אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הונג קונג: 15 פצועים בהם אחד במצב אנוש בעימותים עם המשטרה בזמן חגיגות ה-70 לסין צילום: AFP

הונג קונג: 15 פצועים בהם אחד במצב אנוש בעימותים עם המשטרה בזמן חגיגות ה-70 לסין

מפגינים יצאו לרחובות ביום השנה ה-70 לכינון הרפובליקה העממית של סין. המשטרה אישרה ששוטר ירה במפגין, שנפצע בחזהו ופונה לבית החולים. שוטרים משתמשים בגז מדמיע ובתותחי מים לפיזור ההפגנות. זה השבוע ה-17 להפגנות שהחלו במחאה על חוק ההסגרה לסין

01.10.2019, 16:58 | שירות כלכליסט

סין חוגגת 70 שנות קומוניזם, ובהונג קונג המונים יצאו להפגין: לפחות 15 בני אדם נפצעו היום, בהם אחד במצב אנוש, בעימותים בין המשטרה בהונג קונג לבין עשרות אלפי מפגינים שיצאו לרחובות במחאה על המעורבות הסינית בעיר-מדינה והכרסום בשלטונה האוטונומי למחצה. לפחות מפגין אחד נורה באש חיה בידי השוטרים. המהומות התרחשו ביום שבו סין ציינה במצעד ענקי בבירה את חגיגות 70 השנים לכינון המשטר הקומוניסטי - ועל אף שהרשויות בהונג קונג הטילו עוצר ופרסו מחסומים שמנעו את הגישה אל מרכז העיר.

אחד המפגינים נורה כאמור באש חיה מטווח קצר על ידי קצין משטרה. בעבר ירו השוטרים לאוויר במקרים רבים בזמן מהומות, אך זו הפעם הראשונה מאז החלו הפגנות הענק בהונג קונג שבה נרשם מקרה של שימוש בירי חי. המשטרה אישרה כי "מפגין פרו-דמוקרטי נורה בחזהו על ידי שוטר במהלך ההתנגשויות היום", כך מדווחת AP. גורם במשטרה אמר ל-AFP, כי "שוטר השתמש בנשקו לאחר שהותקף, ומפגין נפגע בחזהו". לפי הדיווח בגרדיאן, המפגין הפצוע קיבל עזרה ראשונה מקצינים לפני שהגיעו פרמדיקים והובילו אותו לבית החולים, לפי המקור. במהלך המהומות המשטרה פיזרה גז מדמיע על המפגינים, לאחר שאלה זרקו מספר פצצות תבערה. בנוסף, ירתה המשטרה כדורי גומי לעבר המפגינים. 

קראו עוד בכלכליסט

האירועים התרחשו בעוד שסין חוגגת את יום השנה ה-70 לכינון שלטון המפלגה הקומוניסטית. משטרת הונג קונג ירתה לעבר המפגינים בתותחי מים בניסיון לפזר את ההמונים שהתגודדו מחוץ לבנייני ממשלה וברחבי העיר היום אחר הצהריים שעון מקומי, כך דיווחה רויטרס. מפעילת הרכבות MTR נאלצה לסגור את כל שירותי הרכבת שלה, כך רויטרס. מוקדם יותר היום התאספו פוליטיקאים מקומיים בתוך מרכז הוועידות והתערוכות בוון צ'אי כדי לצפות בטקס הרמת הדגל, בזמן שבחוץ טסים מסוקים שנושאים את הדגל הלאומי הסיני מעל הונג קונג.

The SCMP reports that the protester shot earlier was a form five student, suggesting he is younger than 18.

הראשון באוקטובר השנה מסמל את שנת ה-70 לכינונה של הרפובליקה העממית של סין. בעוד בייג'ינג צפויה להציג את כוחה הצבאי במצעד הגדול ביותר שקיימה עד היום, האזור המינהלי המיוחד של הונג קונג זכה גם הוא ליום חופש. מנהיגת העיר קארי לם נמצאת בבייג'ינג לרגל החגיגות.

הונג קונג בד"כ מארחת אירועים חגיגיים ביום השנה של המפלגה הקומוניסטית, אך השנה בוטלו זיקוקי הדינור והחגיגות. הונג קונג חזרה לידי סין ב-1997 לאחר שהייתה מושבה בריטית. מאז המעבר האזור נמשל על פי עיקרון "מדינה אחת, שתי מערכות". שנתן לאזרחיה רמה מסוימת של חירויות משפטיות וכלכליות שלא קיימות בשאר סין.

השבוע ה-17 להפגנות

זהו השבוע ה-17 ברציפות של הפגנות בהונג קונג, שהוצתו ע"י הצעת חוק ההסגרה שהיה מאפשר העברת חשודים במעשים פליליים למשפט בסין. למרות שמושלת העיר הודיעה שתבטל את החוק מוקדם יותר החודש, תנועת המחאה המתרחבת חשפה את עומק הפחד משלטונה המתהדק של סין על העיר. תנועת המחאה היא האתגר הבולט ביותר עמו נאלץ להתמודד נשיא סין שי ג'ינפינג מאז עלה לשלטון ב-2012.

שלשום היה אחד הימים האלימים ביותר מתחילת המחאה. הצועדים הפנו את זעמם לבנקים סינים בעיר, ניפצו חלונות, ריססו סיסמאות והדביקו כרזות על חזית בנק התקשורת הסיני שמשוות בין המשטר הסיני לזה הנאצי. הם גם זרקו אבנים ובקבוקי תבערה לכיוון מטה הממשלה, שרפו את הכניסה לתחנת מטרו והציתו קרוב לעשר שריפות גדולות.

הסלמה בהונג קונג, צילום: AP הסלמה בהונג קונג | צילום: AP הסלמה בהונג קונג, צילום: AP

 , צילום: Reuters צילום: Reuters  , צילום: Reuters

הונג קונג, צילום: גטי הונג קונג | צילום: גטי הונג קונג, צילום: גטי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות