אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מקום 9: ראובן ריבלין - נתן מנדט לביבי במאי, ונענה ב"ליקוי חוקתי" צילום: עמית שעל

100 המשפיעים

מקום 9: ראובן ריבלין - נתן מנדט לביבי במאי, ונענה ב"ליקוי חוקתי"

מאז היוודע תוצאות הבחירות לכנסת ה־22 מופנות העיניים לעברו של נשיא המדינה, שכבר הבטיח כי "יעשה הכל כדי למנוע בחירות שלישיות בתוך שנה"

24.09.2019, 09:40 | צבי זרחיה

מאז ה17 בספטמבר, עם היוודע תוצאות הבחירות לכנסת ה־22, מופנות העיניים לעברו של ראובן ריבלין. כולם ממתינים לראות על מי יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה הבאה. בסיבוב הקודם, באפריל, הטיל ריבלין את הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו (שגם קיבל ממנו ארכה), אף שמספר המנדטים של הליכוד וכחול לבן היו זהים (35) ואף שסביבתו של נתניהו טענה שריבלין מתכוון לתת את המנדט לבני גנץ בכל מחיר. בתמורה, נתניהו סירב להחזיר לו את המנדט אחרי שכשל, וגרר את המדינה לסיבוב בחירות שני, רק כדי לחסום ניסיון של גנץ להקים ממשלה.

ראובן ריבלין. ב־2019: הוכיח שוב ושוב את מחויבותו לדמוקרטיה וזכה לאהדה חוצת מגזרים, צילום: עמית שעל ראובן ריבלין. ב־2019: הוכיח שוב ושוב את מחויבותו לדמוקרטיה וזכה לאהדה חוצת מגזרים | צילום: עמית שעל ראובן ריבלין. ב־2019: הוכיח שוב ושוב את מחויבותו לדמוקרטיה וזכה לאהדה חוצת מגזרים, צילום: עמית שעל

ריבלין אמר על כך כי "הבחירות של ספטמבר הן ליקוי חוקתי שיכול להביא אותנו לחושך גדול", ואחר כך שב והדגיש כי "יעשה הכל כדי למנוע בחירות שלישיות בתוך שנה". את ההתייעצויות עם הסיעות הוא חושף בשקיפות מלאה — בדיוק כמו בסיבוב הבחירות של אפריל, אז הועבר מצעד ראשי הסיעות בשידור חי, ואזרחי ישראל זכו לראות אותם נשאלים לפרטי פרטים על האפשרות לממשלה רחבה (שאליה חתר ריבלין), ועל החבירות הפוליטיות. השאלה היא אם הפעם יוכל לפעול באמצעים פוליטיים לוחצים יותר, כדי להושיב את הצדדים יחד ולהגיע להסכמות על ממשלה רחבה.

זו היתה רק אחת משורת הזדמנויות שבהן הוכיח ריבלין את מחויבותו לעקרונות היסוד של הדמוקרטיה ולמאבק על שמירתם. בטקס ההשבעה של הכנסת ה־21, למשל, הוא הפציר בח"כים לשים קץ "להתנגשות המסוכנת" בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת. "אני מקווה שהכנסת ה־21 תקבע את 'חוק יסוד: החקיקה' כאחד מפרקי החוקה של ישראל", אמר אז (הכנסת ההיא, כזכור, חוקקה רק חוק אחד, וגם הוא לפיזורה). את מחויבותו לדמוקרטיה הוכיח גם לנוכח הניסיונות להרחיק מצביעים ערבים מהקלפי, כשהדגיש כי "אין מצביעים סוג ב'" וכי "מול הקלפי כולם שווים".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות