אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוחאני: ארה"ב הציעה להסיר את כל הסנקציות בתמורה לפתיחה במו"מ; טראמפ מכחיש צילום: רויטרס

רוחאני: ארה"ב הציעה להסיר את כל הסנקציות בתמורה לפתיחה במו"מ; טראמפ מכחיש

נשיא איראן שב מניו יורק וטען כי ארה"ב הסכימה להסרת הסנקציות אם יחודשו השיחות על הסכם הגרעין. "היה ויכוח אילו סנקציות יוסרו והם אמרו בצורה ברורה שהם יסירו את כל הסנקציות". לדבריו, טהרן דחתה את ההצעה: "אווירה רעילה"

27.09.2019, 16:07 | ynet
נשיא איראן חסן רוחאני טען אחר הצהריים (שישי) כי ארה"ב הציעה להסיר את כל הסנקציות שהטילה על ארצו, בתמורה לפגישה עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. תוך זמן קצר טראמפ הכחיש את הטענה בציוץ בטוויטר: "הם ביקשו, אני אמרתי כמובן לא".

קראו עוד בכלכליסט

בדברים שצוטטו באתרו הרשמי של רוחאני, הוא טען שמנהיגי גרמניה, צרפת ובריטניה הם אלו שאמרו לו כי ארה"ב הציעה להסיר את הסנקציות. רוחאני נפגש בשולי עצרת האו"ם עם אנגלה מרגל, עמנואל מקרון ובוריס ג'ונסון, ובדבריו הוא טען שהם אמרו לו כי "הפגישה הזו תתקיים", תוך שהוא מתייחס לפגישה האפשרית עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ - שלא התקיימה בסופו של דבר.

   

"אמריקה אמרה שהיא תסיר את הסנקציות", רוחאני טען. "היה ויכוח אילו סנקציות יוסרו והם אמרו בצורה ברורה שהם יסירו את כולן", טען נשיא איראן. רוחאני הוסיף כי ארצו דחתה את ההצעה, כיוון שלדבריו עדיין הייתה "אווירה רעילה של לחץ מקסילמי" על טהרן. "אפילו אם היינו רוצים לקיים משא ומתן עם האמריקנים על ההסכם, אף אחד לא היה יכול לחזות את הסיום ואת התוצאה של המו"מ".

טענתו של רוחאני ולפיה ארה"ב הציעה להסיר את כל הסנקציות על ארצו, מנוגדת לדברים שאותם אמר טראמפ בנאומו בעצרת האו"ם ביום שלישי. אז, טראמפ איים על איראן, והזהיר אותה שהסנקציות עליה רק יוחרפו אם תמשיך בהתנהלותה הנוכחית. הנשיא האמריקני הבהיר כי ארה"ב אינה רוצה עימות עם שום מדינה – אך דקות לפני עלייתו לבמה הדגיש כי היא תגן על האינטרסים שלה: "אנחנו בעמדה חזקה מאוד מול איראן, ואני חושב שהם רוצים לעשות משהו – וזה יהיה צעד חכם מצדם", הצהיר בשיחה עם כתבים.

רוחאני וטראמפ, צילום: רויטרס רוחאני וטראמפ | צילום: רויטרס רוחאני וטראמפ, צילום: רויטרס

הטענה מגיעה גם על רקע דיווחים שפורסמו בכלי תקשורת בעולם, על כך שמעצמות אירופה הזהירו את טהרן כי הן עלולות להצטרף לארה"ב ולחדש את הסנקציות כלפיה - אם היא תמשיך להפר את הסכם הגרעין. בעקבות פרישתה של ארה"ב תחת טראמפ מההסכם אשתקד, וחידוש הסנקציות האמריקניות, טהרן החלה להפר בגלוי את ההסכם בניסיון ללחוץ על אירופה לפצות אותה.

אחרי שכבר החלה לאגור אורניום מעבר לכמות המותרת בהסכם מ-2015, ולהעשירו מעבר לרמה המותרת - טהרן הזהירה כי בחודש נובמבר היא תכריז על הפרה נוספת. לפי הגרדיאן ורשת BBC, בפגישה בשולי עצרת האו"ם בין מעצמות אירופה לנציגי איראן, טהרן הוזהרה שאם ההפרה הזו תהיה "משמעותית" - אירופה תיאלץ לחדש את הסנקציות. לאחרונה, יצוין, אישרו בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אוטמית שטהרן ביצעה הפרה נוספת של הסכם הגרעין, והחלה לפתח צנטריפוגות מתקדמות.

בתוך כך, איראן שחררה הבוקר את מכלית הנפט הבריטית Stena Impero, שנעצרה לפני כחודשיים במצר הורמוז שבמפרץ הפרסי. המכלית יצאה מנמל בנדר עבאס שבדרום המדינה לכיוון דובאי, משם יוחזר הצוות שעל גבי הספינה למולדתו. על שחרור המכלית הודיע ארגון הנמלים והימאות של איראן, שציין בהודעתו כי המכלית עזבה את הנמל בשעה 09:00 שעון מקומי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות