אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יהודה הרציג: שאמה הכהן ידע שאין למדיניות שלו סיכוי צילום: אילן אסייג

יהודה הרציג: שאמה הכהן ידע שאין למדיניות שלו סיכוי

בית המשפט המחוזי פסק נגד מדיניות עיריית רמת גן שביקשה לעצור את מיזמי התמ"א 38 בשטחה והיתה להבטחת הבחירות המרכזית של ראש העיר כרמל שאמה הכהן. היזמים צוהלים, אך לאן רמת גן ממשיכה מכאן?

19.09.2019, 09:47 | דב כהן

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

סיבה למסיבה ליזמי ההתחדשות העירונית ברמת גן: נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט איתן אורנשטיין, ביטל ביום שני האחרון באופן רשמי את מדיניות עיריית רמת גן בנוגע לתמ"א 38, והורה כי המדיניות הקודמת של העירייה מ-2017 תושב על כנה ותחייב מעתה את הוועדה המקומית.

בפסיקתו הנחרצת בנוגע לעתירת התאחדות בוני הארץ, קבע נשיא בית המשפט כי "המדיניות החדשה, ובכללה גם הוראות המעבר הנלוות לה, בטלה". עוד כתב: "הגעתי לידי מסקנה כי בקביעת המדיניות החדשה, הוועדה המקומית חרגה מסמכותה תוך התעלמות מכך שבבסיס תמ"א 38 מצויה התכלית רמת המעלה והחשיבות של הגנה על חיי אדם, אשר רוחה ראוי שתשרה על כל החלטה מכוחה".

קראו עוד בזירת הנדל"ן

אורנשטיין הורה אפוא לוועדה לזרז את הבירור וההחלטה בכל הבקשות למתן היתר לפי תמ"א 38 שעוכבו מיום הבחירות המוניציפליות, וכי "מצופה שהאמור ייעשה בתוך 3 חודשים ממתן פסק הדין", לשון ההחלטה. בצד זאת חייב בית המשפט את עיריית רמת גן בהוצאות העותרת, התאחדות בוני הארץ, בסך 35 אלף שקל.

מדיניות עיריית רמת גן ביחס לפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי-בינוי מעסיקה כבר זמן רב את כל השחקנים הפעילים בתחום, בהיותה של העיר אחת מחלוצות ההתחדשות העירונית, עם המספר הרב ביותר של פרויקטים שיצאו לפועל אחרי תל אביב. עם כניסתו ללשכת ראש העיר באוקטובר האחרון, הורה כרמל שאמה הכהן להשהות לאלתר את קידומם של כל הפרויקטים שטרם הגיעו לשלב הביצוע, ותת זאת לתת עדיפות לקידומם של מיזמי פינוי-בינוי במתחמי מגורים שלמים.

השופט איתן אורנשטיין. "בקביעת המדיניות החדשה, העירייה חרגה מסמכות" , צילום: אוראל  כהן השופט איתן אורנשטיין. "בקביעת המדיניות החדשה, העירייה חרגה מסמכות" | צילום: אוראל כהן השופט איתן אורנשטיין. "בקביעת המדיניות החדשה, העירייה חרגה מסמכות" , צילום: אוראל  כהן

הכתף הקרה של ראש העיר החדש למיזמי התחדשות עירונית עוררה תרעומת בקרב יזמים ובעלי נכסים בעיר, שחלקם עמלו במשך שנים על קידום פרויקטים ואף הוציאו כספים רבים שעלולים היו לרדת לטמיון. באחרונה אף התערב היועץ המשפטי במדיניות העירייה, וקבע כי מדיניותה החדשה שפורסמה באפריל, כמו גם הוראות המעבר שנלוו לה, מאיינות את התמ"א 38 בעיר, בניגוד לחוק.

 

בעקבות זאת התכנסה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיר על מנת לשנות את המדיניות. נראה כי פסק הדין שניתן השבוע במחוזי, סתם את הגולל על כוונתו של ראש העיר החדש לעצור כליל את התמ"א 38 בעירו – לפחות עד הערעור שבעירייה מבטיחים להגיש בקרוב.

 

ראשי הרשויות כפופים

"הקושי שמערימה עיריית רמת גן על קידום מיזמי תמ"א 38 לא מפתיע", קובע היזם יהודה הרציג, המנכ"ל והבעלים של קבוצת הרציג נדל"ן, המקדמת בין היתר פרויקטים של התחדשות עירונית ברמת גן. "בסופו של דבר צריך לזכור ששאמה הכהן הוא פוליטיקאי ממולח, שעובד בסגנון כחלון. כמו שאני רואה את הדברים, הוא הבטיח לתושבים משהו שהיה לו ברור שלא יעבוד רק כי זה עזר לו אלקטורלית. עכשיו הוא ודאי יגיד שהוא עשה כל שביכולתו כדי לשנות מדיניות, אך בית המשפט עצר אותו".

הרציג מוסיף כי "בית המשפט אמר את דברו ובכך הוא עומד לצד ענף הבנייה והציבור בישראל שזקוקים לוודאות תכנונית שתאפשר לייצר פרויקטים שיגנו מפני רעידות אדמה וטילים, ויצילו חיים. זו ההוכחה שראשי רשויות וועדות מקומיות לא יכולים למנוע יותר בנייה במסגרת תמ"א 38".

 

יהודה הרציג. ראש העיר יתרץ את כישלונו בקביעת בית המשפט , צילום: יח"צ קבוצת הרציג יהודה הרציג. ראש העיר יתרץ את כישלונו בקביעת בית המשפט | צילום: יח"צ קבוצת הרציג יהודה הרציג. ראש העיר יתרץ את כישלונו בקביעת בית המשפט , צילום: יח"צ קבוצת הרציג

 

ראש העיר רמת גן, כרמל שאמה הכהן, מסר בתגובה לפסק הדין כי הנחה את הייועץ המשפטי של העירייה להגיש ערעור על ההחלטה לבית המשפט העליון. "עם כל הכבוד לפסק הדין, כל עוד אני ראש העיר אחתום על היתרים רק אם יהיו לנו תשתיות חינוך ותחבורה", הדגיש שאמה הכהן. "כל בקשה להיתר במיקום שחסר בתשתיות חינוך, תחבורה ופנאי - תסורב. ירצה בית המשפט בישראל לקחת אחריות על הרס איכות החיים בעיר רמת גן, מוזמנים כבוד השופטים לבדוק בעצמם את ההיתרים ולחתום עליהם בעצמם.

 

"חגיגת הקבלנים על בסיס פסק דין שגוי היא שגיאה קשה מצידם שכן חגיגת התמ"א 38 החזירית ללא תשתיות ברמת גן הסתיימה עם הכרעת הבוחר, ושום הכרעה שיפוטית לא תשנה זאת. ידע כל יזם וכל תושב שכל השקעה בבקשה להיתר בנייה שמשלשת ומרבעת את כמות התושבים ללא מענה של תשתיות היא השקעה על קרן הצבי".

מהתאחדות בוני הארץ נמסר כי "פסק הדין של המחוזי, לצד ההסכמה בין משרדי השיכון והאוצר על הארכת התמ"א 38 בשלוש שנים נוספות, מייצרת את אותה ודאות שדרשנו ומאפשרת לתוכניות ולפרויקטים שנמצאים כיום בתהליך עבודה לצאת אל הפועל".

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן>>

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיותעוד בזירת הנדל"ן
מומלצות וידאו
המומלצות שלנו