אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה לאחר חודשיים: חודשו שיחות הסחר בין ארה"ב לסין צילום: שאטרסטוק

לראשונה לאחר חודשיים: חודשו שיחות הסחר בין ארה"ב לסין

השיחות הן בדרגים נמוכים ונועדו להכין את השטח לקראת שיחות בדרג גבוה המתוכננות לתחילת אוקטובר, ובהן ישתתפו שר האוצר האמריקאי סטיבן מנושין וסגן ראש ממשלת סין ליו הי; לפי "רויטרס", הדיונים מתמקדים בעיקר בנושאי חקלאות; במקביל, ארה"ב תעניק פטורים זמניים ממכס לכ-400 מוצרים סיניים

20.09.2019, 10:11 | שירות כלכליסט
לראשונה מזה קרוב לחודשיים חודשו שיחות המו"מ בין נציגי ארה"ב וסין, בניסיון לגשר על הפערים הגדולים בין הצדדים ולהשיג הסכם סחר. במקביל פורסם באתר "פוליטיקו" כי ארה"ב תעניק פטור זמני ליותר מ-400 סוגים של סחורות סיניות מהמכסים אותם הטיל ממשל טראמפ בשנה שעברה. משרד נציג הסחר האמריקאי צפוי לפרסם הודעה רשמית בנושא בהמשך היום.

קראו עוד בכלכליסט

פגישות המו"מ, שהחלו אתמול (ה') ויימשכו גם היום בוושינגטון, מתקיימות בדרגים נמוכים ונועדו להכין את השטח לקראת שיחות בדרג הגבוה המתוכננות לתחילת החודש הבא, ובהן ישתתפו שר האוצר האמריקאי סטיבן מנושין וסגן ראש ממשלת סין ליו הי. השיחות הללו הן שייקבעו האם שתי המדינות מתקרבות לפתרון או לסבב נוסף של הטלת מכסים הדדית. זאת לאחר שבשבוע שעבר דחו שתי המדינות השתת מכסים נוספים מתוכננת ל-1 באוקטובר.

משלחת של כ-30 נציגים סינים בהובלת סגן שר האוצר ליאאו מין, נפגשה אתמול עם משרד נציגי הסחר האמריקאים בסמוך לבית הלבן. סגן ראש משרד נציגי הסחר, ג'פרי גריש הוא שעמד בראש המשלחת האמריקאית.

מלחמת סחר, צילום: שאטרסטוק מלחמת סחר | צילום: שאטרסטוק מלחמת סחר, צילום: שאטרסטוק

בסוכנות רויטרס מדווחים כי הדיונים מתמקדים בעיקר בנושאי חקלאות, כולל הדרישה האמריקאית שסין תגדיל משמעותית את רכישות פולי הסויה ומוצרי חקלאות אחרים מארה"ב. נושא נוסף שיעלה לדיון קשור לדרישה שסין תחזק את ההגנות שלה מפני גניבת קניין רוחני. "נושא החקלאות יחלוש על מרבית הזמן", אמר מקורב לדיונים. עם זאת, הוסיף כי אחת הפגישות המתוכננות תוקדש לדרישתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שסין תפסיק משלוחים של האופיואיד סינתטי פנטניל לארה"ב.

טראמפ מעוניין לספק הזדמנויות ייצוא לחקלאים האמריקאים, הנחשבים לחלק מבסיס הבוחרים שלו, ואשר נפגעו מהמכסים שהטילה סין בתגובה על ארה"ב.

עם זאת, שר המסחר האמריקאי וילבור רוס הודה אתמול בריאיון לרשת פוקס כי עדיין לא ברור מה סין רוצה, "אך אנחנו נגלה בקרוב מאוד, בשבועיים הקרובים".

"מה שאנחנו צריכים לעשות זה לתקן את חוסר האיזון, לא רק הגירעון המסחרי הנוכחי", הוסיף. "זה מורכב יותר מרק לרכוש קצת יותר פולי סויה".

שר החקלאות האמריקאי סוני פרדו הוסיף כי חלק מחברי המשלחת הסינית אף יישארו בארה"ב שבוע נוסף ויבקרו במרכזי החקלאות, כמו אומהה ומונטנה. "הם רוצים לראות את ייצור החקלאות, אני חושב שהם רוצים לבסס רצון טוב", הסביר. 

פטורים אמריקאיים

כאמור, ארה"ב החליטה להעניק פטור זמני ממכסים ל-437 סוגים של סחורות סיניות. הפטור יכלול מוצרים כמו אורות לעצי חג המולד, קשים מפלסטיק, רצועות לכלבים ומעגלים חשמליים. המוצרים הללו נכללו בסבב המכסים שהוטל בשנה שעברה על סחורה בשווי כולל של 250 מיליארד דולר. עם זאת, בשלב זה עוד לא ברור מה ההיקף המדויק של המוצרים הפטורים ממכס. ההחלטה על הפטורים התבססה על מעל 1,100 בקשות שהעבירו חברות וישויות אחרות בארה"ב.

"הפטורים האחרונים מהווים הכרה מרומזת מצד ארה"ב על הנזק שנגרם לאינטרסים המקומיים על ידי המכסים שהושתו", הגיב סטיבן אולסון, חוקר בעמותת הינריץ'. "עם זאת, התזמון מעניין. הוא מצביע על כך ששני הצדדים מסכימים שהסלמה נוספת אינה רצויה כעת, ולכן הם מנסים ליצור אווירה חיובית לפני סבב השיחות באוקטובר, מתוך תקווה שהשיחות הללו יצליחו לבלום הדרדרות נוספת", הוסיף.

המהלך האמריקאי מגיע לאחר שבשבוע שעבר משרד המסחר הסיני הודיע כי יפטור 16 מוצרים אמריקאים ממכסים, בהם פולי סויה. עוד קודם לכן, הודיע הנשיא טראמפ כי הוא דוחה את הטלת המכסים הנוספת על סחורות סיניות בשווי 250 מיליארד דולר בשבועיים מ-1 באוקטובר ל-15 בחודש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות