אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיזם "נתיבי הטרמפיסטים" באיילון ובכביש החוף יצא לדרך צילום: שאול גולן

מיזם "נתיבי הטרמפיסטים" באיילון ובכביש החוף יצא לדרך

בכביש 2 הוכשר נתיב באורך 22 ק"מ שבו תותר התנועה לתחבורה ציבורית ולכלי רכב בהם שני נוסעים לפחות; באיילון, הוכשר נתיב לתחבורה ציבורית וכלי רכב פרטיים עם שלושה נוסעים לפחות; בחודש הראשון יינתנו אזהרות בלבד למי שלא יעמדו בכללים

04.10.2019, 13:38 | ליאור גוטמן

משרד התחבורה החל הבוקר (שישי) בהפעלת אחד ממיזמי התחבורה החדשניים שנולדו בעשור האחרון, עם הפעלת נתיב נסיעה ייעודי למכוניות פרטיות שמסיעות יותר מנוסע אחד.

קראו עוד בכלכליסט

המיזם הוכרז לפני כשלושה שבועות תחת השם "נתיב פלוס", במסגרתו בכביש 2 (כביש החוף) הוכשר נתיב מיוחד באורך של 22 קילומטרים, בין מחלף נתניה למחלף גלילות, בשני הכיוונים, שם תותר נסיעה לתחבורה ציבורית ולכלי רכב בהם שני נוסעים לפחות (נהג ונוסע). במקביל, בכביש 20 (נתיבי איילון) הוכשר נתיב מיוחד לתחבורה ציבורית וכלי רכב פרטיים עם שלושה נוסעים לפחות (נהג ושני נוסעים), בקטע שבין מחלף מבוא איילון ועד מחלף קיבוץ גלויות לכיוון צפון בלבד.

ההגיון מאחורי המהלך הוא לנצל הטבה שהיתה קיימת בנתיב המהיר בכניסה לתל אביב, שם רכב שלוקח איתו נוסעים נוספים ("קארפול") פטור מאגרה. במקרה הנוכחי אין אגרה, אבל רכב שיקח עמו כמה נוסעים גם אמור לצמצם את העומס על הכביש וגם לאפשר לנוסעים גישה מהירה לתל אביב באמצעות העדפת נתיבי תנועה. המיזם מקודם באמצעות חברת נתיבי איילון.

"נתיב פלוס" באיילון, צילום: שאול גולן "נתיב פלוס" באיילון | צילום: שאול גולן "נתיב פלוס" באיילון, צילום: שאול גולן

מנתוני משרד התחבורה עולה כי ממוצע הנוסעים בכלי רכב פרטיים (מקדם המילוי) בישראל עומד כיום על 1.2 נוסעים לרכב בלבד. העלאת תפוסת הנוסעים בכלי הרכב עשויה להביא לשיפור משמעותי של עשרות אחוזים במהירות הנסיעה הממוצעת ולצמצום מספר כלי הרכב בכבישים. האכיפה בנתיבים החדשים תתבצע על ידי יחידת האופנועים של אגף התנועה במשטרת ישראל, כאשר בחודש הראשון ליישום התכנית, יינתנו דוחות אזהרה לנהגים שיסעו בנתיב בפעם הראשונה ללא מספר הנוסעים הנדרש. נהגים שייתפסו בעבירה זאת בפעם השנייה או לאחר החודש הראשון, יקבלו קנסות.

לפי משרד התחבורה, השר בצלאל סמוטריץ' קיים שלשום בערב הערכת מצב עם הגורמים המקצועיים ובחן את מוכנותם לקראת תחילת המיזם. סמוטריץ' ציין בדיון כי מדובר במהלך מורכב שתוצאותיו ינוטרו בזמן אמת, לצורך ביצוע התאמות וצעדים משלימים להצלחת המיזם.

הוא צוטט באומרו כי "נתיב ייעודי מאפשר לתחבורה הציבורית ושיתופית להיות מהירה ואמינה יותר, ומאפשר לנו לנצל באופן יעיל יותר את המשאב המוגבל של הכבישים. יש לזה מחיר מבחינת משתמשי הרכב הפרטי שנוסעים לבד. הם עלולים לעמוד בפקק יותר זמן בפחות הנתיבים שנשארו בשבילם. אבל זו המשמעות של העדפת תחבורה ציבורית".

מנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר-אייל הוסיפה שהמייזם החדש "דורש סבלנות ואנחנו מאמינים שהשינוי בהרגלי ההתנהגות של כולנו, הוא הכרחי. ברור שזה לא מהלך קל אבל אנחנו חייבים להציע חלופת התניידות מהירה לנוסעים בתחבורה הציבורית והשיתופית".

במקביל, עיריית ירושלים מקדמת פרויקט דומה עם נתיב תחבורה ציבורית בכביש גולדה. הפרויקט יהיה באורך של כ-3 ק"מ, החל מצומת מינץ – אצ"ג- שהיא הצומת הצפונית של רמות, עד גולדה מאיר- שדרות בגין בכיוון אחד בלבד מצפון לדרום. בנתיב זה, תתאפשר לראשונה בירושלים, נסיעה גם לכלי רכב פרטיים, בהם שלושה נוסעים ומעלה, בדומה לנתיב המהיר בין ירושלים לתל אביב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות