אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תמ"א 38 תסתיים ב-2022 - כך ייראה היום שאחרי צילום: ניב קנטור

תמ"א 38 תסתיים ב-2022 - כך ייראה היום שאחרי

תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה תסתיים סופית באוקטובר 2022 ותגובש מדיניות התחדשות עירונית חדשה. בין היתר פרויקטי החיזוק ייעשו במסגרת תוכניות בניין עיר שבסמכות הרשות המקומית ולא בתוכנית מתאר ארצית

06.10.2019, 20:01 | אמיתי גזית

מסתמן כי תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, תמ"א 38, תסתיים סופית באוקטובר 2022, זו הבשורה ששיגר הערב מינהל התכנון לאחר ישיבה בלשכת שרת הבינוי והשיכון יפעת שאשא ביטון.

    

קראו עוד בכלכליסט

הסמכות להחליט על כך נתונה למועצה הארצית לתכנון ובנייה שתדון בכך בנובמבר השנה או לכל המאוחר בדצמבר. במקביל צפוי מינהל התכנון יחד עם משרדי השיכון והמשפטים והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית להקדיש את 3 השנים הבאות לגיבוש מדיוניות התחדשות עירונית חדשה שתצא לפועל עם תום תקופת תמ"א 38. זו צפויה בין היתר לכלול את השבת סמכויות התכנון של התחדשות עירונית לידי הרשויות המקומיות, סמכות לגביית היטלי השבחה מפרויקטי חיזוק והתחדשות (בניגוד לתמ"א 38 המעניקה פטור מהיטל), וגיבוש תמריצים להפיכת התוכנית ישימה גם בפריפריה, ולא רק במרכז הארץ.

 

תמ"א 38 בגבעתיים, צילום: עופר צור תמ"א 38 בגבעתיים | צילום: עופר צור תמ"א 38 בגבעתיים, צילום: עופר צור

תמ"א 38 אושרה בשנת 2005 לתקופה של 5 שנים, ומאז תוקפה הוארך 3 פעמים. המטרה של מינהל התכנון היא להגיע למועצה הארצית כבר עתה עם החלטה מסודרת הקובעת מועד סופי לביטול התמ"א — אוקטובר 2022. כמו כן תכלול ההחלטה הוראות מעבר שיבהירו אילו פרויקטים יכולים לבקש היתרי בנייה על פי תמ"א 38, ואילו יצטרכו לפעול על פי המדיניות החדשה. ככל הנראה, כדי למנוע אי־ודאות וקיפאון כל פרויקט שיגיש לוועדה המקומית בקשה עד אוקטובר 2022 יקבל אור ירוק, כלומר מהיום יש 3 שנים להכנת פרויקט והגשת בקשה להיתר בנייה לוועדה מקומית.

בשבועות הקרובים ועדת המשנה של המועצה הארצית (הולנת"ע) צפויה להתכנס ולדון בפרטי המתווה וכן לשמוע את כל הצדדים הרלבנטיים בנושא.

אחת הטענות השכיחות של ראשי ערים כנגד תמ"א 38 היא כי התוכנית מאפשרת להוסיף קומות ותושבים באופן גורף לכל בניין שאינו עומד בתקן לרעידות אדמה, בלי שהיא בוחנת את ההשלכות הסביבתיות הכרוכות בתוספת תושבים. כדי לתקן זאת במינהל התכנון מבקשים להוביל מהלך לפיו העיריות יכינו תוכניות מתאר מקומיות שיגדירו את כללי ההתחדשות בשכונות או מתחמים גדולים בעיר.

קידום התחדשות עירונית באמצעות תוכנית מקומית יאפשר לראשי ערים לגבות היטלי השבחה, וזהו שינוי נוסף שנותן פתרון לבעיות שהם מציפים שכן כיום תמ"א 38 מקנה פטור מהיטל השבחה. תמ"א 38 מקנה פטורים נוספים ממס ובהם מס שבח ומע"מ על עבודות הבנייה. הפטור נחוץ כדי לשפר את הכדאיות הכלכלית בפרויקטים אלה. הפטור ממיסים אלה ניתן באמצעות הוראת שעה שתפוג בשנה הבאה. ל"כלכליסט" נודע כי אתמול לפני הישיבה בלשכת שרת הבינוי והשיכון, נפגשו עינת גנון סמנכ"לית הרשות להתחדשות עירונית עם בכירים ברשות המיסים כדי להיערך ליום שאחרי ביטול תמ"א 38.

  

ראשת מינהל התכנון דלית זילבר, צילום: ניב קנטור ראשת מינהל התכנון דלית זילבר | צילום: ניב קנטור ראשת מינהל התכנון דלית זילבר, צילום: ניב קנטור

מנהלת מינהל התכנון, דלית זילבר, אמרה בתגובה: "נושא ההתחדשות העירונית הוא המשימה המרכזית של מינהל התכנון וכך גם בתוכנית האסטרטגית של מדינת ישראל שנים הבאות. תמ"א 38 לא עולה בקנה אחד עם מטרה זו ואף מטרפדת אותה. צריך לחזור לתכנון ראוי שלוקח בחשבון את האינטרס הציבורי הכולל, תוך חידוש המרקם העירוני וחידוש המרחב הציבורי והתשתיות - לא רק בראייה נקודתית וצרה. התמ"א החטיאה את המטרה בכך שאלפי תושבים נותרו ללא מיגון מפני רעידות אדמה דווקא באזורים הרגישים כמו טבריה ובית שאן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
תמא 38 תכנית מעולה,חיזקה שדרגה אלפי בניינים ישנים
תמא 38 תכנית מעולה,חיזקה שדרגה אלפי בניינים ישנים בארץ ללא עלות למדינה ,תכנית WIN WIN תמא 38 תכנית מעולה שחיזקה ושדרגה אלפי בניינים ישנים בארץ ללא עלות למדינה ....תכנית WIN WIN ,לא פוגעת בטבע החופשי , מייצרת היצע דירות מוזלות וגורמת להורדת מחירי הדירות באיזורי הביקוש לזוגות צעירים ומשפרי דיור לא עשירים משפרת ומחדשת את חזות מרכזי הערים והשכונות הישנות ....שר האוצר , שר השיכון , שר הפנים תמנעו עצירת תכנית תמא 38 שעוזרת מאוד לבטיחותם של מאות אלפי משפחות רובן חלשות יותר בעם ישראל
זוג צעיר  |  12.10.19
11.
תמ"א 38 זה שיא שיטת הפרטץ'.זאת עבודה בעיניים
של נוכלים תאווי בצע שמרמים דיירים וותיקים של ביניינים ומוכרים להם סיפורים כמו: "זכיתם בפרס הגדול ..",. " החיים שלכם מעכשיו ישתנו" ואח"כ באיחור הם מגלים שקיבלו את אותה דירה אבל בלי אור ובלי אוויר חייו בסיוט מתמשך של אתר בנייה של רעש ואבק והמון דיירים חדשים שנוספו לבניין
מוטי  |  10.10.19
9.
עזרה ובצרון עושק את התושב.היום שני כווני אויר לגינה.מחר רק צד אחד לחניה של ההיכל.שיא הרמאות והגזל
היום יש 108 דירות. שטח בנוי 36 * 62מ"ר = 2.232 מ"ר. 36*80 מ"ר = 2880 מ"ר 36*110 מ"ר 3960 מ"ר. כולל 9072 מ"ר בנוי. באישור בניה בתהליך כותבים שיש פחות מ 8000 מ"ר. רמאות. אבל החנויות של עזרה ובצרון הגובה שלהם יהיה כפול. במקום 3 מטר יהיה 6 מ"ר. ככה גונבים דעת מהתושב. וכל הגינה האמצעית תהיה שח חולדאי והכנופיה. די לגזלנים. אגב: 20 דירות גן ו 20 פנטאוז הולך ליזם . באהבה מחולדאי. יחי הקומבינה.
קומבינה לה גרדיה 23-33  |  07.10.19
לכל התגובות