אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלפרין נגד אילת: מי יקבע את כללי מכירת תחנות הכוח צילום: אוהד צויגנברג

בלעדי לכלכליסט

הלפרין נגד אילת: מי יקבע את כללי מכירת תחנות הכוח

ועדת הריכוזיות ורשות החשמל יכריעו בקרוב בנוגע לעתיד הפיקוח על מכירת תחנות הכוח של חברת החשמל בשוק הפרטי. בוועדה חוששים שכללי רשות החשמל מקלים לעתים ועשויים שלא למנוע מצב של מונופול בשוק החשמל

19.09.2019, 07:12 | ליאור גוטמן

ועדת הריכוזיות ורשות החשמל החלו לנהל בשבועות האחרונים "חובת היוועצות" על כללי הריכוזיות הנאותים במשק החשמל, כך נודע ל"כלכליסט". מעבר לניסוח המנומס, מדובר למעשה בוויכוח בנוגע למי יקבע את כללי המשחק במשק האנרגיה. זה ניסיון לענות על השאלה למי מותר ולמי אסור להחזיק תחנות כוח פרטיות, והאם רכישה של תחנה מידי חברת החשמל מחייבת כללי ריכוזיות חדשים.

קראו עוד בכלכליסט

הדיונים בין הרגולטורים לא נולדו בחלל ריק. לפני כשנה אושרה בממשלה הרפורמה ההיסטורית, במסגרתה נקבע שחברת החשמל תמכור חמש תחנות כוח לשוק הפרטי, תוך דילול כוחה בחצי. לפי הרפורמה, חברת החשמל תעבור מנתח שוק בייצור חשמל של כ־70% כיום לנתח שוק של כ־35% בלבד, מהלך שיסיר מעל החברה הממשלתית את התיוג כמונופול.

מימין: הממונה על רשות התחרות מיכל הלפרין וראש רשות החשמל אסף אילת, צילום: אוהד צויגנברג מימין: הממונה על רשות התחרות מיכל הלפרין וראש רשות החשמל אסף אילת | צילום: אוהד צויגנברג מימין: הממונה על רשות התחרות מיכל הלפרין וראש רשות החשמל אסף אילת, צילום: אוהד צויגנברג

במסגרת כללית שגובשה ביוני 2017, נקבע שיצרני חשמל פרטיים יוגבלו לרף אחזקות של 40% מהשוק. לקראת מכירת תחנת הכוח אלון תבור נוספו כללי מכירת חשמל למנהל מערכת ארצי (שעוד לא עובד עצמאית) עם תמחור חצי שעתי של יכולת המכירה של התחנה.

מי שמנסה להחיל כללים נוספים למסגרת הזו היא ועדת הריכוזיות, בה חברים יו"ר רשות התחרות מיכל הלפרין, יו"ר הוועדה הלאומית לכלכלה אבי שמחון ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד. לתפיסת הוועדה יש לבחון אפשרות להחלת כללי מיזוג על מי שקנה תחנת כוח, ומחזיק בידו תחנת כוח פעילה. חוק ההגבלים העסקיים קבע בעבר שמי שכבר פועל בתחום מסוים, והרחיב את שליטתו בתחום באמצעות העמקת האחיזה שלו בסקטור — במקרה זה סקטור ייצור החשמל — קיים חשש שיהפוך למונופול אזורי או ארצי, ולכן יש לקבל אישור מיוחד למהלך. מאחר שחלק ניכר מהמתמודדים על רכישת תחנות הכוח של חברת החשמל כבר מחזיקים היום בתחנות כוח פרטיות פעילות — למשל החברות דליה אנרגיות, דוראד או OPC, שלושתן מפעילות תחנות כוח פרטיות מזה כמה שנים — עלתה השאלה האם יש לבצע בחינה שנייה ושלישית של כל רכישה של תחנת כוח נוספת, תחת ההבנה שלעיתים כללי רשות החשמל מקלים ביחס לאלה של ועדת הריכוזיות.

מנגד, ברשות החשמל סבורים שסט הכלים שלהם טוב מספיק בכדי למנוע היווצרות מונופול בשוק, ולאור העובדה שבראש מליאת רשות החשמל עומד ד"ר אסף אילת, בעבר הכלכלן הראשי של רשות התחרות, שיקולים כאלה עומדים לנגד עיניו. עוד מאמינים שם שכל מכירה של תחנת כוח בכל מקרה דורשת היוועצות עמו, ולכן אין טעם להטיל סט כללים חדש.

מרשות התחרות סרבו להגיב לידיעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות