אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר בסקוטלנד: החלת מחיר מינימום על אלכוהול צמצמה את הצריכה צילום: שאטרסטוק

מחקר בסקוטלנד: החלת מחיר מינימום על אלכוהול צמצמה את הצריכה

לפי המחקר של אוניברסיטת ניוקאסל, נרשמה ירידה של 7.6% ברכישות האלכוהול מאז החלת מחיר המינימום - שיעור כפול מההערכות לפני כניסת החוק לתוקף; האם גם שאר חלקי בריטניה בדרך?

28.09.2019, 10:24 | שירות כלכליסט

החלת מחיר מינימום לאלכוהול בסקוטלנד עזרה ככל הנראה לצמצם את צריכת המשקאות מסוג זה, כך עולה ממחקר שנערך בנושא.

קראו עוד בכלכליסט

לפי החוק במדינה, מאז מאי 2018 מחיר משקה אלכוהולי חייב לעמוד על 50 פני לפחות ליחידה. המחקר, שפורסם בכתב העת לרפואה בריטית (British Medical Journal) ונערך על ידי צוות חוקרים מאוניברסיטת ניוקאסל בחן את כמות האלכוהות שנרכשה בחנויות לפני ואחרי החלת החוק. מהממצאים עולה כי הכמות שנרכשה לאדם בכל שבוע נפלה ב-1.2 יחידות – המקבילות לקצת יוצר מחצי פיינט של בירה. מדובר בירידה של 7.6% ברכישות, שיעור כפול מכפי שהעריכו לפני כניסתו של החוק לתוקף.

 , צילום: Diageo צילום: Diageo  , צילום: Diageo

עם זאת, הסקוטים עדיין נחשבים לשתיינים לא קטנים, ורוכשים מעל 14 יחידות בשבוע. יתרה מכך, המחקר לא כלל רכישות בפאבים, ברים ומסעדות, שם לפי ההערכות נרכשים כרבע מהמשקאות מדי שבוע.

סקוטלנד הפכה למדינה הראשונה בעולם שמחילה את חוק המחייב מחיר מינימום המבוסס על חוזק המשקה האלכוהולי. בעקבות הממצאים, התגברו הקולות להחיל את החוק על כל בריטניה. כך למשל בויילס שוקלים לאשר מחיר מינימום החל מהשנה הבאה, אך באנגליה ובצפון אירלנד אין בשלב זה תוכניות ליישום החוק.

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

לפי דיווח ב-BBC, החוקרים ניתחו את הרגלי הקניות של 60 אלף משקי בית באנגליה ובסקוטלנד בין 2015-2018, כשקצת יותר מ-5,000 מהם היו בסקוטלנד. משקי הבית באנגליה שימשו כקבוצת השוואה כדי לבדוק מה היה קורה אלמלא היו משיקים את מחיר המינימום בסקוטלנד. המחקר מצא כי באנגליה נרשמה עלייה קלה ברכישות, בעוד שבסקוטלנד נרשמה כאמור ירידה.

הירידות היו בולטות במיוחד במשקאות הבירה, היין והסיידר. עם זאת, החוקרים מודים כי יש צורך לבצע מעקב ארוך יותר אחרי הרגלי הקנייה כדי לוודא שהירידה נשמרת. "אני חושב שהממצאים מספיקים כדי להצביע על כך שקביעת מחיר מינימום הוא אפקטיבי ויש לאמץ אותו ברחבי בריטניה", סיכם מנהל המחקר, פרופסור פיטר אנדרסון.

שר הבריאות הסקוטי ג'ו פיצפטריק מסר בתגובה כי הממצאים "מאוד מעודדים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות