אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע עירערה לעליון על החלטת המחוזי בפרשת יוטרייד שקרסה צילום: עמית שעל

רשות ני"ע עירערה לעליון על החלטת המחוזי בפרשת יוטרייד שקרסה

לטענת הרשות מדובר בפסק דין מרחיק לכת, שמטיל לראשונה עליה אחריות בגין אי מניעת הפסדי משקיעים, לאחר שביוני האחרון פסק להטיל על ני"ע את האחריות לאי מניעת איבוד כספם של התובעים לאחר קריסת יוטרייד ב-2015

24.09.2019, 14:12 | ליטל דוברוביצקי

המחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה הגישה אתמול (ב') בשם רשות ניירות ערך לבית המשפט העליון, הודעת ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בתל-אביב, בתביעתם של משקיעים בחברת יוטרייד שקרסה.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בהליך במסגרתו אוחדו בבית המשפט המחוזי תביעות של משקיעים, אשר התקשרו עם חברת יוטרייד במטרה שכספם יושקע באמצעות שירותי המסחר האלגוריתמי שסיפקה החברה, אך כספם ירד לטמיון.

בית המשפט המחוזי החליט ביולי האחרון להטיל על הרשות אחריות לאי מניעת הפסד כספם של התובעים.

יושבת ראש רשות ניירות ערך ענת גואטה, צילום: ענבל מרמרי יושבת ראש רשות ניירות ערך ענת גואטה | צילום: ענבל מרמרי יושבת ראש רשות ניירות ערך ענת גואטה, צילום: ענבל מרמרי

לטענת הרשות מדובר בפסק דין מרחיק לכת, אשר מטיל, לראשונה, אחריות על רשות ניירות ערך בגין אי מניעת הפסדי משקיעים, וזאת אף ביחס למשקיעים אשר בחרו במודע, ומתוך תקווה להשיג רווחים חריגים, לסכן את כספם בהשקעות שאינן מפוקחות על ידי הרשות, קרי בהשקעות שלא קיבלו היתר או רישיון מצד הרשות.

בהודעת הערעור שהגישה רשות ניירות ערך, באמצעות המחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה לבית המשפט העליון נכתב, כי" פסק הדין מעביר מסר נורמטיבי בעייתי ביותר, לפיו הרשות היא האחראית לשאת בהתממשותם של סיכונים, ואף סיכונים מוגברים ובלתי סבירים, שלקחו על עצמם משקיעים בשוק ההון, מתוך תקוה להשיג רווחים חריגים, משל היתה הרשות, הציבור, בגדר מבטח סיכונים שלוקחים על עצמם משקיעים. פסק הדין אף שומט את הקרקע תחת הכוונת ההתנהגות הרצויה של הציבור, בהעבירו מסר נורמטיבי שלילי ביותר, החותר תחת אחריותם של המשקיעים לנהוג בתבונה בכספם ולהביא בחשבון את הסיכונים הגלומים בהשקעותיהם".

אביב טלמור בעליו של בית ההשקעות יוטרייד , צילום: עמית שעל אביב טלמור בעליו של בית ההשקעות יוטרייד | צילום: עמית שעל אביב טלמור בעליו של בית ההשקעות יוטרייד , צילום: עמית שעל

בהודעת הערעור הודגש, כי רשות ניירות ערך נקטה במקרה דנן בזמן אמת בשורה ארוכה של כלים משמעותיים תוך הפעלת שיקול דעת והידרשות לדברים בכובד ראש. כאשר בפעולתה, כפי שנעשתה, הביאה הרשות להעמדה לדין של נאשמים שפעלו בתחכום רב והסוואת פעילותם התרמיתית שפגעה במאות לקוחות.

עוד נכתב כי במישור הרוחבי, הביאה הרשות להסדרת תחום פעילות חדשני ותקדימי - מסחר אלגוריתמי, שרשות ניירות ערך הישראלית היתה מהראשונות בעולם להסדירו.

בהודעת הערעור צוין גם כי "הרשות מצרה על כל משקיע שנפגע מפעילותו בשוק ההון, והדברים נכונים כמובן גם לגבי המשקיעים שעניינם הספציפי נדון בהליך, ואולם אין כל מקום להטיל על הרשות לשאת באבדן כספיהם".

ליוטרייד מונה מפרק זמני וכנגד בעליה אביב טלמור הוגשה בקשה לפשיטת רגל ובהמשכה מונה מנהל מיוחד. במסגרת פרשת יוטרייד הגישה לאחרונה הפרקליטות כתב אישום נגד הבעלים אביב טלמור ואחרים. במסגרת כתב האישום נטען כי בין השנים 2012-2015 גייסה יוטרייד מכ-600 לקוחות סכום של כ-100 מיליון שקל ובוצעו נגד משקיעים מצגי שווא.

יודגש כי טרם ניתנה הכרעה בתיק. בשבוע שעבר הגישו שני פנסיונרים שהשקיעו כספים בשנת 2015 בחברת יוטרייד פרימיום תביעה בסך 580 אלף שקל נגד רשות ני"ע. זאת בטענה כי על הרשות היה לבדוק כי יוטרייד אכן עומדת בהתחייבויותיה ונמנעת מגיוס לקוחות ומהמשך פעילות בתיק זה טרם הוגש כתב הגנה מטעם הרשות.

את רשות ניירות ערך מייצגת בערעור עו"ד אפרת ברנר מהמחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות