אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר לעובדים בבנק ישראל: חסרות לכם 3 שעות עבודה

בלעדי

האוצר לעובדים בבנק ישראל: חסרות לכם 3 שעות עבודה

על פי אגף השכר באוצר, בחטיבת השווקים הפיננסיים עובדים כל שבוע שלוש שעות פחות מהנדרש; העובדים, המשתכרים בממוצע 26 אלף שקל, זועמים על הכוונה לאלצם להשלים את השעות החסרות

07.10.2019, 08:25 | רחלי בינדמן

משרד האוצר מאיים לפגוע בתנאי ההעסקה של עובדי חטיבת השווקים והפיננסים והמט"ח בבנק ישראל. בביקורת שערכו לאחרונה אנשי אגף השכר של משרד האוצר, בניהולו של קובי בר־נתן, התברר כי עובדים אלו, המועסקים במתכונת עבודה של ימי שני עד שישי בגלל הפעילות מול שוקי חו"ל, מועסקים בהיקף משרה הנמוך ב־3 שעות מזה של כלל העובדים במגזר הציבורי — 39 שעות שבועיות במקום 42 שעות — בניגוד לחוק התקציב.

קראו עוד בכלכליסט

בעקבות הגילויים דרשו אנשי האוצר מבנק ישראל לחייב אותם עובדים להוסיף שלוש שעות עבודה בשבוע. אולם ועד העובדים ובנק ישראל עצמו מפעילים לחצים על משרד האוצר לסגת מהדרישה שכן מדובר בעובדים שחלקם גויסו על סמך ההבטחה לעבוד במתכונת שעות מופחתת.

חזי כאלו, מנכ"ל בנק ישראל חזי כאלו, מנכ"ל בנק ישראל חזי כאלו, מנכ"ל בנק ישראל

מתברר כי מדובר בנוהג שקיים כבר מ־2007 כאשר העובדים בבנק ישראל, בניהולו של חזי כאלו, חולקו לשתי קבוצות — דור א' (ותיקים) ודור ב' (חדשים). לגבי דור א' סוכם כי לא ניתן לפגוע בתנאי העבודה שלהם שנצברו, ואילו ביחס לעובדי דור ב' נקבע כי תנאי העסקתם יהיו זהים לכלל המגזר הציבורי.

לאחר חידוש הסכם השכר האחרון בבנק ישראל בינואר האחרון, שבו לטענת גורמים באוצר שכר עובדי החטיבה עלה בכ־20%, נודע לאגף השכר על דבר השעות החסרות.

קובי בר נתן, הממונה על השכר, צילום: דוברות משרד האוצר קובי בר נתן, הממונה על השכר | צילום: דוברות משרד האוצר קובי בר נתן, הממונה על השכר, צילום: דוברות משרד האוצר

בעקבות הדרישה של משרד האוצר, העובדים התמרמרו על תוספת השעות הנדרשת מהם, וחלקם אף מנסים להתמודד על מכרזים חדשים כדי לצאת מהחטיבה. ועד עובדי הבנק וכן גורמים בתוך בנק ישראל מפעילים לחצים על משרד האוצר לסגת מהדרישה, אולם במשרד האוצר לא מתרגשים. לטענתם, אין לעובדים מה להלין שכן מדובר בעובדים בשכר חודשי בסיסי ממוצע של 24 אלף שקל בחודש, ולצד תנאים נוספים כמו תקן לרכב מגיע השכר ברוטו לכ־26 אלף שקל בחודש. באוצר אומרים כי "אין זו בעיה של משרד האוצר שבנק ישראל הבטיח לאותם עובדים לעבוד שלוש שעות פחות, ובכך חטא לחוק יסודות התקציב".

עם זאת, במשרד האוצר מנסים להגיע לעמק השווה ולתת הקלות מסוימות לעובדים שבכל זאת מגיעים לעבודה ביום שישי, השונה מיום רגיל, כך שייתכן כי בסופו של דבר שלוש השעות הנוספות יתקצרו לכדי שעה נוספת אחת.

מבנק ישראל נמסר: "לא נוכל להתייחס לנושאים הקשורים למו"מ בנושא יחסי עבודה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות