אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשיא הנציבות האירופית אופטימי: אפשר להשיג הסכם ברקזיט צילום: בלומברג

נשיא הנציבות האירופית אופטימי: אפשר להשיג הסכם ברקזיט

ז'אן קלוד יונקר אמר שהוא עושה כל מה שניתן כדי להגיע להסכם לפני הדד-ליין בסוף אוקטובר, וכי לברקזיט ללא הסכם יהיו "השלכות הרות אסון"

20.09.2019, 18:23 | שירות כלכליסט
ז'אן קלוד יונקר, נשיא הנציבות האירופית, עדיין מאמין כי אפשר להשיג הסכם על הברקזיט. בריאיון לרשת סקיי הבריטית אמר יונקר כי לברקזיט בלי הסכם יהיו "השלכות הרות אסון", ולפיכך הוא עושה "כל מה שאפשר כדי להגיע להסכם".

קראו עוד בכלכליסט

עוד הוסיף כי אין לו "קשר אירוטי" לפתרון ה"בקסטופ" (backstop) שהוצע לגבול האירי, כך שהוא מוכן להסיר אותו מהסכם המעבר, אך זאת כל עוד יהיה "הסכם חלופי שיאפשר לנו ולבריטניה להשיג את המטרות העיקריות של הבקסטופ, את כולן".

לפי ההסכם שאותו השיגה ראש ממשלת בריטניה לשעבר תרזה מיי עם האיחוד האירופי בנובמבר השנה שעברה, אם בריטניה לא תצליח לגבש הסכמי סחר לפני תום תקופת מעבר בת שנתיים, יחולו על הגבול בין צפון אירלנד ואירלנד - שנשארת באיחוד האירופי - התנאים של הסכם סחר רחב עם האיחוד האירופי. הסכם זה יאפשר לצפון אירלנד להמשיך ולסחור עם השוק האירופי המאוחד, מבלי שתהיה כפופה לביקורת גבולות.

נשיא הנציבות האירופית ז נשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר | צילום: בלומברג נשיא הנציבות האירופית ז

יונקר סיפר עוד בראיון, כי קיבל לידיו טיוטות של הצעות מראש הממשלה הנוכחי בוריס ג'ונסון ליישוב המבוי הסתום. עם זאת, המסמכים הגיעו אליו רק מאוחר ביום רביעי ולא הספיק לעיין בהם.

יונקר (64), המכהן כנשיא הנציבות האירופית כבר חמש שנים, מסיים את תפקידו ב-31 באוקטובר - בדיוק באותו היום שבו בריטניה אמורה לעזוב את האיחוד. מוקדם יותר השבוע נפגשו יונקר וג'ונסון בלוקסמבורג, לראשונה מאז שנכנס ג'ונסון לתפקידו. הפגישה נמשכה שעתיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות