אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"ניצול לרעה": בקשה לתביעת מיליונים נגד יעקב לוקסנבורג ורות עופר צילום: אוראל כהן

"ניצול לרעה": בקשה לתביעת מיליונים נגד יעקב לוקסנבורג ורות עופר

הנאמן להסדר הנושים של חברת אינוונטק סנטראל יורופיאן מלונות הגיש למחוזי בקשה לאשר לו תביעה בסך 110 מיליון שקל נגד שורה של בעלי שליטה, נושאי משרה ושומרי סף בחברה - ביניהם לוקסנבורג, שזכה השבוע בהתמחרות על אפריקה ישראל, ונגד אלמנתו של יולי עופר; לטענתו, קופת החברה הייתה ריקה והיא לא שילמה תשלומים שנועדו לשמר את החברה הבת ההולנדית שלה ונכסים נוספים

19.09.2019, 15:59 | גולן חזני
הנאמן להסדר הנושים של חברת אינוונטק סנטראל יורופיאן מלונות בע"מ, עו"ד עדי פיגל, הגיש היום (ה') לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לאשר לו להגיש תביעה שגובשה על ידו וע"י עוה"ד יוסי בנקל, דקל וייזר ואילן יצחקי, בסך 110 מיליון שקל נגד שורה של בעלי שליטה, נושאי משרה ושומרי סף בחברה.

קראו עוד בכלכליסט

בין הנתבעים, חברת לפידות ובעל השליטה בה יעקב לוקסנבורג, מי שזכה בשבוע שעבר בהתמחרות על רכישת אפריקה ישראל, רות עופר שהיא אלמנתו של יולי עופר, עיזבון יולי עופר, נמרוד רינות שמחזיק ברשת אייבורי ושימש כמנכ"ל החברה ושורה של נתבעים נוספים, 25 במספר בסך הכל, ביניהם משרד רואי החשבון זיו האפט.

סנטראל יורופיאן, שהייתה שייכת ליולי עופר, הונפקה ב-1998 בבורסה. ב-2015, שלוש שנים אחרי פטירתו של הטייקון יולי עופר, הגיעה להסדר חוב מול הנושים שלה, על סך 125 מיליון שקל. כבר אז נשלטה בידי רינות ורות עופר. יולי עופר הזרים הון לחברה שפעלה בתחום המלונאות באירופה שאפשר לה להתקיים, אולם עם מותו חדלה החברה לעמוד בהתחייבויותיה וגיבשה הסדר חוב. נושי החברה היו בעיקר מחזיקי אג"ח שהנפיקה.

הנאמן פיגל, שמונה ב-2014, טען כי הקופה של החברה הייתה ריקה והחברה לא שילמה תשלומים שנועדו לשמר את החברה הבת ההולנדית שלה ונכסים נוספים. פיגל ציין כי ביצע הליכים משפטיים בארץ ובחו"ל שהובילו למימוש מספר נכסים של החברה.

יעקב לוקסנבורג, בעל השליטה בלפידות, צילום: אוראל כהן יעקב לוקסנבורג, בעל השליטה בלפידות | צילום: אוראל כהן יעקב לוקסנבורג, בעל השליטה בלפידות, צילום: אוראל כהן

"עסקאות אפלות ופסולות" 

בהמשך התקופה, ב-2016, אישר בית משפט למנות את עורכי הדין בנקל ויצחקי כדי לגבש ולנהל את התביעות נגד החברה. בנקל ויצחקי ביצעו חקירה מקיפה בארץ ובחו"ל. "החקירות והבדיקות המקיפות שבוצעו הובילו לחשיפת פרשה כלכלית מהחמורות שידע שוק ההון בארץ, במסגרתה בוצעו שורה של מהלכים מורכבים ומתוחכמים, תוך ניצול לרעה ונטילת כספי נושים ובעלי המניות", ציין פיגל בבקשה.

לדבריו, הגורם הגוזל והנהנה בפרשה הם בעלי השליטה וההון, "גורמים ידועים בקהילה העסקית בישראל, שעשו שימוש פסול בחברות ציבוריות ובכספי נושים וציבור על מנת לבצע שורת עסקאות אפלות ופסולות", מציינת התביעה.

עוד טוען פיגל כי הגורם שהכשיר והוציא לפועל את הגזל, לטענתו, הם שורה ארוכה של נושאי משרה ושומרי סף שתפקידם היה בראש ובראשונה למנוע מהלכים פסולים וחמורים כגון אלו, ואשר מלבד "כבוד" או "כיבוד" וכספים שקיבלו עבור פעילותם, היו לא יותר מאשר "עדר כבשים" - לא עשו דבר, לא שאלו דבר, לא התנגדו לדבר, ובפועל פעלו למטרה אחת ויחידה, לשרת את רצונו של "הרועה", בעלי השליטה וההון, והגורם ששילם את המחיר הם נושים וציבור כלל בעלי מניות וספקים שנותרו בפני שוקת שבורה.

פיגל מבסס את התובענה על ראיות שהשיג המלמדות על קנוניה שנרקמה, בין מספר בעלי שליטה והון, גורמים ידועים ומוכרים בקהילה העסקית בישראל, במטרה להכשיר את הקרקע לעסקה סיבובית, מורכבת וסבוכה, במסגרתה עתידה הייתה החברה להתפשט בנזיד עדשים ממלוא אחזקותיה הריאליות ונכסיה הפיננסיים, בראשם קופת מזומנים נכבדה שהיוותה את עיקר הונה, ולהעבירם לבעלת השליטה בחברה. יש לציין כי חברת לפידות שלטה ב-88% ממניות סנטראל יורופיאן.

לדבריו, "כחלק מאותה עסקה סיבובית הוזרמה לחברה שבאותו המועד היתה בפועל 'קופת מזומנים' בשליטת הנתבעים חברת לפידות ולוקסנברג, פעילות נדל"נית 'רעיונית' וכושלת שרוכזה במזרח אירופה, כולה הפסדית וחסרת תוחלת כלכלית. זאת כבסיס ליצירת 'פורטפוליו נכסים' כוזב וחסר ערך לכשעצמו, ששימש בתורו כבסיס לגיוס הון מהציבור, בצורת אג"ח, בלא כל יכולת עתידית ונראית לעין להשתמש בנכסים האמורים לשירות החוב. המהלך האמור הביא במהרה לתוצאה הצפויה - קריסת החברה, וכישלון קולוסלי בתשלום חובותיה לנושיה".

מלפידות נמסר בתגובה כי "החברה טרם קיבלה לידיה את כתב התביעה ותגיב לגופם של דברים רק לאחר שנלמד אותו. יחד עם זאת, על פניו נראה כי מדובר בתביעה מופרכת מיסודה, שכן העסקה המדוברת אושרה כדין במוסדותיה של אינוונטק, בין היתר על ידי למעלה מ-95% מבעלי מניות המיעוט, לפני למעלה מעשר שנים, לאחר שהתקבלו הערכות שווי ממומחים בינלאומיים מהשורה הראשונה. עוד יצוין, כי אינוונטק הנפיקה את אגרות חוב כחצי שנה לאחר מועד העסקה, במועד בו לא היו לפידות ו/או בעל השליטה בה ו/או נושאי המשרה בה בעלי כל השפעה באינווטק. החברה משוכנעת כי התביעה תידחה לגופה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
עד מתי רשעים יעלוזו ??
זה העונש של העזבון של יולי עופר שקיבלו מילארדים ירושה שחלקה התנפחה לא כדין ..לא עמדו באחריותם לשלם את החוב שאביהם לקח..והשאירו ציבור של משקיעי אגח בסנטראל ..ובאינטק..עם חוב של מאות מיליונים..לא היה קורה לבנים שלו אם היו מקזזים קצת מהירושה ומכבדים את זכרו ..ואת התחיבותו ...
יעקב  |  25.09.19
8.
ניצול נבזי ומתוחכם לגנוב כספי משקיעים
חבורה של בעלי הון מתוקשרים אחד לשני מטעים את הציבור באינפורמציה שקרית כאשר המבקרים שלהם משתפים פעולה בארץ ובחול ובכך מתעתעים בציבור וגוזלים את כספו . והיה ונמצאו אשמים חייבים להענש בכל חומרת הדין ולהחזיר את הכספים שנעלמו .
נתן  |  22.09.19
לכל התגובות