אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשטרה ממליצה להעמיד לדין את אפי נוה ואתי כרייף צילום: ראובן קסטרו

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את אפי נוה ואתי כרייף

נמצאה תשתית ראייתית לכך שיו"ר לשכת עוה"ד לשעבר, פעל בניגוד עניינים כדי לקדם את מועמדותה לשיפוט של כרייף - במקביל למערכת יחסים שניהל עימה; ממליצה להעמיד את השניים לדין על עבירות מרמה והפרת אמונים; נמצאה תשתית לכך שנוה פעל גם בעניינן של עורכת דין מהמגזר הפרטי ומתמחה תוך ניהול קשרים עמן

22.09.2019, 16:32 | תומר גנון
המשטרה הודיעה היום (א') כי היא ממליצה להעמיד לדין את יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר, עו"ד אפי נוה, ואת השופטת אתי כרייף, על עבירות מרמה והפרת אמונים.  

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת הפרשה, נחקר החשד, כי עו"ד נוה פעל בתוקף תפקידו ומעמדו הציבורי כיו"ר לשכת עורכי הדין, לקידום עניינן של אחרות עמן ניהל מערכות יחסים במקביל, תוך שהוא מצוי בניגוד עניינים כאמור. הן נווה והן כרייף נחקרו בפרשה בחשד לביצוע עבירות מתחום טוהר המידות ובהן שוחד, מרמה והפרת אמונים.

באשר לחשד המרכזי שנחקר - בסיומה של החקירה נמצאה תשתית ראייתית לכאורה לכך, כי עו"ד נוה פעל והפעיל אחרים במסגרת תפקידו ומעמדו כיו"ר הלשכה, במסגרות ובהזדמנויות שונות ובצמתי החלטה קריטיים, בעניינה של המועמדת לשיפוט כתוארה אז, עו"ד אסתר כרייף, על מנת לקדם את מועמדותה לשיפוט - מהלך שצלח בסופו של יום עם מינויה כאמור - וכל זאת במקביל למערכת יחסים שניהל עמה, לבקשתה של עו"ד כרייף ובזיקה הדוקה למערכת יחסים זו.

אפי נוה בקדם משפט, צילום: יריב כץ אפי נוה בקדם משפט | צילום: יריב כץ אפי נוה בקדם משפט, צילום: יריב כץ

לאור זאת סבורה היחידה החוקרת כי נתגבשה תשתית ראייתית כנגד עו"ד אפי נוה ונגד כב' השופטת אסתר כרייף להוכחת ביצוע עבירות מתחום טוהר המידות.

בנוסף לכך, במסגרת ניהול החקירה נתגלתה תשתית ראייתית נגד השופטת כרייף גם לביצוע עבירות שעניינן שיבוש מהלכי משפט והשמדת ראיה, וזאת בעיצומה של החקירה המתנהלת בעניינה.

אתי כרייף שופטת בית משפט השלום פתח תקווה אתי כרייף שופטת בית משפט השלום פתח תקווה אתי כרייף שופטת בית משפט השלום פתח תקווה

כן נמצאה תשתית ראייתית לכאורה לכך, כי עו"ד נוה פעל במסגרת תפקידו ומעמדו כיו"ר לשכת עורכי הדין בעניינן של עורכת דין מן המגזר הפרטי ושל מתמחה, אשר שמותיהן לא הותרו לפרסום וזאת תוך שהוא מנהל עמן מערכות יחסים, באופן שמגבש לדעת היחידה החוקרת תשתית ראייתית מספקת לכך כי ביצע עבירות מתחום טוהר המידות גם בעניינן.

תיק החקירה יועבר בימים הקרובים לפרקליטות מחוז מרכז לעיון והחלטה.

חקירת תלונתו של עו"ד נוה באשר להשגת ראיות ממכשירי הטלפון שלו תוך פגיעה בפרטיות וחדירה לחומר מחשב שלא כדין הסתיימה אף היא, והממצאים יועברו להחלטת הפרקליטות.

במשטרה הכינו תוכנית גיבוי - אם ייקבע שהראיות בטלפון של נוה לא קבילות

כפי שפורסם בעבר ב"כלכליסט", בפרקליטות ובמשטרה הכינו במהלך החקירה תוכנית גיבוי למקרה שיקבע בעתיד כי הראיות שנמצאות בטלפון הנייד הישן של נווה, והובילו לפתיחת החקירה, לא קבילות משום שהושגו לכאורה מפריצה לא חוקית אליו. המשטרה ביקשה וקיבלה מבית המשפט צווי תפיסה לטלפונים של מעורבים וחשודים אחרים בפרשה כדי להוציא משם ראיות.

בין הטלפונים שתפס צוות החקירה של היחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433 בצו בית משפט, כך נודע, נמצא הטלפון הנייד של השופטת כרייף, של עורכת הדין ששמה נאסר לפרסום. טלפון נוסף שנתפס הוא של נציגת לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים, אילנה סאקר, שמסרה עדות בפרשה.

כאמור הצווים הוצאו על מנת לחפש התכתבויות שלהם עם נוה או מעורבים אחרים, שישמשו כראיות. זאת כגיבוי למצב שבו יוחלט בעתיד להגיש כתב אישום בפרשה, ובית המשפט יקבע שההתכתבויות שהוצאו מהטלפון הישן של נוה אינן קבילות משום שהושגו תוך ביצוע עבירות גניבה או פגיעה בפרטיות. את הטלפון, שנוה טוען שהשאיר בבית גרושתו, מסרה למשטרה עיתונאית גל"צ הדס שטייף.

 

הפעם הראשונה שבה ממליצים להעמיד לדין שופטת מכהנת

ככל הידוע, זאת הפעם הראשונה שבה המשטרה ממליצה להעמיד לדין שופטת מכהנת. כרייף יצאה לחופשה מאז נפתחה החקירה, אולם לא הושעתה או הודחה מהתפקיד על עבירה של שיבוש מהלכי משפט. על פי ממצאי החקירה כרייף השמידה ראיה במהלך החקירה שהתנהלה נגדה.

אם יוגש לבסוף כתב אישום נגד כרייף, שעל פי ממצאי החקירה כאמור גם ביצעה עבירות מרמה והפרת אמונים כאשר לא חשפה בפני הוועדה למינוי שופטים את העובדה שניהלה מערכת יחסים אינטימית עם נוה בשעה שלשכת עורכי הדין המליצה על מינויה לשופטת שלום, זאת תהיה הפעם השנייה שבה מוגש כתב אישום פלילי על עבירה שביצע שופט בעת כהונתו.

במקרה הקודם הורשעה במסגרת הסדר טיעון השופטת לשעבר אסנת אלון-לאופר, שנפטרה לפני 4 שנים, בעבירות של חדירה לחומר מחשב, פגיעה בפרטיות ובהטרדה במתקן "בזק". נגזרו עליה שישה חודשי מאסר על תנאי וקנס של 10 אלפי שקלים. אלון-לאופר הודתה בכך שביקשה לעקוב אחר פלט שיחות הטלפון של בן זוגה, לאחר שחשדה כי הוא בוגד בה.

פרקליטי נוה: "תחנת ביניים בחקירה שתחילתה בחטא"

מטעם פרקליטיו של עו"ד נוה, עוה"ד בעז בן צור, כרמל בן צור וגיא רוה, נמסר: "הודעת המשטרה היא תחנת ביניים בחקירה שתחילתה בחטא. הטענה המרכזית בתחילת ההליך - שבה נאחזה המשטרה כדי להצדיק את העבירות החמורות שמכוחן הגיעו החומרים לידה –הייתה, כזכור, לשוחד. טענה זו התפוגגה וירדה מסדר היום. נותרנו עם הודעה עמומה מטעם המשטרה, אף ביחס לכתבת גלי צה"ל והעבירות הפליליות שביצעה, שהן העבירות שהיו אמורות להיות במוקד חקירתה של המשטרה.

"בחינה מושכלת, שמן הסתם תיערך על ידי הפרקליטות, תלמד שאין יסוד גם לחשדות המועטים והכלליים שנותרו. מצער שגורמי החקירה לא גילו יושרה מספקת כבר בשלב זה לסיים באופן מוחלט את החקירה, על אף הנטייה האנושית לנסות להצדיק בדיעבד החלטות קלוקלות".

עו"ד אופיר סטרשנוב, ממשרד כהן-סטרשנוב-לונדון, ב"כ של השופטת, מסר בתגובה: "השופטת כרייף מכחישה באופן מוחלט ביצוע עבירות כלשהן והיא סמוכה ובטוחה כי הגורמים האמונים על קבלת ההחלטה בתיק ימצאו כי לא דבק רבב בהתנהגותה".

מדוברות בתי המשפט נמסר: "השופטת אתי כרייף מצויה בהשעיה, בהסכמתה, עד ליום 2.10.2019 בשל החקירה המשטרתית בעניינה. נוכח הודעת המשטרה מהיום בדבר סיום החקירה והעברת הממצאים לפרקליטות מחוז מרכז - תבחן מערכת בתי המשפט בתקופה הקרובה את הצעדים שיש לנקוט בעקבות כך".

 

פרקליטה של עורכת הדין שנחקרה בפרשה ושמה נאסר לפרסום, עו״ד עדי כרמלי מסר: ״הודעת המשטרה המלמדת כי לא נמצאה תשתית ראייתית כלפי מרשתי לבביצוע חלילה של עבירה כלשהי, כפי שסברנו לאורך כל הדרך. אנו מצפים אפוא, להודעת הפרקליטות על סגירת התיק התיק בעניינה, על מנת שתוכל לחזור לחייה טרם נקלעה לפרשה לא לה״.

את המתמחה, שהמשטרה לא מצאה תשתית ראיתית בעניינה, ייצג עו"ד שרון נהרי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות