אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקראת זעזוע בפרטנר: סבן הודיע כי "לא סביר" שיגיע להסכמות עם האצ'יסון צילום: גיל יוחנן

נחשף בכלכליסט

לקראת זעזוע בפרטנר: סבן הודיע כי "לא סביר" שיגיע להסכמות עם האצ'יסון

כך פרסמה קבוצת סבן בארה"ב; המשקיע המיליארדר צפוי להודיע עד אמצע אוקטובר כי יאפשר לתאגיד הענק מהונג קונג לממש את השיעבוד על מניותיו בחברת הסלולר

23.09.2019, 14:28 | גולן חזני

לקראת זעזוע בפרטנר? המיליארדר חיים סבן הודיע כי "בעקבות התפתחויות במו"מ להארכת ההסכם לא סביר שאגיע להסכמות מול האצ'יסון" - זאת בנוגע למימוש השעבוד על מניותיו. מדובר בהודעה לא סופית אמנם, אבל די ברורה. ההודעה הסופית תימסר ככל הנראה עד אמצע אוקטובר ובה יודיע סבן כי יאפשר להאצ'יסון לממש את השעבוד על המניות (30%).

קראו עוד בכלכליסט

אתמול חשף "כלכליסט" כי סבן מוותר על מניותיו בפרטנר והן יועברו לידי האצ'יסון, בראשות המיליארדר לי קא שינג,  אחרי שהמו"מ להארכת הסכם ההלוואה נכשל. סבן יוצא מההשקעה בהפסד של 175 מיליון דולר בו הוא נושא לבדו.

כבעל מניות מהותי בחברה זרה מחויב סבן לדווח על נושאים מהותיים מעין אלה. ב-2019 דיווח סבן פעמיים על מו"מ שהוא מנהל עם האצ'יסון להאריך את תנאי ההלוואה של 300 מיליון דולר מתאגיד הענק מהונג קונג, שתמורתה משועבדות מניות השליטה בפרטנר.

את ההודעה פרסמה קבוצת סבן בארה"ב, ופרטנר העבירה אותה בדיווח למשקיעים באתר הבורסה.

סבן, צילום: אוראל הכהן סבן | צילום: אוראל הכהן סבן, צילום: אוראל הכהן

עבור האצ'יסון זו תהיה סגירת מעגל. לי קא שינג הקים את פרטנר בשנת 1997, והחברה השיקה את הרשת הסלולרית שלה בשנת 1999. בנובמבר 1999 הונפקו ניירות הערך של החברה בנאסד"ק והן נסחרות גם בבורסה בתל אביב. ב־2009 מכרה האצ'יסון את המניות לסקיילקס שבשליטת אילן בן־דב וזה נאלץ למכור אותן שלוש שנים לאחר מכן לסבן, מתוך מצוקה תזרימית.

קבוצת סבן רכשה את השליטה בחברה לפני כ־7 שנים בשילוב של הון עצמי והלוואה מהאצ'יסון. מאז שנעשתה ההשקעה המשבר בשוק התקשורת צבר תאוצה ממספר החלטות רגולטוריות, והגברת התחרות בתחום.

סבן רכש את פרטנר בעסקת דיסטרס, תוך שהוא מנצל את המצוקה שאליה נקלעה המוכרת סקיילקס, שהיתה אז בשליטת אילן בן־דב, עקב המינוף הגבוה והשינויים הרגולטוריים שפגעו בפרטנר. היתה זו האצ'יסון שרכשה תחילה את המניות בחזרה מבן־דב, אך נסוגה מהעסקה בסופו של דבר. כחלק מתנאי העסקה מול הזרים סבן לתוך סקיילקס כ־250 מיליון שקל, העמיד לטובת האצ’יסון ביטחונות בשווי של כ־70 מיליון שקל והעניק לסקיילקס זכות לקבל את הדיבידנדים מפרטנר בגין המניות שרכש, בסכום של עד 115 מיליון שקל. פרטנר לא חילקה דיבידנדים כלל מאז הרכישה. 

בעסקה גם סוכם כי סבן ייטול הלוואה של 300 מיליון דולר שהיתה אמורה להיפרע ב־2014 על ידי סקיילקס. האצ’יסון קיבלה כביטחונות את מלוא האחזקה של סבן בפרטנר. ההלוואה מהאצ'יסון היתה עבור סבן סוג של מימון אמצעי שליטה, נושאת ריבית שנתית של כ־2% בלבד, לעומת ריביות צמודות מדד של לפחות 4%־5% שהיו נהוגות בבנקים באותה תקופה.

בסך הכל העמיד סבן לצורך העסקה הון עצמי של כ־150 מיליון דולר לצד הזרמת הון לתוך החברה וריביות שונות ששולמו לאורך השנים. שווי השוק של מניות פרטנר שבהן מחזיק סבן מגיע לכ־750 מיליון שקל - שווי המגלם לסבן הפסד של כ־175 מיליון דולר.

מכיוון שההלוואה להאצ'יסון הנה מסוג נון ריקורס (הבטוחות הן המניות של פרטנר), סבן צפוי לבחור בחלופה של ויתור על פירעון ההלוואה, וכך השליטה בפרטנר חוזרת להאצ'יסון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות