אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
במשרד הבריאות בוחנים אפשרויות לאיסור מוחלט על שיווק סיגריות אלקטרוניות צילום: טי.אן.אס

במשרד הבריאות בוחנים אפשרויות לאיסור מוחלט על שיווק סיגריות אלקטרוניות

בעקבות הדיווחים לאחרונה על שיעורי התחלואה והתמותה כתוצאה משימוש בסיגריות אלקטרוניות בארה"ב ועל העלייה הדרמטית בהיקף השימוש בהן, הורה מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב לבדוק, בין היתר, אפשרות של הטלת צו זמני האוסר לחלוטין על שיווקן עד להשלמת הליכי החקיקה בנושא

24.09.2019, 17:18 | אורנה יפת

במשרד הבריאות בוחנים אמצעים לאיסור מוחלט על שיווק של סיגריות אלקטרוניות בישראל, ובאופן מיידי של סיגריות אלקטרוניות בטעמים. זאת בעקבות דיווחים אודות שיעורי התחלואה והתמותה כתוצאה משימוש בסיגריות אלקטרוניות, העלייה הדרמטית בהיקף השימוש בסיגריות אלו בקרב בני נוער בארה"ב וההשלכות האפשריות לגבי בני הנוער בישראל.

קראו עוד בכלכליסט

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, צילום: אוראל כהן מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב | צילום: אוראל כהן מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, צילום: אוראל כהן

בישיבה שכינס לאחרונה מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב, אשר נערכה בהשתתפות הדרג המקצועי, הורה בר סימן טוב לבדוק כלים משמעותיים יותר מאלו הקיימים כיום.

בתיקון לחוק שאושר בחודש דצמבר האחרון נקבעו מגבלות ואיסורים על שיווק סיגריות אלקטרוניות, ובכלל זה איסור מקיף על פרסום סיגריות אלקטרוניות, איסור מכירה לקטינים ועוד. כמו כן נקבעו איסורים הנוגעים לחובת אריזות אחידות, אזהרות לסיגריות אלקטרוניות ואיסור הצגת סיגריות אלקטרוניות למכירה. הוראות אלו ייכנסו לתוקף בינואר 2020.

בנוסף, נקבעו תנאים לייצור ולשיווק של סיגריה אלקטרונית, מחסנית וחומר מילוי, הכוללים איסור על שיווק סיגריה אלקטרונית, מחסנית או חומר מילוי בריכוז ניקוטין העולה על 20 מיליגרם למיליליטר. 

  , צילום: רויטרס צילום: רויטרס   , צילום: רויטרס

בימים האחרונים דווח כי רשת וולמארט תפסיק למכור סיגריות אלקטרוניות בשל אי וודאות ומורכבות רגולטוריות, אך ההחלטה של וולמארט באה על רקע חקירה של רשויות הבריאות האמריקאיות בנוגע למחלת ריאות מסתורית בה חלו מעל ל-500 אמריקאים ומותם של שמונה מהם.

לאור הדיווחים האחרונים, משרד הבריאות בוחן את החמרת המגבלות והאיסורים, לרבות באמצעות הטלת צו זמני לאיסור השיווק עד להשלמת הליכי החקיקה. בר סימן טוב הורה שלא להמתין לחקיקה ראשית דרך מנגנוני הכנסת ולנסות לאפשר איסור מחמיר כגון איסור מוחלט לשיווק, עד שהדבר יתאפשר בחקיקה ראשית.

מפיליפ מוריס נמסר כי "מכשיר האייקוס (IQOS) אינו סיגריה אלקטרונית, כי אם מכשיר לחימום טבק ולא נוזל מכל סוג שהוא, ואינו מעורב בהתרחשויות האחרונות סביב סוגיית הסיגריות האלקטרוניות. בניגוד לסיגריות האלקטרוניות למיניהן, קיבל אייקוס את אישור ה-FDA האמריקאי לאחר שזה בדק ומצא כי המוצר ראוי להגנה על בריאות הציבור ושיווקו בארה"ב יחל בקרוב".

עוד נמסר מהחברה כי פיליפ מוריס נוקטת "במדיניות בלתי מתפשרת לפיה אין מכירה של מוצריה לקטינים אלא רק למעשנים בגירים. לפיכך, אייקוס אינו משווק לבני נוער בשום צורה, אינו מוצע בטעמים ונמכר בחנות הדגל וחנויות שנבחרו בקפידה. יודגש כי למכשיר האייקוס לא ניתן להכניס חומרים אחרים, זולת יחידות טבק הנמכרות באופן רשמי".

היום שלחה פיליפ מוריס ישראל מכתב לאיגוד הישראלי לרפואת ריאות ובו היא מבהירה את ההבדלים שבין מוצר חימום הטבק מתוצרתה לבין הסיגריות האלקטרוניות.

באיגוד לרפואת ילדים מוסרים בתגובה להחלטה הצפויה של משרד הבריאות: "שמירה על בריאות צעירי ישראל היא חובה בריאותית, מקצועית ומוסרית. זו ההחלטה היחידה הנכונה. מברכים על קבלת תביעת האיגוד לעצירת השיווק המכירה והשימוש בסיגריות אלקטרוניות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות