אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנפשה מפה לפה: סדרות אנימציה למבוגרים צילום: נטפליקס

הנפשה מפה לפה: סדרות אנימציה למבוגרים

“פה גדול" ו"ריק ומורטי", שחוזרות בעונות חדשות, הן חלק מפריחת האנימציה למבוגרים. הצלחתן נובעת כי הן מאפשרות כנות ופתיחות יוצאות דופן

26.09.2019, 07:56 | רותה קופפר

העונה השלישית של "פה גדול" (Big Mouth), סדרת האנימציה המגלגלת מצחוק, סוף סוף חוזרת, עם כל המטעמים האהובים והמוכרים כמו מפלצות ההורמונים של ילדים בגיל ההתבגרות, והילדים עצמם, וכן שעשועון על אוננות שנקרא "תעשי את הדבר הזה" וקורטוב של גילוי עריות.

"פה גדול", סדרה שיצרו הקומיקאי ניק קרול והתסריטאים אנדרו גולדברג, מארק לוין וג'ניפר פלאקט עוסקת בשנות ההתבגרות של קרול וגולדברג בפרבר בווסטצ'סטר שבניו יורק שבו גדלו. הסדרה נחשבת להצלחה כל כך גדולה שנטפליקס כבר הבטיחה לה עונה שישית לפחות. ההצלחה גם נובעת מכך שהיא “מקדמת נושאים רציניים מבלי לקחת את עצמה ברצינות", ועוסקת ב"נירמול חוויות שילדים רבים חשים מבוכה בגללם”, כפי שנכתב בביקורות האוהדות בארה”ב.

מלמעלה למטה: מתוך F is for Family ופה גדול Big Mouth , צילום: נטפליקס מלמעלה למטה: מתוך F is for Family ופה גדול Big Mouth | צילום: נטפליקס מלמעלה למטה: מתוך F is for Family ופה גדול Big Mouth , צילום: נטפליקס

לצד העיסוק התמידי במין היא נוגעת גם בנושאים כמו חברות, אהבה, משפחה ודינמיקת בית הספר, ועושה זאת כך שתדבר אל קהל היעד — כלומר הילדים שהם בסביבות גיל הדמויות, ואל מבוגרים, שחוו וזוכרים את כל זה. והכל בכנות, באופן נאור ובהומור. זו סדרה שמתאימה למתבגרים ולמבוגרים, אבל לא בהכרח לצפייה משותפת.

סדרות אנימציות למבוגרים אינן דבר חדש כמובן. הסדרה הוותיקה ביותר על המסך היא "משפחת סימפסון". גם "סאות פארק" ו"איש משפחה" נמצאות כאן כשני עשורים, ו"ריק ומורטי" הנהדרת עוד מעט חוזרת לעונה רביעית.

Undone סדרת אנימציה, צילום: נטפליקס Undone סדרת אנימציה | צילום: נטפליקס Undone סדרת אנימציה, צילום: נטפליקס

בנטפליקס לבדה ישנה "בוג'אק הורסמן", שבמשך חמש עונות דנה בנושאים כבדי ראש כמו גירושים, דיכאון, אבטלה, בגידה ודמנציה. בפרק שהיה מועמד לפרס אמי, הגיבור (שחקן שימי תהילתו קצת מאחוריו, והוא גם סוס), ספד לאמו במשך 25 דקות.

החודש נחתה בשירות אמזון גם Undone של יוצרי "בוג'אק הורסמן", רפאל בוב וקסברג וקייט פורדי, והיא לא פחות אפלה מהראשונה, אולי יותר. גיבורת הסדרה היא אלמה (רוז סלאזר, אשה שכמו בוג'אק, גם לה יש נטיות הרסניות) שעוברת תאונת דרכים קשה, ומאותו רגע זוכה לביקורים בבית חולים מאביה המת (בוב אודנקירק, "סמוך על סול").

"F is for Family" היא עוד סדרה על אב נרגן בשנות ה־70 שיצר ומדבב ביל באר, ובו יש תיאור של ימי עברו ספק בנוסטלגיה ספק במיאוס.

כדאי לשים לב גם ל"סטיבן יוניברס", סדרת האנימציה הראשונה של קארטון נטוורק שנוצרה רק על ידי אשה, רבקה שוגר זה סיפור התבגרותו של ילד ששמו סטיבן יוניברס שחי בעיר הבדיונית ביץ' סיטי. הסדרה, שעוסקת בנושאים כמו אהבה, חברות ומשפחה (כל זה בין חיזרים ואחרים), הצמיחה במשך השנים, ספרים, קומיקס ומשחקי מחשב, והחודש גם יצא סרט טלוויזיה על פיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות