אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הריבית באוסטרליה הורדה לרמתה הנמוכה ביותר אי פעם - 0.75% צילום: איי אף פי

הריבית באוסטרליה הורדה לרמתה הנמוכה ביותר אי פעם - 0.75%

הבנק המרכזי של אוסטרליה הוריד את הריבית ברבע אחוז, לאחר שתי הורדות קודמות ביוני ויולי. הנגיד: המטרה היא צמיחה מהירה והורדת שיעור האבטלה שעומד כיום על 5.3% אל מתחת ל-4.5%

01.10.2019, 10:03 | שירות כלכליסט

הבנק המרכזי של אוסטרליה הוריד היום (ג') את הריבית במשק ברבע אחוז בפעם השלישית מאז יוני, לרמתה הנמוכה אי פעם במדינה - 0.75%, במטרה להמריץ את הכלכלה. הורדת הריבית היום באה לאחר הורדות ריבית שביצע הבנק בחודשים יוני ויולי. לפני כן הבנק לא הוריד את הריבית במשך קרוב לשלוש שנים.

קראו עוד בכלכליסט

הנגיד האוסטרלי פיליפ לואו (Philip Lowe) אמר שהורדת הריבית בוצעה מכיוון שהוא רוצה לראות את הכלכה צומחת מהר מספיק כדי לדחוף את האבטלה מתחת לשיעור של 4.5%. האבטלה באוסטרליה עומדת כעת על 5.3%. הכלכלה האוסטרלית סובלת מסיום תנופת הכרייה, שהובילה את המדינה בזמן המשבר הכלכלי העולמי ללא מיתון 

שר האוצר האוסטרלי ג'וש פרידנברג הגיב להורדת הריבית בהדגשת הצד החיובי שלה, ואמר שהיא "נקודת מפנה עדינה בכלכלה המקומית". הוא אמר שהבנק האוסטרלי הלאומי הבחין ב"רווחים החיוביים שהושגו על ידי הכלכלה בזכות הורדת שיעורי הריבית, הורדת המסים, והוצאה מוגדלת על תשתיות, החל מייצוב שוק הדיור ועד העליה בהשקעות בתעשיית הכרייה.

הבנק המרכזי של אוסטרליה, צילום: איי אף פי הבנק המרכזי של אוסטרליה | צילום: איי אף פי הבנק המרכזי של אוסטרליה, צילום: איי אף פי

פרידנברג אמר שה"אתגרים המשמעותיים" שמולם עומדת הכלכלה כוללים אתגרים בין לאומיים כמו מתחי הסחר בין סין וארה"ב, אך גם מקומיים, כמו ההשפעה המזיקה של הבצורת וההצפות שחווה המדינה. וכמובן שקיצוץ ריבית אינו שלם מבלי עידוד הבנקים ליישם את ההחלטה: "זוהי ציפיית הממשלה שכל הבנקים יממשו את קיצוץ הריבית ב-25 נקודות בסיס במלואו. המשמעות עבור משפחה אוסטרלית עם משכנתא של 400 אלף דולר היא 720 דולר פחות בתשלומי ריבית שנתיים. זהו רווח משמעותי עבור המשפחה האוסטרלית".

כשנשאל מדוע הממשלה אינה מוציאה יותר כסף כדי לעורר את הכלכלה, וכמה הורדות ריבית צריך לפני שהיא תיעשה יותר מעורבת, המשיך פרידנברג להצביע על המדיניות הקיימת כולל חבילת התשתית של 100 מיליארד דולר לעשר שנים. הוא אפילו טען ש"מפלגת הלייבור התנגדה לקיצוצי המסים שלנו אשר כיום מוסיפים מיליארדי דולרים לכיסם של אוסטרלים עובדים", וזאת למרות שהלייבור הצביעה בעד הקיצוצים בפרלמנט.

כשנשאל האם הממשלה מודאגת מכך שהורדת הריבית תוביל לעליית מחירי הדיור, אמר פרידנברג: "קידמנו בברכה את ייצוב שוק הדיור וזה חשוב כי זה מעלה את הביטחון של משקי הבית, וצריכת משקי הבית מהווה כ-60% מהתמ"ג. אנחנו יודעים גם שעבור רוב האוסטרלים בעלות על בתיהם היא חלומם הגדול. הם רוצים לראות את ערכו עולה עם הזמן, מה שקרה לאורך ההיסטוריה במדינה שלנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות