אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הספין של נתניהו צילום: אוליבייה פיטוסי - הארץ

פרשנות

הספין של נתניהו

ראש הממשלה שהזמין פומבית את גנץ למו"מ מכין את הקרקע להאשמתו של יו"ר כחול לבן בעריכת בחירות שלישיות

19.09.2019, 17:44 | צבי זרחיה

קריאתו של רה"מ בנימין נתניהו ליו"ר כחול לבן בני גנץ להיפגש עוד היום ומיד על מנת לדון בהקמתה של ממשלת אחדות לאומית, מהווה, בעצם ספין תקשורתי וציבורי.

קראו עוד בכלכליסט

נתניהו, סידר לעצמו אתמול "גוש" של 56 חברי כנסת מסיעות החרדיות והימין שהודיעו שילכו רק בראשותו לממשלה, ולא ינהלו מו"מ עם גנץ - וכעת הוא מזמין את גנץ למו"מ.

אילו נתניהו היה עושה כן בטרם הקמת ה"גוש" ניתן היה לחשוב שאולי כוונותיו רציניות. אבל להזמין אותו למו"מ לממשלת חרדים וימין בשעה שגנץ ומפלגתו דוגלים בכינונה של ממשלת אחדות חילונית, בלי הדתיים, ובלי הקיצוניים?

נתניהו גם יודע שגם שגנץ פוסל את נתניהו עצמו מלכהן כראש הממשלה תחת שלושת כתבי האישום שפורטו בכתב החשדות נגדו.

גנץ ונתניהו בערב הבחירות, צילום: רויטרס, איי אף פי גנץ ונתניהו בערב הבחירות | צילום: רויטרס, איי אף פי גנץ ונתניהו בערב הבחירות, צילום: רויטרס, איי אף פי

נתניהו הוא שועל פוליטי ותיק שנחשב עד כה לקוסם של המערכת הפוליטית בישראל. הוא בוודאי שיער לעצמו שגנץ ידחה את ההצעה. יש לציין כי נתניהו עצמו קרא במסגרת קמפיין הבחירות להקמת ממשלת ימין והכריז שלא יקים ממשלת אחדות.

כצפוי גנץ סירב להצעה ואמר בישיבת סיעתו שנערכה בצהריים כי "כדי להקים ממשלת אחדות לא באים עם בלוקים פוליטיים וספינים".

אז מדוע נתניהו עשה כן? הוא רצה ליצור לחץ ציבורי על גנץ: אם יענה בחיוב - יצטרך לתת הסברים לציבור מדוע הוא מפר את הבטחתו לשבת בממשלה בראשות נתניהו והחרדים.

אלא שנתניהו כאמור שיער לעצמו שגנץ יסרב - וכעת יוכל להאשימו בהכשלת הקמתה של ממשלת אחדות לאומית. בשבוע הבא, כשנשיא המדינה ראובן ריבלין יזמן את ראשי הסיעות להתייעצויות בשאלה על מי להטיל את הרכבת הממשלה, ואולי אף יזמין את נתניהו לפגישה, יטען נתניהו שהיה זה גנץ שדחה את ההצעה.

זו התגובה שפירסם בצהריים נתניהו, לאחר הודעת גנץ: "הופתעתי והתאכזבתי מכך שנכון לעכשיו בני גנץ עדיין מסרב להיענות לקריאתי להיפגש. הנשיא קרא לאחדות, ובלי פגישה בין שני ראשי המפלגות הגדולות אי אפשר להקים ממשלת אחדות. מדינת ישראל זקוקה לממשלת אחדות רחבה ככל האפשר - לא לבחירות חוזרות ובוודאי שלא לממשלה שנשענת על מפלגות אנטי-ציוניות. גנץ, הצעתי לפגישה בינינו בעינה עומדת. זה מה שהציבור מצפה מאיתנו".

במערכת הפוליטית מעריכים שנתניהו מכוון לעריכתה של מערכת בחירות בתחילת ינואר 2020. הוא לא מוכן לקבל את התוצאות של הבחירות לכנסת ה-22 אז הוא שואף לקיומן של בחירות שלישיות בתוך שנה.

בהקדמת הבחירות לספטמבר 2019 האשים נתניהו את יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן וכעת, בהקדמת הבחירות לתחילת 2020, הוא כבר יאשים את בני גנץ.

נתניהו לא מוכן להסתכל בראי ולומר לציבור שהוא הקדים את הבחירות לספטמבר לאחר שנכשל בהקמת ממשלה, וחשש שנשיא המדינה רובי ריבלין היה מעניק את המנדט לגנץ. כעת, הוא חושש שגנץ עוד עלול להקים ממשלה בלעדיו ועל כן, הוא כבר מוצא את האשם. הציבור, וגם בוחריו של נתניהו צריך להוקיע ניסיון להקדמת הבחירות, ולתמוך במי שיצליח להקים ממשלה. העם אמר השנה פעמיים את דברו בקלפי - הגיע הזמן לבצע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

51 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

50.
הקיסר ה1 שיהיה גם האחרון
שזה לא מקובל עליך לקבל עצות מ1 הנתינים אבל נסה לקרוא את ספרו של דזה סון ישנם מספר עצות בספר שנקרא אומנות המלחמה אחרי כן תבין למה ומדוע נכשלת בבחירות רק תזכור שבמדינת ישראל מדינה ללא חוקה לכן מנהיג מסוגך חושב שהוא האציל הנתינים סתם עבדים
מוישה  |  22.09.19
48.
חנינה מראש לפני השימוע לנתניהו -תמורת ירידה מהבמה הפוליטית
מרבית תושבי המדינה ,פרט לקומץ עיתונאים שמתפרנסים מסנסציות , אינם רוצים לראות שוב את מנהיגם על ספסל הנאשמים או נשלח לכלא. הפיתרון המתבקש :חנינה מראש לנתניהו לפני השימוע ע"י הנשיא תמורת ירידתו מהבמה הפוליטית (כמו שנעשה בפרשת ראשי השב"כ לפני 30 שנה).
אמנון  |  21.09.19
לכל התגובות