אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארמקו מתכננת לחלק דיבידנד של 75 מיליארד דולר ב-2020 צילום: רויטרס

ארמקו מתכננת לחלק דיבידנד של 75 מיליארד דולר ב-2020

יצרנית הנפט הסעודית מבקשת להגדיל את הדיבידנד שלה, לשלם פחות מסים ולהבטיח את היעד שסימן יורש העצר מוחמד בן סלמאן - הערכת שווי של 2 טריליון דולר בהנפקת החברה

01.10.2019, 19:08 | שירות כלכליסט

ענקית הנפט ארמקו תגדיל את תשלומי הדיבידנד שלה בשנה הבאה וצפויה לחלק דיבידנד עצום של 75 מיליארד דולר. זאת, כחלק מניסיונה לשלם פחות מיסים ולהבטיח את היעד שסימן יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן להגיע לשווי של 2 טריליון דולר בהנפקה הציבורית של החברה. אבל אם ארמקו תעמוד ביעד שהציב לה נסיך הכתר, תשלום הדיבידנד יותיר את תשואת הדיבידנד של ארמקו על שיעור נמוך מזה של מתחרותיה כמו אקסון מוביל ורויאל דטש של.

חרף מתקפת הרחפנים שפגעה במתקני ייצור הנפט שלה לפני כמה שבועות, החברה בבעלות המדינה, שמפיקה כ-10% מהנפט העולמי, מתכננת להודיע על כוונתה לצאת להנפקה בהמשך החודש, תוך מטרה למכור מניות בבורסה של ריאד כבר בנובמבר. ההנפקה נמצאת במרכז תכניותיו של בן סלמאן להצעיר את כלכלתה של סעודיה, והיא אמורה לספק מיליארדי דולרים לקרן ההון הריבונית של הממלכה. 

מתקן נפט של ארמקו, צילום: רויטרס מתקן נפט של ארמקו | צילום: רויטרס מתקן נפט של ארמקו, צילום: רויטרס

הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמאן, צילום: איי אף פי הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמאן | צילום: איי אף פי הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמאן, צילום: איי אף פי

דיבידנדים בהיקף כולל של 75 מיליארד דולר ייתנו למשקיעים תשואה של 3.75% באם החברה תממש את שאיפותיה ותשיג הערכת שווי של 2 טריליון דולר. למרות שמדובר בדיבידנד ראוי בעולם ששיעור הריבית בו נמוך, הוא עדיין נמוך מזה של חברות נפט גדולות אחרות: משקיעי של מקבלים למשל תשואה של 6.22%, בעוד משקיעי אקסון מקבלים תשואה של 4.9%, כך על פי מידע של בלומברג.

משקיעים המחזיקים במניות יקבלו תגמול גבוה יותר רק במעט לעומת משקיעים שברשותם אג"ח. התשואה על אג"ח ל-2029 של החברה עומדת על כ-3%. ארמקו יכולה להגדיל את התגמול המתוכנן באמצעות מענקים חד-פעמיים לבעלי המניות. במחצית השנה הראשונה היא שילמה 20 מיליארד דולר בדיבידנדים בזכות "ביצועים פיננסיים טובים במיוחד" ב-2018, כך הודיעה החברה באוגוסט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות