמדר (70%) וחברי הקיבוץ לפי שווי חברה של 130 מיליון שקל. מרבית הכסף יזרום לקופת החברה, שמייצרת ברזים כדוריים ומפעילים פנאומטיים לתעשייה

16.09.2019, 07:42 | גולן חזני

קרן טנא רוכשת את השליטה בחברת הבונים שבקיבוץ כפר הנשיא. ל"כלכליסט" נודע כי הקרן תרכוש 74% ממניות החברה תמורת 100 מיליון שקל, וזאת לפי שווי חברה של 130 מיליון שקל. העסקה נמצאת לקראת סגירה.

קראו עוד בכלכליסט

כיום בעל השליטה בהבונים הוא משה נמדר שרכש את השליטה ב־2007 ומחזיק ב־70% מהמניות, כשקיבוץ כפר הנשיא מחזיק ב־10%. עיקר המניות שתרכוש טנא הן המניות של נמדר ומרבית הכסף ייכנס לתוך קופת החברה. טנא תרכוש מבעלי המניות הקיימים נתח מהותי מאחזקותיהם ותקבל מניות נוספות בהקצאה מהחברה תמורת הזרמת ההון. לפיכך, חברי כפר הנשיא ייהנו מאקזיט צנוע של מיליוני שקלים אחדים, זאת לאחר שאת האקזיט המשמעותי ביצעו ב־2007.

נמדר, שאחראי לאקזיט הזה, החליט לממש את האחזקה ככל הנראה מתוך רצון להנזיל את נכסיו לאור גילו המתקדם.הבונים נוסדה ב־1949, והיא מייצרת ברזים כדוריים ומפעילים פניאומטיים לתעשייה הכימית ולתעשיית הנפט והגז. היקף המכירות של הבונים מוערך ב־100־150 מיליון שקל בשנה, כאשר 80% מהמכירות הן לחו"ל. מנכ"ל החברה הוא אליעד כץ. הבונים מתחרה בחברת המ־לט, בשליטת קרן פימי, שנחשבת לחברה גדולה ממנה ונסחרת לפי שווי של 832 מיליון שקל.

קרן טנא תבצע את הרכישה באמצעות הכספים שגייסה במסגרת הקרן הרביעית שלה - טנא 4, שגייסה 410 מיליון דולר בספטמבר 2017. מדובר בקרן הגדולה ביותר של טנא, שגייסה 60 מיליון דולר בקרן הראשונה, 145 מיליון דולר בקרן השנייה ו־310 מיליון דולר בקרן השלישית. הקרן הרביעית הוקמה כדי להשקיע בחברות שמייצאות, וזאת חרף ההתמחות של טנא בחברות מהמגזר הקיבוצי. דמי הניהול שגובה הקרן עומדים על 2% בשנה מההתחייבויות, שהם כ־8.2 מיליון דולר, ודמי הצלחה בשיעור של 20% מהרווחים במידה שהתשואה למשקיעים עומדת על 8% ומעלה.

מפעל הבונים בקיבוץ כפר הנשיא, צילום: אפי שריר מפעל הבונים בקיבוץ כפר הנשיא | צילום: אפי שריר מפעל הבונים בקיבוץ כפר הנשיא, צילום: אפי שריר

עד היום ביצעה הקרן שתי רכישות באמצעות הכספים שגייסה לפני שנתיים. בדצמבר 2017 היא רכשה מידי חברת תדאה את חברת נגה הנדסה מהיישוב שלומי שבצפון הארץ תמורת 34 מיליון שקל. באוגוסט 2018 רכשה הקרן תמורת 100 מיליון שקל את חברת חוליות מקיבוץ שדה נחמיה. בעסקה הזו הכסף התחלק בצורה שונה. רובו - 70 מיליון שקל - הגיע לידי חברי הקיבוץ, והיתרה נכנסה לקופת החברה.

כמו כן, הקרן מנהלת מגעים, שנחשפו ב"כלכליסט" בנובמבר 2018, לרכישת דלתות חמדיה מול הבעלים אהוד סאסי והמשנה למכ"ל מיכאל גולובינסקי לפי שווי של 130־150 מיליון שקל לחברה. טנא, שבראשה עומד אריאל הלפרין, היא אחת מקרנות הפרייבט אקוויטי הגדולות והמובילות בישראל. היא אמנם החלה את דרכה תוך התמקדות בחברות תעשייתיות מהמגזר הקיבוצי, אך בהמשך התרחבה לתחומים נוספים. בין היתר השקיעה הקרן בחברות נטפים, אבן קיסר, SCR, כרומגן, גדות מיכליות ואומן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות