אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קב' נדל"ן הפועלת בגרמניה נקנסה ב-650 אלף שקל - שיווקה ני"ע ללא תשקיף צילום: אוראל כהן

קב' נדל"ן הפועלת בגרמניה נקנסה ב-650 אלף שקל - שיווקה ני"ע ללא תשקיף

הרשות לני"ע ממשיכה לפעול נגד שחקנים המפתים את הציבור הרחב להשתתף בהשקעות פיננסיות עם תשואות גבוהות ללא פרסום תשקיף כנדרש; חברת MHR1 פיתתה לכאורה משקיעים לתשואה של 10% ונקנסה בהליך אכיפה מנהלי ע"י רשות ני"ע - קנס של 350,000 שקל וקנס נוסף בגובה 150,000 שקל הוטל על כל אחד משני הבעלים בקבוצה

06.10.2019, 12:12 | רחלי בינדמן

השקעות הנדל"ן הלא מפוקחות ממשיכות להיות במוקד המעקב תחת רשות ניירות ערך: הרשות הודיעה היום (א') כי במסגרת הסדר אכיפה מנהלית קנסה את קבוצת MHR1, העוסקת בייזום השקעות בפרויקטים נדל"ניים בגרמניה, בסכום של 650 אלף שקל.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת ההסדר הוטל על הקבוצה עיצום כספי בגובה של 350,000 שקל. עיצום כספי בגובה של 150,000 שקל הוטל על כל אחד משני הבעלים המשמשים גם כמנכ"לים משותפים ודירקטורים בקבוצה - צח יצחק חרמון ויגיל מנוביץ'.

הרקע לקנסות הוא שיווק הצעת ניירות ערך לציבור ללא פרסום תשקיף, ככל שמדובר ביותר מ-35 ניצעים (משקיעים).

בין היתר, הוצעו ניירות ערך באמצעות פרסומות באינטרנט, באתר החברה ובאתרים נוספים, וכן בעיתונות הכלכלית בארץ. פרסומים אלה כללו אמירה לכאורה לפיה התשואה הצפויה היא בשיעור של 10% וכן תיאור מיקום הנכס ופרטים נוספים. בנוסף, בשתיים מן השותפויות מכרה הקבוצה ניירות ערך ליותר מ-35 משקיעים במהלך 12 חודשים רצופים.

ענת גואטה, יו"ר הרשות לני"ע, צילום: ענבל מרמרי ענת גואטה, יו"ר הרשות לני"ע | צילום: ענבל מרמרי ענת גואטה, יו"ר הרשות לני"ע, צילום: ענבל מרמרי

יתר על כן, אנשי המכירות עימם התקשרה החברה בתקופה הרלוונטית נהגו לבצע שיחות שיווקיות בנוסחים קבועים ללקוחות פוטנציאליים שהוכתבו מראש על ידי המנכ"לים המשותפים. בשיחות הציעו אנשי המכירות לניצעים לרכוש נכסים בגרמניה, שצפויים היו, לשיטתם, להניב להם תשואה של 10% על ידי השכרת הנכס לחברות גדולות בשכירות ארוכת טווח, וזאת כמובטח, תמורת השקעה מינימלית של 250,000 שקל.

בנוסף, צברה הקבוצה מאגר ובו כל רשימת הפונים אליה בעקבות פרסומיה אשר מנה במועד הבירור המנהלי כ-6,000 ניצעים. לאלה שיגרה החברה, עם כל הפצת פרויקט חדש, הודעה שכללה בין היתר את התשואה הצפויה. גם בשנים 2016 – 2017 הציעה הקבוצה ניירות ערך ליותר מ-35 ניצעים באמצעות פרסומים שאינם עומדים בתנאי הפטור לפרסום כללי, בכך שכללו בפרסומיהם נתונים ופרטים אודות הנכס ופרטי ההשקעה, לרבות ציון התשואה הצפויה.

בנוסף, חושפת הרשות כי בשלושה מכתבים ששלחה הקבוצה לרשות ניירות ערך, היא התחייבה לחדול מן הפעילות האסורה ו/או להסיר את הפרסומים שאינם עולים בקנה אחד עם דרישות הדין, ולמרות זאת, לא עמדה בהתחייבות זו לרשות והמשיכה להציע ו/או למכור ניירות ערך לציבור.

ברשות פועלים כבר שנים למנוע שיווק של הצעות השקעה מפתות עם תשואה גבוהה לציבור הרחב. תחת זאת, הרשות אף הובילה מהלך הסדרתי שבמסגרתו קרנות נדל"ן שפעלו בעבר במתכונת האמורה החלו לפרסם תשקיף על כל גיוס שלהן, כך שחסו תחת חוק ניירות ערך ויכלו לפנות ליותר מ-35 ניצעים. כך למשל גייסו חברות כמו הגשמה או Into. הפיקוח איפשר בין היתר לרשות ני"ע לפתוח בחקירה לאחרונה נגד הגשמה בחשד להטעיית משקיעים על אי דיווח לכאורה במועד על הסתבכות פלילית של שותף של הגשמה.

הרשות מזהירה כבר תקופה ארוכה מפיתויים להשקעות מניבות תשואה גבוהה ללא כל פיקוח, לציבור הרחב שלא בהכרח מבין את הסיכונים הגלומים בכך ולא בהכרח נחשף למידע שלם ומלא על כלל הסיכויים והסיכונים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות