אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סקר: 92% מהפרילנסרים עובדים גם במהלך חופשות צילום: שאטרסטוק

סקר: 92% מהפרילנסרים עובדים גם במהלך חופשות

לפי סקר שערכה חברת Honeybook עצמאים רבים מרגישים שהם צריכים להסתיר את העובדה שהם בחופש מלקוחותיהם; "פרילנסרים מנסים מצד אחד לשמור על האוטונומיה והחופש ומן הצד השני לתת ללקוחות הרגשה של מענה ויחס אישי בכל זמן ומכל מקום"

23.09.2019, 11:43 | מעין מנלה
עונת החגים בפתח, עת בה יישראלים רבים נוסעים לחופשות. בעוד השכירים מודיעים בצורה מסודרת על חופשה, נראה כי אצל העובדים העצמאיים והפרילנסרים התמונה היא קצת אחרת.

קראו עוד בכלכליסט

92% מהפרילנסרים עובדים במהלך החופשות ואינם מתנתקים באמת מלתת שרות ללקוחות, כך עולה מסקר שערכה חברת הסטארטאפ הישראלית HoneyBook, המפתחת מערכות לניהול פיננסי ועסקי עבור פרילנסרים ועצמאיים. עוד עולה מהסקר, שנערך בקרב 808 יזמים ופרילנסרים כי 60% מהנשאלים עושים זאת משום שהם מרגישים שהם חייבים לעשות כך, גם אם הם בחופשה.

השינויים שעבר שוק העבודה הביאו לכך שיותר ויותר אנשים בוחרים להיות עצמאיים. בארה"ב קרוב ל50% משוק העבודה הוא שוק של עצמאיים ופרילנסרים והתופעה הולכת וגוברת – רבים מאיתנו מעדיפים לעבוד בחללי עבודה משותפים או בבית הקפה השכונתי. עם זאת "להיות הבוס של עצמך" מזמן אתגרים רבים, כמו מציאת זמן "טוב" לצאת לחופשה.

גם אם הן יוצאות לחופשה, 65% מהפרילנסריות חשות שהן צריכות להסתיר זאת מלקוחותיהן, צילום: שאטרסטוק גם אם הן יוצאות לחופשה, 65% מהפרילנסריות חשות שהן צריכות להסתיר זאת מלקוחותיהן | צילום: שאטרסטוק גם אם הן יוצאות לחופשה, 65% מהפרילנסריות חשות שהן צריכות להסתיר זאת מלקוחותיהן, צילום: שאטרסטוק

 

 

אם כבר יוצאים לחופש - מסתירים זאת

ממצא נוסף מעניין שעולה מן הסקר הוא ש-43% מן הנשאלים דיווחו כי הם מרגישים שהם צריכים להסתיר את העובדה שהם בחופש מלקוחותיהם. כאשר בודקים נשים עצמאיות אל מול גברים עצמאיים עולה כי 65% מהנשים נוטות יותר להסתיר את העובדה שהם בחופש לעומת 41% מהגברים. נתון זה מתיישב עם מחקר קודם שערכה האניבוק העומד על ההבדלים בין נשים עצמאיות לגברים עצמאיים ממנו עלה כי נשים מתמחרות עבודות הזהות לאלו של גברים – נמוך יותר. כלומר, נראה כי נשים מעריכות את עבודתן במחיר נמוך יותר מגברים ומסתירות את עובדת היותן בחופש יותר מגברים.

כאשר מדובר בפסק זמן לדברים שאינם חופשה, נשים נוטות יותר ל"בזבז" אותה בטיפול בבני משפחה, בין אם זה ילד, הורה או קרוב משפחה. בעוד שגברים עושים זאת כדי לטפח תחביב.

ינון שטלמן, האניבוק ינון שטלמן, האניבוק ינון שטלמן, האניבוק

מחוברים 

תופעת העצמאיים והפרילנסרים התעצמה עם כניסתם של דור ה-X וה- Y לשוק העבודה בין היתר מתוך ניסיון של הדורות הצעירים לשלוט טוב יותר באיזון שבין העבודה לחיים הפרטיים. עם זאת כאשר מסתכלים על נתוני הסקר ניתן לראות כי דור ה- Y נוטה לשמור על האיזון הזה קצת יותר מדור ה- X: רק 1 מתוך שלושה בני דור ה- Y אמר שהוא מתנתק בדרך כלל או תמיד מן העבודה בחופשה , לעומת בני דור ה- X שם רק 1 מתוך ארבעה ענה כי הוא מתנתק בדרך כלל או תמיד מהעבודה כשהוא בחופשה. ההסבר לכך נעוץ בעובדה שדור ה- X , למרות רצונו לשמור על איזון בין החיים לעבודה, גדל לתוך תרבות של "חיבוריות" (Connectivity) - לא משנה איפה אתה, אתה תמיד מחובר.

״שוק העצמאיים עשוי לעיתים להיות מתעתע: מצד אחד החופש לנהל את הזמן של עצמך מאוד מפתה - אבל מאידך לעבודה לבד יש חוקים ודרישות משלה – והדיסונאנס הזה משתקף בנתונים הללו: מצד אחד לשמור על האוטונומיה והחופש ומן הצד השני לתת ללקוחות הרגשה של מענה ויחס אישי מצידך, בכל זמן ומכל מקום. אם מוסיפים לזה את הציפיה שלנו לתגובה מהירה וסיפוקים מידיים מתגלה תמונה בעייתית עבור עצמאים שמעוניינים להתנתק ולקחת חופש״, אומר ינון שטלמן, סמנכ״ל הטכנולוגיה של האניבוק.

עצמאיים או פרילאנסרים? כך אפשר לצאת לחופשה ובאמת להתנתק

 

1. תכננו היטב את החופשות שלכם ומראש – עדיף לזמנים שבהם כלל המשק נמצא בסוג של הפוגה.

2. נסו לסגור כמה שיותר קצוות לפני היציאה לחופשה ולצפות מה עשוי לעלות בזמן שאתם תהיו בחופש.

3. גיבוי – אם אתם יוצאים לחופשה של כמה ימים, יצרו שיתופי פעולה עם פרילאנסרים בתחום שלכם והם אלו שיתנו מענה ללקוחותיכם בזמן שאתם בחופש.

4. כנות מול לקוחות – חופשה זו דרך נהדרת לחדש כוחות ויצירתיות – אין צורך להסתיר אותה. עדכנו את הלקוחות שלכם שאתם בחופש וחברו אותם לאדם שיגבה אתכם בזמן ההעדרות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות