אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טבע וארבע חברות תרופות בוחנות: הזרמת כסף לפרדו כחלק מהסדר כולל בפרשת משככי הכאבים צילום: שאטרסטוק

טבע וארבע חברות תרופות בוחנות: הזרמת כסף לפרדו כחלק מהסדר כולל בפרשת משככי הכאבים

לפי דיווח בוול סטריט ג'ורנל, טבע, ג'ונסון אנד ג'ונסון, אנדו, אלרגן ולמלינקרודט ירכשו את פרדו פארמה מהבעלים שלה, משפחת סאקלר, וכחלק מהרכישה יגיעו להסדר עם חלק נכבד מהמדינות והתובעים הכלליים באופן שאולי ייתר את המשפט שצפוי להתחיל החודש באוהיו

01.10.2019, 09:02 | חזי שטרנליכט

טבע וארבע יצרניות התרופות הנמצאות במוקד פרשת משככי הכאבים, בוחנות החלת הסדר כולל טרם פתיחתו של משפט הענק באוקטובר באוהיו, דרך בניית מנגנון להזרמת כספים בהליך פשיטת הרגל של אחת היצרניות שהואשמו בפרשה - חברת פרדו (Purdue). הסדר זה יכול לסיים חלק ניכר מ-2,500 התביעות שהן מתמודדות איתן כחלק מהמשפט.

קראו עוד בכלכליסט

הוול סטריט ג'ורנל מדווח כי טבע יחד עם חברות התרופות ג'ונסון אנד ג'ונסון, אנדו, אלרגן ולמלינקרודט בוחנות הזרמת כספים כחלק מהליך פשיטת הרגל של יצרנית תרופות אחרת - פרדו פארמה. במשפט הענק שצפוי להיפתח החודש, תובעות את חברות התרופות מרבית המדינות בארה"ב, כמו גם רשויות מקומיות, משפחות של מכורים למשככי כאבים ועוד. כל אלה הופכים אותו לאחד המשפטים המורכבים בתולדות ארה"ב.

הרעיון המשפטי הוא יצירתי והוא נסוב סביב אחת החברות שנמצאות בלב הפרשה. חברת פרדו פארמה, יצרנית תרופות פרטית, הינה יצרנית כדורי האוקסיקונטין, שהפכו לשם נרדף למשככי הכאבים. החברה החלה למכור ולשווק אותם בשנות ה-90', כשההתמכרות למשככי הכאבים בארה"ב הלכה והפכה למגיפה.

התרופה אוקסיקונטין של פרדו פארמה, צילום: שאטרסטוק התרופה אוקסיקונטין של פרדו פארמה | צילום: שאטרסטוק התרופה אוקסיקונטין של פרדו פארמה, צילום: שאטרסטוק

בחודשיים האחרונים נעשה ניסיון לייצר הסדר עם החברה, בהיקף של 10-12 מיליארד דולר, שבמהלכו תפשוט רגל באופן מסודר ותגיש בקשה להקפאת הליכים (צ'פטר 11). כחלק מההסדר התחייבה משפחת סאקלר המחזיקה בפרדו פארמה לתרום מכספה 3 מיליארד דולר במזומן, כאשר חלק נוסף מהסכום יהיה רכיב של אספקת תרופות על ידי החברה ללא תשלום למערכת הבריאות האמריקאית על פני שנים. אך כאמור הליך זה לא צלח ולבסוף החברה נמצאת במסלול לקראת פשיטת רגל ללא הסדר.

לפי הוול סטריט ג'ורנל, הרעיון, שנמצא עדיין בשלבי גיבוש ראשוניים, מבלי שהועלו סכומים כספיים לאוויר, הוא שחמשת החברות ובהן טבע, ירכשו את פרדו פארמה מהבעלים שלה, משפחת סאקלר. כחלק מהרכישה המדוברת הם יגיעו להסדר עם חלק נכבד מהמדינות והתובעים הכלליים שלהם באופן שאולי ייתר את המשפט.

המשפט בפרשת משככי הכאבים אמור להתחיל ב-21 באוקטובר, בפני השופט דן פולסטר, שופט ביהמ"ש המחוזי בצפון מדינת אוהיו בארה"ב. השופט כבר רמז בחלק מההליכים הראשוניים כי הוא מעוניין שהצדדים יגיעו להסדר כולל ובכלי התקשורת האמריקאית נשמעו הערכות כי הפרשה עשויה להסתיים בהסדר שדומה להסדר הענק של חברות הטבק מ-1998, אז הן התחייבו לשלם 206 מיליארד דולרים על פני 25 שנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות