אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עתירת סחבת הרישוי נענית בעוד סחבת

עתירת סחבת הרישוי נענית בעוד סחבת

חצי שנה עברה מאז עתרה תנועת "רישוי שפוי" נגד תקנות הרישוי החדשות והמדינה טרם הגיבה. כעת ביקשה דחייה שלישית בהגשת התגובה: "נתאמץ לא לבקש הארכות נוספות". התנועה: נזק של מיליארדים

02.10.2019, 08:11 | נמרוד בוסו

חצי שנה לאחר שהוגשה, המדינה טרם הגיבה לעתירה של תנועת האדריכלים "רישוי שפוי" נגד תקנות הרישוי שתוקנו ב־2016. לטענת האדריכלים, תיקונים אלה העמיקו משמעותית את הסחבת בהליך הוצאת היתרי הבנייה. עד כה ביקשה מחלקת הבג"צים בפרקליטות מבג”ץ לעכב פעמיים את שליחת התגובה מטעמה לעתירה, ובחמישי שעבר, יום לפני תום ההארכה השנייה, נשלחה בקשה שלישית להארכת מועד מטעם הפרקליטות, הפעם עד לסוף נובמבר.

את העתירה הגישה התנועה באפריל בטענה שהרפורמה שאישר שר האוצר משה כחלון ב־2016 במטרה לצמצם את הבירוקרטיה בהוצאת היתרי הבנייה, השיגה את ההיפך והגדילה משמעותית את החסמים והסחבת בתחום. בעתירה טענו האדריכלים לחוסר סבירות קיצוני ולאי חוקיות של חמישה סעיפים ברפורמה, וביקשו לבטלם. בין הסעיפים נכללות תקנה המורה לסרב אוטומטית לבקשה להיתר בנייה, אם בתוך 45 יום מהגשתה לא התקבלה החלטה.

מובילת תנועת “רישוי שפוי” האדריכלית דנה וישקין, צילום: אוראל כהן מובילת תנועת “רישוי שפוי” האדריכלית דנה וישקין | צילום: אוראל כהן מובילת תנועת “רישוי שפוי” האדריכלית דנה וישקין, צילום: אוראל כהן

אתר בנייה. “התארכות הליכי הרישוי מביאה להגדלת הסיכון בצורה בלתי סבירה", צילום: אלכס קולומויסקי אתר בנייה. “התארכות הליכי הרישוי מביאה להגדלת הסיכון בצורה בלתי סבירה" | צילום: אלכס קולומויסקי אתר בנייה. “התארכות הליכי הרישוי מביאה להגדלת הסיכון בצורה בלתי סבירה", צילום: אלכס קולומויסקי

בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד שלי נחום, נכתב כי מלבד הנזק הישיר של התארכות הליכי הרישוי, מביאות התקנות ל"הגברת חוסר הוודאות בתחום והגדלת הסיכון בצורה בלתי סבירה, לנטישת יזמים ולעלייה במחירי הדיור המשליכים על יוקר המחיה בישראל".

ב־8.4 הקציבה השופטת דפנה ברק־ארז למדינה חודשיים להגיב לעתירה, עד ל־9.6. יום לאחר פקיעת המועד, ב־10 ביוני, הגיש עו"ד רן רוזנברג, סגן בכיר במחלקת הבג"צים בפרקליטות, בקשה להארכת מועד התגובה ל־45 יום, עד ל־25 ביולי. בבקשתו נימק כי ישיבה שהיתה אמורה להיערך בהשתתפות נציגי המשיבים לא התקיימה בשל נסיבות אישיות שלו, ולכן דרוש הזמן הנוסף. עו"ד נחום התנגדה להארכה בטענה כי "מדובר בנדבך נוסף בחומת העיכובים שיצרו התקנות". למרות זאת, אישרה ברק־ארז את בקשת הפרקליטות. בתום ההארכה כשלה המדינה פעם נוספת להגיש את תגובתה. הפעם טען רוזנברג כי הישיבה התקיימה אך דרוש פרק זמן נוסף, עד ל־26.9. נציגת העותרים התנגדה אך ברק־ארז אישרה שוב את הבקשה.

ביום חמישי, יום לפני פקיעת המועד השלישי, שלח רוזנברג את בקשת ההארכה השלישית, שבה האשים את מערכת הבחירות והשירותים שניתנו על ידי הפרקליטות לוועדת הבחירות. הוא ביקש הארכה נוספת עד ל־18.11 תוך ש"הפעם ייעשה מאמץ לא לבקש הארכות נוספות". נכון למועד כתיבת הכתבה לא נודע האם מצאה השופטת ברק־ארז לנכון להיענות בפעם השלישית לבקשה.

מובילת תנועת רישוי שפוי, האדריכלית דנה וישקין, זועמת על התנהלות הפרקליטות ואומרת כי "מדובר בתקנות ששיבשו את הליכי הרישוי הרבה מעבר למצבן קודם לכן. כרגיל, הרשויות לא עומדות בלוחות הזמנים והציבור משלם את המחיר".

מהפרקליטות נמסר בתגובה: “בקשת ההארכה נדרשה בשל עומס העבודה החריג על מחלקת הבג”צים במהלך חודש ספטמבר, אשר כלל טיפול בתיקים דחופים. לכך תרמו גם ההליכים השונים שנוהלו במהלך תקופת הבחירות”.

ממינהל התכנון נמסר בתגובה: “נושא הרישוי נמצא בראש סדרי העדיפויות שלנו, ואנו פועלים במספר מישורים כדי לשפר את התהליך”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות