אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרשות השנייה: תעמולת בחירות אסורה שודרה בקשת ובערוץ 20 צילום: באדיבות ערוץ 20

הרשות השנייה: תעמולת בחירות אסורה שודרה בקשת ובערוץ 20

נפתחה בדיקת "הפרה לכאורה" לקשת לאחר שגנץ התארח בתוכנית "אופירה וברקוביץ'", ואייל ברקוביץ' הגיש לו פתק של כחול-לבן; הרשות שלחה מכתב התראה לערוץ 20 לאחר פרומו אסור לכאורה לתוכנית "ריקלין & שות'"

16.09.2019, 22:28 | אביאור אבו

הרשות השנייה פנתה היום (ב') לקשת ולערוץ 20 בנוגע לשידורי תעמולה אסורים בתוכנית "אופירה וברקוביץ'" ו-"ריקלין & שות'" בהתאמה. בזמן שמול קשת החל הליך בדיקת "הפרה לכאורה", לערוץ 20 נשלח "מכתב התראה" בלבד, מכיוון שכאשר המכתב נשלח הוא התבסס על פרומו התוכנית בלבד – ששודרה הערב.

קראו עוד בכלכליסט

ביום שישי שעבר התארח ראש מפלגת כחול לבן, בני גנץ, בתוכנית "אופירה וברקוביץ'" בקשת, וכאשר הוזמן להיכנס לאולפן אמרה אופירה אסייג: "ועכשיו חברים, יכול להיות שלאולפן שלנו נכנס ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל, בוא נקבל אותו ברקוביץ', יושב ראש כחול לבן, בני גנץ, בוא אלינו, תתרגל תתרגל". 

"אופירה וברקו", צילום מסך "אופירה וברקו" | צילום מסך "אופירה וברקו", צילום מסך

לקראת סוף הריאיון, אמר אייל ברקוביץ': "כתבי אישום נגד ביבי, לא עושים לי טוב, ככה אני לא רוצה שהילדים שלי יגדלו... קנית את ליבי בזה שאתה בן אדם טוב, אתה אוהב ישראל, אתה היית רמטכ"ל שלנו ואני חושב שהגיע הזמן להחליף ואני מפה אומר שאני הקול הראשון שלך... אני חושב שאנחנו צריכים שינוי".

בנוסף, ברקוביץ' מסר מעטפת בחירות לגנץ כדי להמחיש שהוא נותן לו את הקול שלו. הרשות השנייה ביקשה את תגובת קשת בתוך שבוע וציינה כי "באקט מסירת המעטפה כאמור יש לכאורה חומרה מיוחדת שכן הוא תוכנן מראש. מצאנו כי בראיון נאמרו ע"י מנחי התוכנית אמירות אשר יש בהן בכדי להשפיע, לכאורה, על החלטת הבוחר ולשכנע אותו בצורך בשינוי ובבחירה במפלגת כחול לבן אשר בראשה עומד גנץ. זאת, בין היתר, לאור עיתוי שידור הריאיון, כארבעה ימים לפני המועד בו ייערכו הבחירות. השידור מהווה תעמולת בחירות אסורה ועומד בניגוד להוראות הדין".

הציוץ של ריקלין

בנוגע לערוץ 20, מתבסס המכתב על ציוץ שפרסם שמעון ריקלין בטוויטר לקראת תוכניתו: "ראיינתי את שרה נתניהו אמש. התאמנתי לפני הריאיון איך לתת לה פתקים של מחל. תצפו הערב בשבע בתוכנית שלי בערוץ 20, אם הצלחתי למסור לה את זה יפה כמו המסירות של ברקו".

שמעון ריקלין, צילום: באדיבות ערוץ 20 שמעון ריקלין | צילום: באדיבות ערוץ 20 שמעון ריקלין, צילום: באדיבות ערוץ 20

הרשות ציינה במכתבה כי בהתאם להנחיות השידורים בתקופת הבחירות "משעה 19:00 ביום שלפני יום הבחירות ובכל יום הבחירות לא תהיה תעמולת בחירות ע"י אסיפות, תהלוכות, רמקולים או שידורים ברדיו ובטלוויזיה". הרשות הוסיפה כי "אנו מתריאים בפניכם כי מדבריו של ריקלין, מסתמן כי תוכן התוכנית עלול להוות תעמולת בחירות אסורה. אנו מצפים כי שידור התוכנית ילווה בייעוץ המשפטי הראוי, ויעמוד בהוראות הדין ובהנחיות הרשות כאמור".

בשעות הערב, לפני שידור תוכניתו, הגיב ריקלין למכתב של הרשות בציוץ: "תשמעו קטע. ברקו הגיש לגנץ פתק שהוא מצביע לכחול לבן. תגובת הרשות השנייה: צרצרים. אני בפרומו לתוכנית, לא בתוכנית עצמה, הגשתי לשרה נתניהו פתק של מחל. תגובת הרשות השנייה: מכתב מאיים בנקיטה באמצעים לערוץ 20. כי הסטנדרט הכפול משתרע לכל אורכה של המערכת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות