אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו וגנץ נועדו אצל הנשיא: "צעדנו צעד משמעותי" צילום: קונטקט

בחירות 2019, סבב שני

נתניהו וגנץ נועדו אצל הנשיא: "צעדנו צעד משמעותי"

ראשי הליכוד וכחול לבן נפגשו עם הנשיא - שביקש לבדוק אם יש היתכנות לממשלת אחדות. הנשיא יצא מהחדר אחרי כשעה והשאיר את השניים לשוחח בארבע עיניים. "העם מצפה למצוא את הפתרון ולמנוע בחירות נוספות, גם במחיר אישי ולפעמים גם אידיאולוגי. זוהי לא העת לחרמות", אמר לשניים

23.09.2019, 22:28 | ynet
ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ קיימו הערב (ב') פגישה עם הנשיא ראובן ריבלין. המפגש נערך בלשכת הנשיא ללא יועצים או רשמים. כשעה לאחר תחילת הפגישה - יצא ריבלין מהחדר והשניים המשיכו את המפגש בארבע עיניים. מעט אחרי 22:00 חזר ריבלין לחדר - והפגישה תמה.

קראו עוד בכלכליסט

הנשיא הדגיש: "צעדנו הערב צעד משמעותי, וכעת האתגר הראשון הוא בניית ערוץ שיח ישיר מתוך אמון בין הצדדים". בפגישתם הבהיר הנשיא לנתניהו וגנץ כי בתום סבב ההתייעצויות לא קיים מועמד מובהק שזכה לרוב של 61 חברי כנסת להרכבת הממשלה ועל כן מרחב שיקול הדעת השמור לו גדול מתמיד.

ריבלין הדגיש כי בעיניו המצב הנוכחי בו מכהנת ממשלת מעבר פוגע פגיעה חמורה באזרחי ישראל וביכולת של המדינה להתמודד עם האתגרים שלפתחה. עוד אמר הנשיא לשניים: "העם מצפה מכם למצוא את הפתרון ולמנוע בחירות נוספות, גם במחיר אישי ולפעמים גם אידיאולוגי. זוהי לא העת לחרמות".

מימין: בנימין נתניהו, ראובן ריבלין ובני גנץ, צילום: קונטקט מימין: בנימין נתניהו, ראובן ריבלין ובני גנץ | צילום: קונטקט מימין: בנימין נתניהו, ראובן ריבלין ובני גנץ, צילום: קונטקט

ריבלין תכנן להמתין לקבלת התוצאות הרשמיות ביום רביעי, אך החליט לבסוף להקדים ולזמן את נתניהו וגנץ לפגישה משולשת כדי לבדוק אם יש נכונות לאחדות. במהלך ההתייעצויות אתמול והיום ריבלין דיבר בעד אחדות שמשלבת את שתי המפלגות הגדולות, אך הופתע מההתבצרות של המפלגות.

טרם הפגישה, העבירו נתניהו וגנץ שמות של אנשים שילוו אותם לבית הנשיא: את נתניהו מלווים, בין היתר, יריב לוין, זאב אלקין ויועצו יונתן אוריך. את גנץ מלווים יורם טרובוביץ', ראש לשכתו ודוברו. כולם נמצאים מחוץ לחדר וזמינים להתייעצויות.

מוקדם יותר כתב יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בעמוד הפייסבוק שלו - שעות לאחר הפגישה עם גנץ - כי "כל הוויכוח כרגע נסוב סביב השאלה מי יכהן כראש ממשלה ראשון ומי שני. אני מקווה שהנשיא ריבלין יצליח לגשר בין הצדדים ותתקבל החלטה בסוגיה".

 , צילום: קונטקט צילום: קונטקט  , צילום: קונטקט

ליברמן כתב עוד: "לשמחתי שתי המפלגות הגדולות הפנימו שצו השעה מחייב הקמת ממשלת אחדות עם רוטציה על ראשות הממשלה". הוא הוסיף כי מפלגתו "תשמח להצטרף לממשלת אחדות לאומית עם הליכוד וכחול לבן, אבל לא נהיה חלק מממשלה שבה יישבו החרדים, המשיחיים, הרשימה המשותפת או המחנה הדמוקרטי".

ליברמן ציין כי פגישתו מוקדם יותר עם גנץ הייתה הראשונה מאז הבחירות. "בתחילת הפגישה נכחו שורה של יועצים משני הצדדים, כולל הלל קוברינסקי, ובהמשך נועדנו בארבע עיניים", הוסיף. השניים אמרו בתום הפגישה ביפו: "החלפנו דעות ורשמים. במידת הצורך נדבר שוב בהמשך".

היום הגיע מצעד הממליצים בבית נשיא המדינה ראובן ריבלין לסיומו. ראש הממשלה בנימין נתניהו מוביל על יו"ר כחול לבן בני גנץ במספר הממליצים - 55 מול 54.

נתניהו שוקל להחזיר את המנדט במהרה - ולאתגר את גנץ

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמוביל כרגע במספר הממליצים להרכבת הממשלה, שוקל ביממה האחרונה את האפשרות שלא למצות את מניין הימים שיעניק הנשיא כקבוע בחוק.

בניגוד לפעמים הקודמות שבהן קיבל נתניהו את המנדט ומיצה גם את 14 הימים שמגיעים לו לפי חוק כהארכה, הפעם נראה שהוא לא ינצל גם את 28 הימים שמגיעים לו כתקופה ראשונית.

הסיבה לכך, ככל הנראה, היא מערכת שיקולים שלמה שנוגעת בין היתר לצורך קיצור ההליכים לאור השימוע המתקרב, והמחשבה שלא לצרוב כישלון חותך על שמו ולהעביר מהר את האחריות לגנץ ולהוכיח שגם הוא ייכשל, מכיוון שאין פתרון נראה באופק למעט הסכמתו של גנץ להיכנס לממשלה עם נתניהו ועם סיעות הימין והחרדים שאיתו.

בימים הקרובים נתניהו יערוך סבב שיחות ופגישות עם המפלגות הציוניות. נתניהו שוקל לפנות לאיילת שקד, נפתלי בנט ומתן כהנא מהימין החדש ולהציע להם לפרוש מרשימת ימינה על-מנת שיפעלו כסיעה משותפת עם הליכוד. בליכוד אומרים כי ראש הממשלה ינסה לדבר עם עמיר פרץ, שגם היום חזר על כך שלא ינהל איתו משא ומתן, וגם עם ניצן הורוביץ מהמחנה הדמוקרטי שכינה אותו "מסוכן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות