אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האינפלציה בטורקיה ירדה מתחת ל-10% - פתח לעימות חדש בין ארדואן לבנק המרכזי צילום: איי אף פי

האינפלציה בטורקיה ירדה מתחת ל-10% - פתח לעימות חדש בין ארדואן לבנק המרכזי

האינפלציה השנתית ירדה בשיעור חד, מ-15% באוגוסט, ל-9.3% בספטמבר - הנשיא ארדואן ממשיך לדרוש הורדה מהירה בשיעור הריבית, מושל הבנק המרכזי שכבר ביצע הורדות מהירות בשיעור כולל של 7.5% מעוניין להאט את קצב ההורדות

03.10.2019, 11:19 | שירות כלכליסט

נסיגה חדה בשיעור עליית המחירים בטורקיה: האינפלציה במדינה ירדה בחודש שעבר לרמה חד ספרתית, התפתחות מעודדת ללא ספק, אך בה בעת כזו שעשויה ליצור עימות חדש בין מושל הבנק המרכזי והנשיא רג'פ טאיפ ארדואן, זאת לאחר שהנגיד החדש כבר רמז כי לא נותר לו מרחב תמרון רב בנושא.

הודות להתייצבות הלירה, ביקוש חלש לאחר מיתון וההשפעה המתפוגגת של עליות המחירים של השנה שעברה, האינפלציה ירדה בחודש שעבר ל-9.3% (שנתי), רמתה הנמוכה מזה שנתיים וחצי, ולאחר שבחודש אוגוסט עמדה האינפלציה השנתית של 15%.

"האתגר הרציני יהיה לנהל את המשמעויות הפוליטיות של זה", הגיב אינאן דמיר, כלכלן בנומורה אינטרנשיונל בלונדון. "הפער בין שיעור ריבית של 16.5% ואינפלציה שקרובה ל-10% בוודאי שיעורר את תשומת ליבו של הנשיא".

החדשות הטובות על הורדת האינפלציה עלולות להפוך מהר מאד לכאב ראש עבור מושל הבנק המרכזי מוראט אויסאל (Murat Uysal) שמונה לתפקיד לאחר שארדואן פיטר את קודמו מכיוון שלא הוריד את הריבית מהר מספיק לטעמו. אף שארדואן ממשיך לדרוש עלויות הלוואה נמוכות יותר, שלטענתו יעזרו למתן את האינפלציה, אויסאל כבר רמז כי הבנק המרכזי עשוי להאט את קצב הורדות הריבית, לאחר אימוץ מדיניות הקלה מוניטארית "מלאה" ביולי ובספטמבר. מאז נכנס לתפקיד ביולי, הבנק הוריד את הריבית ב-750 נקודות בסיס.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
האינפלציה בישראל
בין 5% ל10% שנתי. המספרים של הלמ"ס הם בלוף. הדיור שוקל במדד כ20 עד 25 אחוז, אבל הוא מהווה כ50% מההוצאה החדשית של הזוגות הצעירים, אם לוקחים בחשבון הון עצמי ומשכנתא חודשית. גם לפי שכ"ד, זה הרבה יותר מהמשקל שנותנים לסעיף במדד, עבור זוגות צ מדד אמיתי היה לפחות 5% שנתי. השקר הזה אוכל את החסכונות של האזרחים, גם עוצר את עליות השכר שהאזרח העובד ראוי להן, וגם הורס את האפשרות לחסוך ולשמור על הערך הריאלי של הכסף. האג"ח הצמודות למעשה מחזירות תשואה שלילית מאוד, מבחינה ריאלית אמיתית, ולא פייק ריאלית של הלמ"ס.
8  |  03.10.19