אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סגן יו"ר הפד: "הסיכויים למיתון בארה"ב נמוכים" צילום: רויטרס

סגן יו"ר הפד: "הסיכויים למיתון בארה"ב נמוכים"

לדברי ריצ'רד קלרידה, הכלכלה האמריקאית נמצאת "במצב טוב" וכל עוד הבנק המרכזי מנהיג מדיניות ריבית נכונה, הסיכויים למיתון אינם גבוהים. עוד אמר, כי שיעור החיסכון עלה ל-8.1% באוגוסט, מה שמלמד כי לצרכנים יש "כרית ביטחון" במקרה של מיתון

04.10.2019, 19:43 | שירות כלכליסט

ריצ'רד קלרידה, סגן יו"ר הפדרל ריזרב, סבור כי הסיכויים למיתון בארה"ב אינם גבוהים, כל עוד הבנק המרכזי מנהיג מדיניות ריבית נכונה. קלרידה, שדיבר בפאנל שאלות ותשובות שאירגן "וול סטריט ג'ורנל", אמר כי הכלכלה האמריקאית נמצאת "במצב טוב", עם אינפלציה יציבה. לדבריו, שיעור החיסכון עלה ל-8.1% באוגוסט, מה שמלמד כי לצרכנים יש "כרית ביטחון" במקרה של מיתון.

קראו עוד בכלכליסט

קלרידה לא סיפק רמזים בנוגע להחלטה הצפויה של הפד בישיבת הריבית הקרובה שתיערך ב-29-30 באוקטובר. לדבריו, הבנק המרכזי כבר הביא בחשבון שהתעשייה האמריקאית תיפגע מההאטה הגלובלית. קלרידה הגן על יו"ר הפד ג'רום פאוול, לאחר שאחד הצופים באירוע כינה אותו "טירון" - ואמר כי פאוול עושה "עבודה טובה".

ג ג'רום פאוול, יו"ר הפדרל ריזרב | צילום: איי פי ג

לאחר דברי קלרידה התפרסם דו"ח התעסוקה האמריקאי לחודש ספטמבר שנתן רוח גבית לדבריו. לפי הדו"ח, שיעור האבטלה ירד ל-3.5% - הרמה הנמוכה ביותר מאז דצמבר 1969. עוד עולה מהדו"ח, כי למשק האמריקאי נוספו 136 אלף משרות בספטמבר. האנליסטים ציפו לתוספת של 150 אלף משרות, ולשיעור אבטלה של 3.7%, בדומה לאוגוסט.

השכר הממוצע ב-12 החודשים האחרונים עלה ב-2.9%, לעומת 3.2% באוגוסט. בספטמבר עצמו, השכר הממוצע נותר ללא שינוי. על רקע החולשה בתחום הייצור, רוב המשרות החדשות בספטמבר נוצרו במגזר השירותים. הממשלה תרמה 22 אלף משרות חדשות, רק 1,000 מהן קשורות למפקד האוכלוסין - בניגוד להערכות הכלכלנים.

ריצ ריצ'רד קלרידה. "כרית ביטחון" | צילום: רויטרס ריצ

לפני כשבועיים אמר קלרידה, כי כלכלת ארה"ב נשארת במקום טוב אבל התמונה הגלובלית הולכת מידרדרת. האדם השני בחשיבותו בבנק הפדרלי האמריקאי הגן על החלטתו של יו"ר הפד פאוול לחתוך את הריבית ברבע אחוז בחודש שעבר. בכירי הפד היו חלוקים בדעותיהם בפגישתם, ושלושה מהם התנגדו להחלטה - המספר הגבוה ביותר של מתנגדים בפגישה אחת מאז 2016.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות