אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צומת פסגות: האם המנכ"ל החדש יחזיר את בית ההשקעות לצמיחה? צילום: ענבל מרמרי

צומת פסגות: האם המנכ"ל החדש יחזיר את בית ההשקעות לצמיחה?

לאחר שבתקופתו איבד פסגות את ההובלה בגמל ולא גיוון את מקורות ההכנסה, ברק סורני פורש. ראובן קפלן, מנכ"ל עמידר לשעבר, מונה למחליפו

16.09.2019, 07:46 | רחלי בינדמן

זהבית כהן מטלטלת את בית ההשקעות פסגות. אתמול התבשרו חברי הדירקטוריון של בית ההשקעות שבשליטת אייפקס כי ברק סורני, מנכ"ל פסגות בשלושת השנים האחרונות, מסיים את תפקידו ויוחלף בידי ראובן קפלן – המנכ"ל לשעבר של החברה הממשלתית עמידר, המשנה לכלל ביטוח לשעבר ובנו של אביגדור קפלן – המנכ"ל המיתולוגי של חברת הביטוח.

קראו עוד בכלכליסט

לפי ההודעה הרשמית, סורני עוזב את בית ההשקעות, אך ימשיך לשמש לו כיועץ חיצוני למספר חודשים. מדובר במעין מהלך עוקף חוק שכר בכירים, שכן לפי חוק זה, נאסר על בית ההשקעות לשלם לבכיריו פיצויים שלא במסגרת המשך העסקה.

על פניו, מדובר בדרמה, אולם מאחורי הקלעים, מעטים הגורמים הרלבנטיים שהיו מופתעים, שכן זה מספר חודשים מחפשת כהן, שמכהנת כמנכ"לית אייפקס, מחליף לסורני, כשברקע עומד הדשדוש בביצועים של בית ההשקעות הגדול בישראל, שאותו אייפקס שואפת למכור ב־3 מיליארד שקל - יותר מפי 3 מבית ההשקעות השני בגודלו, מיטב דש - תשע שנים לאחר שרכשה אותו ב־2.75 מיליארד שקל.

הטלטלה תופסת את פסגות בצומת דרכים. אייפקס לא מצליחה למכור את בית ההשקעות, שרשום בספריה בשווי נמוך יותר (1.86 מיליארד שקל בסוף 2018, בנטרול חוב של 630 מיליון שקל), בין היתר משום שבמהלך 2018 הוא איבד את ההובלה בתחום הגמל לאלטשולר שחם. כיום היקף הנכסים המנוהלים בפעילות הגמל של פסגות עומד על 56.3 מיליארד שקל, בעוד היקף הנכסים של אלטשולר שחם גמל עומד על 93.1 מיליארד שקל. זאת לאחר שב־2017 היקף הנכסים המנוהלים בגמל של שני בתי ההשקעות היה זהה, ורק שנה קודם לכן עוד היה פער של 7 מיליארד שקל לטובת פסגות.

בנוסף, פסגות תחת אייפקס לא השכיל להיכנס לתחומי פעילות חדשים ונשען על שלוש רגליים – קופות גמל, ניהול תיקים, וקרנות נאמנות; זאת בשעה שבתי השקעות אחרים שינו את האסטרטגיה על מנת להסתגל לשינויים משמעותיים מצד הרגולציה. כך, בתי השקעות כמו מיטב דש נכנסו לתחום האשראי החוץ־בנקאי, חברות בבורסה וקרנות גידור. אך פסגות נותר מאחור.

עם זאת, בתחום קרנות הנאמנות פסגות עדיין מוביל. היקף הגיוסים הכולל של התעשייה מתחילת השנה עמד על 11.9 מיליארד שקל, כאשר 46% מהיקף הגיוסים הגיע לפסגות. אך מדובר בנקודת אור הפכפכה. תעשיית קרנות הנאמנות תלויה בשוק ההון, מושפעת מטרנדים ומקרנות כוכבות, ובאותה מהירות שבה הכספים נכנסים פנימה, הם יכולים לצאת.

כעת על כס המנכ"ל מתיישב אדם שאמנם מגיע עם ניסיון בשוק ההון, אך אינו בעל ניסיון בניהול השקעות וזו פעם ראשונה שהוא עומד בראשו של גוף פיננסי בסדר הגודל של פסגות. האם הוא האדם שיצליח להחזיר את פסגות למסלול של צמיחה? גם ההתנהלות מול כהן עצמה עשויה להיות מאתגרת עבורו, שכן היא נחשבת למנהלת דומיננטית וחלק מקודמיו בתפקיד ידעו חיכוכים איתה.

לצד קפלן ינווט את פסגות היו"ר החדש ארז נחום. גם עבורו זו פעם ראשונה בתא הטייס של גוף פיננסי גדול. לפני שהצטרך לאייפקס ב־2018, נחום היה בנקאי השקעות בבנק אוף אמריקה־מריל לינץ', שם התמחה בייעוץ לחברות ריטייל בכל הנוגע למיזוגים ורכישות וגיוסי הון. כמו כן, נחום, עורך דין בהכשרתו, עבד בעבר במשרד הרצוג פוקס נאמן.

ראובן קפלן, צילום:  ענבל מרמרי ראובן קפלן | צילום: ענבל מרמרי ראובן קפלן, צילום:  ענבל מרמרי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות