אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניקולא סרקוזי יעמוד לדין על הונאה במימון קמפיין הבחירות שלו צילום: EPA

ניקולא סרקוזי יעמוד לדין על הונאה במימון קמפיין הבחירות שלו

נשיא צרפת לשעבר הפסיד בערעור שהגיש לערכאה הפלילית העליונה במדינה, ועשוי לספוג עונש של עד שנה בכלא וקנס של 3,750 יורו, אם יורשע; לפי התביעה, סרקוזי הוציא כ-43 מיליון יורו בניסיון שלא צלח לזכות בפעם השנייה בבחירות לנשיאות צרפת ב-2012 - כמעט כפול מהסכום המותר - באמצעות חשבוניות מזויפות

02.10.2019, 10:22 | שירות כלכליסט

נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי, יעמוד למשפט על עבירות פיננסים שביצע, לכאורה, במימון הקמפיין שלו לנשיאות; כך פסק אתמול (ג') בית המשפט במדינה.

סרקוזי הפסיד בערעור שהגיש לערכאה הפלילית העליונה בצרפת, במסגרתו ביקש לבטל את המשפט. כעת הוא עשוי לספוג עונש של עד שנה בכלא וקנס של 3,750 יורו, אם יורשע באישומים נגדו.

קראו עוד בכלכליסט

ניקולא סרקוזי, צילום: EPA ניקולא סרקוזי | צילום: EPA ניקולא סרקוזי, צילום: EPA

התובעים במשפט טוענים שסרקוזי בן ה-64 הוציא קרוב ל-43 מיליון יורו בניסיון - שלא צלח - לזכות בפעם השנייה בבחירות לנשיאות צרפת ב-2012, כמעט כפול מהסכום המותר, וזאת באמצעות חשבוניות מזויפות. סרקוזי עומד גם בפני אישומים נפרדים של שחיתות והשפעה לא חוקית, על שניסה לכאורה לחלץ מידע משופט לגבי החקירה שמתנהלת בעניינו.

סרקוזי טען שלא היה מודע להונאה, והאשים בכך פקידים בחברת יחסי הציבור ביגמליון. אותם פקידים, שחלקם הודו באשמה, נמנים על 13 נוספים שהואשמו בתיק הזה. חברת יחסי הציבור הוציאה חשבוניות מזויפות על מנת לטשטש את עקבות הכסף.

החוקרים הצרפתים לא מצאו ראיות לכך שסרקוזי הוא שיזם את מערכת ההונאה או לקח בה חלק, אך אמרו שאין זה סביר שהותיר את כל קבלת ההחלטות לסגל הקמפיין שלו. עורך דינו של סרקוזי, עמנואל פיווניקה, אמר בתגובה שהפסיקה "מאכזבת". המועד למשפט טרם נקבע.

מנהיג המפלגה הרפובליקנית הצרפתית לשעבר עמד בפני שורת האשמות בשחיתות והונאה מאז שהפסיד את הבחירות לפרנסואה הולנד, כולל האשמה אחת לפיה הוא קיבל מיליוני דולרים משליט לוב לשעבר, מועמר קדאפי, עבור הקמפיין הראשון שלו לנשיאות ב-2007.

אתמול גם הודיעו התובעים שראש ממשלת צרפת לשעבר, אדוארד בלדור, יעמוד למשפט על כך שכספים שהוסתו מעסקת צוללות שנעשתה עם פקיסטן עזרו לממן את הקמפיין שלו לנשיאות ב-1995, אז הגיע למקום השלישי בסיבוב ההצבעה הראשון, ולא המשיך לשני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות