אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשבחי ההתמכרות: רווחי משפחת סאקלר ממשככי הכאבים - 13 מיליארד דולר צילום: שאטרסטוק

בשבחי ההתמכרות: רווחי משפחת סאקלר ממשככי הכאבים - 13 מיליארד דולר

כך עולה ממסמכים משפטיים במסגרת התביעות נגד בעלת השליטה בחברת פרדו פארמה, יצרנית התרופה אוקסיקונטין; עד כה אומדן הרווח של החברה מתרופה זו עמד על 4 מיליארד דולר; כעת שורה של מדינות, ערים ומחוזות בארה"ב מתנגדים לבקשת פרדו לעצור יותר מ-2,600 תביעות נזיקין שהוגשו נגדה על חלקה בתופעת ההתמכרות למשככי הכאבים

05.10.2019, 09:19 | שירות כלכליסט

משפחת סאקלר הרוויחה 13-12 מיליארד דולר בזכות שליטתה בחברת פרדו פארמה, יצרנית משכך הכאבים אוקסיקונטין - כך על פי מדינות שונות בארה"ב הנאבקות בניסיונות לעכב הגשת תביעות לבתי המשפט, ולפיהן החברה ובעליה עזרו להחמיר את מגפת משככי הכאבים.

קראו עוד בכלכליסט

משפחת סאקלר העשירה קיבלה את הכסף מפרדו במהלך תקופת זמן שלא צוינה, כך על פי מסמכים וחלקים מתצהיר של יועץ למשפחה שהוגשו לבית המשפט במסגרת הליכי פשיטת הרגל של יצרנית התרופות השבוע.

מייסדי פרדו, ריימונד ובוורלי סאקלר, צילום: Perdue Pharma מייסדי פרדו, ריימונד ובוורלי סאקלר | צילום: Perdue Pharma מייסדי פרדו, ריימונד ובוורלי סאקלר, צילום: Perdue Pharma

לפי סוכנות הידיעות רויטרס, מדובר במספרים גבוהים משמעותית מאומדן ראשוני בסך של 4 מיליארד דולר שנקבו בו תביעות קודמות. מדינות רבות בארה"ב מעוניינות כעת שמשפחת סאקלר, שמכחישה את חלקה בתופעת ההתמכרות למשככי הכאבים, תשלם יותר מ-3 מיליארד דולר, סכום אותו הבטיחה קודם לכן כחלק מניסיון להסדיר את התביעות.

התובעים הכלליים של 24 מדינות ומחוז קולומביה התנגדו אתמול (ו') לבקשתה של פרדו מבית המשפט לעצור יותר מ-2,600 תביעות נזיקין בעלות כוללת של מיליארדי דולרים. אליהם הצטרפו עורכי דין של 500 ערים, מחוזות ושבטים אמריקאיים ילידים. "המספרים לא משקפים את העובדה שמיליארדים רבים של דולרים מתוך אותו סכום שולמו במסים והושקעו מחדש בעסקים שיימכרו כחלק מההסדר המוצע", כך אמר דניאל קונולי, עורך דין של חברי משפחת סאקלר שעומדים בפני התביעות.

התביעות, שהוגשו בעיקר ע"י מדינות ורשויות מקומיות בארה"ב, טוענות שפרדו ומשפחת סאקלר תרמו למשבר הבריאות הציבורי שגבה את חייהם של קרוב ל-400 אלף בני אדם מאז שנת 1999, בכך ששיווקו באגרסיביות משככי כאבים תוך שהם ממעיטים בערך סיכוני ההתמכרות שהם טומנים בחובם. "הסאקלרים הם מיליארדרים, הם לא פושטי רגל", כך מסרה לרויטרס התובעת הכללי של מדינת מסצ'וסטס, מורה הילי, שנמנית על הגורמים שמתנגדי למאמציה של פרדו לעצור את התביעות, "אסור לאפשר להם להשתמש בבית המשפט כדי להגן על נכסיהם". היא מסרה כי על משפחת סאקלר להגדיל את התשלום מעבר ל-3 מיליארד דולר במסגרת ההסדר, שמבוסס בין היתר על המשך מכירת האוקסיקונטין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות