אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבטחי הלוויין עמוס 6 יפצו את תע"א בעוד 30 מיליון דולר צילום: אי פי איי

מבטחי הלוויין עמוס 6 יפצו את תע"א בעוד 30 מיליון דולר

יצרנית הלוויין שהתפוצץ ב-2016 על כן השיגור הגיעה לפשרה עם חלק מהמבטחים, שנתבעו לאחר שסירבו לפצותה במלוא סכום הפוליסה; עד היום פיצו המבטחים את התעשייה האווירית בכ-236 מיליון דולר. התביעה מול מבטח נוסף תימשך

02.10.2019, 13:55 | תומר גנון

התעשייה האווירית (תע"א) תקבל פיצוי נוסף של כ-30 מיליון דולר במסגרת הסכם פשרה עם חלק ממבטחי לוויין התקשורת עמוס 6, שהתפוצץ בחודש ספטמבר 2016 על כן השיגור.

כך עולה מהסדר פשרה חלקי שהושג בהליך גישור בפני השופט בדימוס דוד חשין.

קראו עוד בכלכליסט

קבוצת המבטחים שכוללת את תאגיד לוידס, וסוכני הביטוח פלתורס ומארש, ביטחה את הלוויין שיוצר על ידי תע"א בפוליסת טרום-שיגור על סך 236 מיליון דולר ועוד 43.1 מיליון יורו. עד הגשת התביעה שילמו המבטחים לתע"א כ-236 מיליון דולר, אולם תע"א טענה כי היא זכאית לסכום הנוסף שששוה כ-62 מיליון דולר.

רגע הפיצוץ של עמוס 6 בפלורידה, צילום: USlaunchreport.com רגע הפיצוץ של עמוס 6 בפלורידה | צילום: USlaunchreport.com רגע הפיצוץ של עמוס 6 בפלורידה, צילום: USlaunchreport.com

במסגרת הפשרה נקבע כי תע"א, המיוצגת על ידי עוה"ד אילן סופר, גיא וילף ויונתן דורי ממשרד אילן סופר ושות', תקבל מלוידס כ-24.2 מיליון דולר ומפלתרוס 4 מיליון דולר. 2 מיליון דולר נוספים ישלמו לתע"א ככל שהתביעה מול מארש, שתמשיך להתנהל משום שאינה צד לפשרה, לא תתקבל.

על פי התביעה שהוגשה בעבר, קבוצת המבטחים סירבה לשלם את הסכום המשלים משום שלטענתה לא קיבלה הודעה לגבי שינוי שנעשה באופן עריכת ניסוי מנועים לטיל השיגור. המבטחים טענו שהשינוי שנעשה הוא בגדר החמרת סיכון אשר בגינו הם גובים פרמיה נוספת אם היו יודעים עליו.

לוויין עמוס 6 מותקן על רקטת שיגור, לפני הפיצוץ, צילום: SpaceX לוויין עמוס 6 מותקן על רקטת שיגור, לפני הפיצוץ | צילום: SpaceX לוויין עמוס 6 מותקן על רקטת שיגור, לפני הפיצוץ, צילום: SpaceX

תע"א טענה שאי תשלום הסכום הנוסף היה נגוע "בחוסר תום-לב קיצוני ותוך העלאת טענות עובדתיות ומשפטיות סותרות". על פי כתב התביעה, כל הגורמים הרלוונטיים קיבלו הודעה אודות הניסוי, וידעו מבעוד מועד כי הוא עתיד להתבצע.

בנוסף טוענת החברה שהפוליסה שרכשה היא מסוג "כל הסיכונים", אשר במסגרתה אירוע של אובדן גמור (Total Loss) של הלוויין, מכל סיבה שהיא, מכוסה במלואו, ובפוליסה אין כל החרגה רלוונטית.

עו"ד אילן סופר, צילום: אוראל כהן עו"ד אילן סופר | צילום: אוראל כהן עו"ד אילן סופר, צילום: אוראל כהן

היא מוסיפה וטוענת כי אירוע פיצוץ הלוויין התרחש בשעת תדלוק, טרם תחילת הניסוי, ותדלוק מכוסה בפוליסה.

כאמור שניים מתוך שלושת הנתבעים בחרו להגיש לפשרה, וההליכים מול הנתבעת השלישית ימשכו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות