אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדולר יורד מתחת ל-3.5 שקלים אחרי שישראל נכנסה למדד האג"ח הממשלתי העולמי צילום: שאטרסטוק

הדולר יורד מתחת ל-3.5 שקלים אחרי שישראל נכנסה למדד האג"ח הממשלתי העולמי

המטבע האמריקאי נחלש ב-0.7% לרמה של 3.49 שקלים. ישראל נכנסה אתמול למדד WGBI של חברת המדדים FTSE ראסל. שר האוצר כחלון: "מדובר בהבעת אמון בכלכלת ישראל. דירוג האשראי הגבוה והכניסה של כלכלת ישראל למדדים היוקרתיים בעולם, כמו מדד האג"ח העולמי, מגדילים את ההשקעות הזרות שמצמיחות את המשק"

27.09.2019, 09:01 | שירות כלכליסט

הדולר יורד הבוקר (ו') מתחת ל-3.5 שקלים לאחר שישראל נכנסה אתמול למדד האג"ח הממשלתי העולמי WGBI של חברת המדדים FTSE ראסל. המטבע האמריקאי נסחר בשעה זו תמורת 3.49 שקלים ונחלש בשיעור של 0.7%. היורו נופל כעת בשיעור של 0.8% ונסחר תמורת 3.81 שקלים.

קראו עוד בכלכליסט

שר האוצר, משה כחלון מסר: "הכניסה למדד האג"ח העולמי מהווה הישג והבעת אמון בינלאומית בכלכלת ישראל. דירוג האשראי הגבוה והכניסה של כלכלת ישראל למדדים היוקרתיים בעולם, כמו מדד האג"ח העולמי, מגדילים את ההשקעות הזרות שמצמיחות את המשק. מדובר על תעודת כבוד לאגף החשב הכללי שמנהל באופן מקצועי ויסודי את החוב הממשלתי בשנים האחרונות". החשב הכללי, רוני חזקיהו: "כניסה של ישראל למדד היוקרתי מעידה על היציבות והחוזקה של שוקי ההון בארץ וניהול מיטבי של החוב הממשלתי בשנים האחרונות".

שקלים ודולרים, צילום: שאטרסטוק שקלים ודולרים | צילום: שאטרסטוק שקלים ודולרים, צילום: שאטרסטוק

חברת המדדים FTSE RUSSELL חברת בת של ה-LSE (הבורסה בלונדון) הודיעה כאמור אתמול (ה') על כניסתה של ישראל למדד ה-WORLD GOVERNMENT BOND INDEX, שתתרחש באופן רשמי בסוף מרץ 2020. ההחלטה באה על רקע שינוי שיטות דירוג המדד וההודעה של FTSE RUSSEL באפריל השנה על תחילת דירוג מדינת ישראל ומתן ציון "2" (הגבוה ביותר) בקטגוריית רמת נגישות, מה שאיפשר כניסה של ישראל למדד.

ה-WGBI הינו בין המדדים המובילים והוותיקים בעולם והינו עוקב אחר איגרות חוב ממעל 20 מדינות, הנקובים במטבעות מקומיים. המדד מהווה בנצ'מרק רחב למשקיעים באיגרות חוב גלובליות וכולל יותר מאלף איגרות חוב ממדינות כמו ארה"ב, יפן, גרמניה, אנגליה ועוד. המדד מכסה תיק נכסים בערך נקוב של מעל 20 טריליון דולר.

ישראל תהיה המדינה ה-23 במדד ומדינה ראשונה שנכנסה למדד מאז 2010 וצפויה להיכנס במשקל של כ-0.30% מהמדד. ההשפעה של כניסת ישראל למדד צפויה להתבטא בגידול הביקוש של משקיעים זרים איכותיים לחוב של מדינת ישראל, שצפוי להסתכם בכמה מיליארדי דולרים לאורך כל העקום השקלי.

מהתאחדות התעשיינים נמסר בתגובה לירידות החדות בשער הדולר: "ירידת שער הדולר בשילוב תחזיות ההאטה שפרסם ה-OECD, הגירעון הלא מטופל והשיתוק הממשלתי עלולים להביא את ישראל למיתון בחודשים הקרובים. לצערנו, האדישות של בנק ישראל בחודשים האחרונים, בניגוד לנעשה על ידי בנקים מרכזיים בכל העולם תחריף את הפגיעה הכלכלית שאותה ירגיש כל אזרח ישראלי. לנגיד אסור לחכות להחלטת הריבית הקרובה, אלא לקבל החלטה מיידית לגבי הורדת ריבית, התערבות בשערי החליפין, או כל כלי אחר שימצא לנכון על מנת למנוע את ההידרדרות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות