אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד המשפטים על פשרת הדירקטורים בפרשת השוחד בטבע: "התוצאה מעוררת קושי" צילום: אוראל כהן

פרסום ראשון

משרד המשפטים על פשרת הדירקטורים בפרשת השוחד בטבע: "התוצאה מעוררת קושי"

חברת הביטוח של הדירקטורים תשלם 50 מיליון דולר לטבע כפיצוי על קנסות של כ-540 מיליון דולר ששילמה החברה כדי לסיים חקירות שוחד לעובדי ציבור ורופאים ברוסיה, אוקראינה ומקסיקו. למרות הקושי, במשרד לא יתנגדו לאישור הפשרה

06.10.2019, 15:07 | תומר גנון

פרשת השוחד בטבע: משרד המשפטים סבור שיש קושי בהסכם הפשרה שבמסגרתו תשלם חברת הביטוח של הדירקטורים ונושאי המשרה 50 מיליון דולר כפיצוי על הקנסות ששולמו למשרד המשפטי האמריקאי (DOJ) והפרקליטות, אולם לא יתנגד לאישורו.

כך עולה מהודעת פרקליטות מחוז ת"א (אזרחי) שהוגשה בסוף השבוע לבית המשפט.

קראו עוד בכלכליסט

על פי ההודעה, במשרד המשפטים חושבים שאין זה סביר שטבע תתחייב לשאת בהוצאות ההגנה של נושאי המשרה והדירקטורים, במידה ויוגשו נגדם תביעות נוספות על נזקי הפרשה. מדובר בתנאי שאותו הציבו חברת הביטוח ונושאי המשרה כדי לחתום על הפשרה.

מטה חברת טבע, צילום: EPA מטה חברת טבע | צילום: EPA מטה חברת טבע, צילום: EPA

"בהסכם נכתב כי נוכח וויתור הדירקטורים ונושאי המשרה על תחולה פוליסת הביטוח ביחס להם, וזאת במסגרת הליכים אחרים אם יוגשו, מסכימה טבע כי היא תישא בהוצאות ההגנה העתידיות שלהם", כתב בהודעת משרד המשפטים עו"ד ליאב וינבאום, המשנה לפרקליטת המחוזי. עוד כתב כי "ניתן לטעון כי התוצאה מעוררת קושי".

"החברה הינה הניזוקה במקרה זה", הסביר וינבאום, "בעוד שנושאי המשרה עשויים להיות המעוולים - ברשלנות או במעשים מכוונים. אם כן מדובר בפיצוי אפשרי לטובת מפרי הדין, אם ימצא לנכון להגיש נגדם תביעה. הדעת אינה נוחה מהתחייבות זאת".

למרות הקושי מסייג עו"ד וינבאום וכותב כי: "אם ימצא בית המשפט כי במקרה זה התקיימו נסיבות חריגות ומיוחדות המצדיקות אישור תנאי השיפוי בהסדר הפשרה, בנסיבות הדומות במידה מסוימת לאלה שהתקיימו בעניין בנק לאומי (הפשרה בתביעה הנגזרת על נזקי פרשת הסיוע להעלמת מס לאזרחים אמריקאיים, ת.ג), ייתכן כי לא יהיה זה בלתי סביר להימנע מלהתערב בשיקול דעת החברה והועדה הבלתי תלויה, על אף הקשיים בתנאים אלה".

חיים הורביץ, צילום: עמית שעל חיים הורביץ | צילום: עמית שעל חיים הורביץ, צילום: עמית שעל

נזכיר כי טבע שילמה בארה"ב 519 מיליון דולר ובישראל 75 מיליון שקלים (כ-22 מיליון דולר) על מנת לסיים חקירות שנפתחו נגדה על מתן שוחד לעובדי ציבור ורופאים ברוסיה, אוקראינה ומקסיקו. השוחד ניתן כדי לקדם את מכירות תרופת הדגל שלה - הקופקסון. בניכוי הרווחים שצברה טבע בעקבות תשלומי השוחד, 215 מיליון דולר, והסכום שתקבל בחזרה מהדירקטורים ונושאי המשרה, 50 מיליון דולר, יעמוד הנזק הישיר לקופתה על 276 מיליון דולר.

הסכם הפשרה הכספי הושג בעקבות שורה של תביעות שהוגשו נגד טבע על נזקי הפרשה. המרכזית בהן, בקשה לגילוי מסמכים בטרם תביעה נגזרת, הוגשה בשם בעל מניות בשם שלומי טלמור באמצעות עורכי הדין יוקי שמש ועמית מנור.

לאחר הגשת התביעות, וכפי שפורסם לראשונה ב"כלכליסט", הקימה טבע ועדת תביעות בלתי תלויה שתדון בהשלכות תשלומי השוחד שהעבירה החברה בין השנים 2006-2012 בהיקף של עשרות מיליוני דולרים. הועדה המליצה כאמור על הפשרה שבה ישולמו 50 מיליון דולר על ידי חברת הביטוח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות