אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השר אריה דרעי: "פותח פתח לישיבה עם כולם, אנחנו עם אחד; מקווה שכל החרמות ייעלמו" צילום: דוברות הכנסת

השר אריה דרעי: "פותח פתח לישיבה עם כולם, אנחנו עם אחד; מקווה שכל החרמות ייעלמו"

יו"ר ש"ס פתח פתח לישיבה משותפת עם כחול לבן; השרה מירי רגב: "לא תהיה הדחה של נתניהו"; רה"מ שוחח הערב עם מספר 4 ברשימת ימינה, נפתלי בנט, ועם יו"ר דגל התורה, ח"כ משה גפני, וסיכם עימם על שיתוף פעולה הדוק לטובת הקמת ממשלה לאומית

18.09.2019, 00:14 | כתבי ynet

יו"ר ש"ס אריה דרעי אמר הערב לאחר פרסום תוצאות המדגמים כי הוא "מקווה שכל החרמות ייעלמו", ואמר כי הוא מוכן לשבת בקואליציה עם כולם. דרעי הוסיף כי "אנחנו עם אחד, נשב יחד כאן במדינה, קורא לכולם לשכוח את שפת ההסתה והשסע, ולהתחיל לדבר כמו יהודים".

מוקדם יותר שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מספר 4 ברשימת ימינה, נפתלי בנט ועם יו"ר דגל התורה, ח"כ משה גפני וסיכם עימם על שיתוף פעולה הדוק לטובת הקמת ממשלה לאומית. גפני התחייב בפני נתניהו כי יהדות התורה תמליץ עליו לנשיא.

   

קראו עוד בכלכליסט

גפני ונתניהו. התחייב להמליץ, צילום: עמית שאבי, עומר מסינגר גפני ונתניהו. התחייב להמליץ | צילום: עמית שאבי, עומר מסינגר גפני ונתניהו. התחייב להמליץ, צילום: עמית שאבי, עומר מסינגר

ראש הממשלה בנימין נתניהו לא השיג לפי המדגמים את 61 המנדטים שרצה על מנת להקים ממשלת ימין צרה - אבל בכירי הליכוד לא ממהרים להפנות לו עורף, ומבקשים לחכות לתוצאות האמת. השרה מירי רגב אמרה דקות לאחר פרסום המדגמים כי "לא תהיה הדחה של נתניהו, אנחנו כולנו עומדים מאחורי נתניהו". על פי המדגמים, כחול לבן קיבלה בין 32 ל-34 מנדטים ואילו הליכוד מעט פחות - בין 31 ל-33 מנדטים.

ח"כ מיקי זוהר אמר: "אני לא יכול לומר שתוצאות המדגמים הן תוצאות שאנחנו מרוצים מהן. אנחנו מקווים שתוצאות האמת יהיהו יותר גבוהות. מה שרואים כרגע שאין הכרעה ברורה בין הימין לבין השמאל, לכן התוצאות הללו מביאות למבוי סתום. גם לפי המדגמים אני לא רואה שלגנץ ולפיד יש יותר ממליצים. עם ההיכרות שלי עם המערכת הפוליטית ואיך היא התהוותה בחודשים האחרונים, קשה לראות את הפתרון".

מירי רגב, צילום: אורן אהרוני מירי רגב | צילום: אורן אהרוני מירי רגב, צילום: אורן אהרוני

בנוגע לאפשרות לממשלת אחדות, אמר זוהר: "אני מקווה שלא נצטרך להגיע למערכת בחירות שלישית. אנחנו כרגע בשלטון, אם וכאשר הצד השני של המפה הפוליטית ימצאו דרך לגשר על הפערים, להפסיק לפסול את נתניהו ולאפשר ממשלה רחבה יחד עם החרדים וימינה, כמובן שזה אפשרי".

חבר הכנסת עודד פורר ממפלגת ישראל ביתנו אמר כי רשימתו עדיין תמליץ להקים ממשלת אחדות לאור תוצאות המדגמים. פורר אמר כי "אני חושב שהציבור רוצה ממשלת אחדות לאומית נורמלית בלי גורמים קיצוניים ומפלגות חרדיות. שירגישו קצת את הקור של האופוזיציה".

בבחירות באפריל זכה הליכוד ב-35 מנדטים. נתניהו נשא נאום ניצחון באותו הלילה, אבל הוא לא הצליח להרכיב ממשלה והחליט לא להחזיר את המנדט לנשיא, אלא לפזר את הכנסת ה-21, שהייתה לכנסת הקצרה ביותר בתולדות המדינה.

בחודשים שחלפו רשימת כולנו חברה לליכוד, ושר האוצר משה כחלון שובץ במקום החמישי ברשימה. מלבד צירוף בכירי כולנו, רשימת הליכוד נותרה זהה לזו שהייתה בבחירות 2019 מועד א'. זהות, שהייתה קרובה לעבור באפריל את אחוז החסימה, פרשה מההתמודדות הפעם ויו"ר המפלגה משה פייגלין הודיע על תמיכה בליכוד, כשנתניהו אומר לו: "רואה אותך שר בממשלה".

נתניהו נבחר לראשונה לראשות הממשלה ב-1996, והפסיד שלוש שנים לאחר מכן לאהוד ברק וישראל אחת. לרחוב בלפור הוא חזר מקיסריה לאחר בחירות 2009, וניצח בהמשך גם בבחירות 2013 ו-2015. ביולי האחרון עקף נתניהו את דוד בן גוריון והיה לראש הממשלה שמכהן הכי הרבה זמן בישראל.

סתיו שפיר: "הצלנו את גוש השמאל, צריך להמשיך ולהילחם"

מספר 2 ברשימת המחנה הדמוקרטי סתיו שפיר, בירכה על תוצאות המדגמים והוסיפה כי עתה יש להתחיל ולעבוד עם השותפות האפשריות להקמת הממשלה: "הצלנו את גוש השמאל. צריך לקום מחר בבוקר כדי להמשיך להילחם. נתניהו עשה הכל כדי לגנוב את הבחירות האלה אבל הציבור הישראלי הוא לא נתניהו. צריך כבר עכשיו להתחיל לבנות את הקשרים כדי להקים קואליציה חלופית לקואליציה המושחתת של נתניהו".

חברי הרשימה המשותפת מסרו עם קבלת תוצאות המדגמים כי "אמרנו כבר בהתחלה - התשובה שלנו להסתה ולשקרים של ראש הממשלה בנימין נתניהו תהיה בקלפיות". עוד ציינו כי "עכשיו אנחנו יכולים לנשום. נתניהו ילך הביתה או לכלא".

יו"ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ התייחס לתוצאות המדגמים ובירך את המצביעים: "עלינו לחכות לתוצאות האמת, אבל אפשר כבר לומר שאנו נמצאים בעיצומה של דרמה פוליטית גדולה. נוצרה כאן הזדמהנות היסטורית ואפשר להתעורר מהסיוט. אני קורא לבני גנץ להקים קואליציה של שינוי ותקווה. נעשה הכל על מנת למנוע מנתניהו להיות ראש ממשלה".

רה"מ לשעבר אהוד ברק, מראשי המחנה הדמוקרטי, התייחס לתוצאות המדגמים וקרא לאיחוד כוחות בשמאל: "אמנם מדובר במדגמים, אבל הדבר הברור הוא שעתה חייבים לאחד כוחות בשמאל. אם התוצאות לא ישתנו, ייתכן שאף צד לא יוכל להקים ממשלה, אבל אם זה אומר שגם לנתניהו אין ממשלה - אנו נמצאים בפתחו של תיקון עמוק בחברה הישראלית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות