אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שמחת עניים: הסטנדאפ של גארי גולמן ב-HBO צילום: באדיבות YES

שמחת עניים: הסטנדאפ של גארי גולמן ב-HBO

בסדרה חדשה הסטנדאפיסט גארי גולמן עושה צחוק ממחלת הנפש שלו, מיהדותו ומעוניו. זה יוצא מצחיק

07.10.2019, 08:29 | רותה קופפר

הסטנדאפיסט היהודי אמריקאי גארי גולמן העלה כעת ב־HBO (בישראל ב־HOT, yes וסלקוםTV), מופע שנקרא "הדיכי הגדול".

בנוסף לקטעי הסטנדאפ המצוינים שלו, הוא משלב גם צילומים דוקומנטריים עם אמו ברברה, בת זוגו שאדה והפסיכיאטר שלו ד"ר ריצ'ארד פרידמן. גולמן התמודד עם משבר נפשי קשה שגרר אשפוזים וטיפול בחשמל. הוא במצב טוב עכשיו, אך מודע לזה שהמחלה אורבת שם במחשכים. הדיבור שלו על הנושא הוא כמו תמיד כנה, ומנוסח להפליא. 

גארי גולמן , צילום: באדיבות YES גארי גולמן | צילום: באדיבות YES גארי גולמן , צילום: באדיבות YES

גולמן (49), התקבל למכללת בוסטון על מלגה של ספורטאי כשחקן פוטבול, מלגה שאותה איבד בהמשך, אך הצליח לסיים את לימודי ראיית החשבון בכל זאת. הוא עסק בזה במקביל להופעות במועדוני סטנדאפ, ואחר כך גם היה מורה מחליף בבית ספר, שהיה ידוע בזה שבסוף כל שיעור, היה מנסה את החומרים הקומיים שלו על הכיתה. זה אפשרי; ההומור שלו נקי, מתוק ומאוד מילולי. קטע מפורסם שלו כולל את ההערכה שלו כלפי בני דור ה־Y והבנה שלו לסיבה שהם יותר ממוקדים וצלולים ממי שגדלו בשנות ה־70 — הם פשוט שותים יותר מים. התיאור שלו של דיאלוג עם המורה לספורט סביב הברזייה בבית ספר גרם לי לבכות ולצחוק גם יחד. קטע נוסף שלו מהעבר מתאר משחק תפקידים שחברתו והוא נכנסו אליו כחלק מריטואל מיני שלהם: הוא הפרופסור והיא סטודנטית שמוכנה לעשות הכל כדי לשפר את הציון שלה. אז הוא מטיל עליה עבודה בת 12 עמודים שתוגש עד הבוקר, "אני ידוע כקשוח אבל הוגן", הוא אומר. החברה מאבדת עניין.

גולמן, כפי שסיפר במופעי סטנדאפ קודמים שלו, בא מזרם לא מאוד מוכר ביהדות האמריקאית — “קוראים לו ‘העניים’” — מרבה להתייחס ליהדות שלו. הוא מזכיר לקהל מי המציא את הגלולה למניעת הריון, החיסון נגד פוליו, ואת השבת, "אז בפעם הבאה שאתם עושים סקס עם רגליים מתנפנפות בוויקאנד, תזכרו למי אתם חבים את כל זה".

במופע החדש שלו הוא גם מספר עד כמה חשש מאשפוז באשמת סרטים כמו "קן הקוקייה" ו"נערה בהפרעה", אבל הטיפולים מאוד עזרו לו. הוא מקווה כי בנוסף לצחוק יצליח גם קצת לתקן את הסטיגמה שעדיין כרוכה בטיפול במחלות נפש, ולפלס בתוך האופל הזה קצת אור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות