אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשרד להגנת הסביבה: ירידה של עד 45% בפליטות מזהמים במפרץ חיפה ב-2018 צילום: טל שחר

המשרד להגנת הסביבה: ירידה של עד 45% בפליטות מזהמים במפרץ חיפה ב-2018

עפ"י נתוני המשרד, אשתקד נרשמה ירידה של 4%-19% בפליטת הזיהומים לאוויר ברחבי הארץ. עם זאת, 3 שריפות ענק במטמנות הפסולת בדרום גרמו לעלייה של 28% בפליטות חומרים חשודים או מוכרים כמסרטנים בבני אדם. כלי הרכב תרמו 44% לפליטת תחמוצות חנקן לאוויר

07.10.2019, 10:12 | ליאור גוטמן

במפרץ חיפה נרשמו הפחתות מצטברות בפליטת חומרים מזהמים לאוויר של  10% עד 45% - כך לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה שפורסמו היום (א').

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בסיכום מרשם הפליטות לסביבה (מפל"ס) שמרכזים את כלל המדידות אשתקד. בראייה רב שנתית טוענים במשרד שמאז 2012 נרשמה הפחתה של 45%-81% בשיעור המזהמים באזור המפרץ, לרבות "הפחתה של 23% בפליטות תרכובות אורגניות נדיפות למעט מתאן (NMVOC) שמקורן בסגירת חיפה כימיקלים והפחתות שבוצעו בשמן תעשיות שמנים ובחברתל גדיב תעשיות פטרוכימיה".

מנגד, במשרד מזהירים מעלייה של 16% בפליטות תחמוצות גופרית בשל עלייה בהיקף פעילות בשמן תעשיות שמנים ועלייה של 12% בפליטות בזן.

ירידה של 4%-19% בפליטת הזיהומים לאוויר

עפ"י נתוני המשרד להגנת הסביביה, ב-2018 נרשמה הפחתה בפליטת הזיהומים לאוויר של של 4%-19%. במשרד מציינים שלוש שריפות ענק במטמנות שממוקמות בדרום (אפעה, דודאים, ירוחם), שגרמו "לעלייה בפליטות חומרים חשודים או מוכרים כמסרטנים בבני אדם, של 28%", כאשר כלל שריפות הפסולת (במטמנות אפעה ודודאים: שריפת פסולת צמחית חקלאית, שריפת פסולת עירונית מעורבת) תרמו בשנת 2018 ל-60% מפליטת חומרים חשודים או מוכרים כמסרטנים לאוויר.

מפרץ חיפה, צילום: טל שחר מפרץ חיפה | צילום: טל שחר מפרץ חיפה, צילום: טל שחר

"נתוני המפל"ס מחזקים את חשיבות מדיניות המשרד לצמצום היקף ההטמנה של פסולת בישראל והגדלת שיעורי המיחזור והשבת האנרגיה מפסולת. המשרד להגנת הסביבה פועל בהתאם לאסטרטגיית הפסולת החדשה, שתוביל לצמצום משמעותי של שיעור ההטמנה בישראל מכ-80% כיום ל-26% בשנת 2030", אמורי במשרד להגנת הסביבה. 

התחבורה תורמת 44% לזיהום

תחום התחבורה ממשיך לספוג ביקורות שליליות גם השנה, ולפי פרסומי המשרד סקטור התחבורה (כבישים, רכבות, צמ"ה וכלי שיט בנמלים) תרם 44% לפליטת תחמוצות חנקן לאוויר, 33% לפליטת חלקיקים וכ-21% לפליטת חומרים חשודים או מוכרים כמסרטנים. "התוכנית הלאומית להפחתת זיהום אוויר מתחבורה שהמשרד מוביל, תביא להפחתה של 30% מפליטות החלקיקים מכלי-רכב. כלי שיט בנמלים תורמים 77% לפליטת מתכות חשודות או מוכרות כמסרטן", טוענים במשרד.

עפ"י הנתונים, שיעור הפליטות לנפש של תחמוצות חנקן בישראל עדיין כפולה מהפליטות לנפש באיחוד האירופי. "המקור המרכזי לפליטות מזהמים אלה לאוויר נותר תחנות הכוח הפחמיות בחדרה ובאשקלון, שבהן עדיין חלק מיחידות הייצור פועלות ללא מתקנים מתקדמים להפחתת תחמוצות חנקן ותחמוצות גופרית. יש לציין שפליטות עופרת וכספית לנפש בישראל נמוכות מהפליטות ב-EU15 ב-83% וב-51% בהתאמה", אומרים במשרד.

זיהום ממכוניות, צילום: שאטרסטוק זיהום ממכוניות | צילום: שאטרסטוק זיהום ממכוניות, צילום: שאטרסטוק

בכל הקשור לפסולת בניין, במשרד טוענים שהם יקדמו חוק פסולת הבניין שהעביר בכנסת שעברה בקריאה ראשונה, מתוך מטרה להביא לשינוי משמעותי בשוק, שכיום סובל מפעילות פיראטית ועבריינית משמעותית.

תרומת בתי הזיקוק לזיהום

פליטות מבתי זיקוק: השוואת פליטות מבתי הזיקוק בישראל עם בתי זיקוק באירופה, בנרמול לפי כמות זיקוק נפט גולמי, מעידה על תמונת המצב הבאה: פליטות תחמוצות חנקן בישראל דומות לממוצע באירופה; פליטות תחמוצות גופרית נמוכות ביחס לפליטות באירופה; ופליטות NMVOC ובנזן בישראל הן הנמוכות ביותר מבין המדינות שנבדקו.

פליטות בתקלות: המפל"ס כולל מידע על פליטות בתקלות. בשנת 2018 התרחשו שלושה אירועי שריפה גדולים במטמנות שהביאו לעליה של 629% בכמות הפליטה בתקלות במפל"ס בהשוואה לשנה הקודמת. בשנת 2018 דיווחו למפל"ס 83 מפעלים על פליטה בתקלה, שהם כ-15% מכלל המדווחים למפל"ס.

זאב אלקין, השר להגנת הסביבה זאב אלקין, השר להגנת הסביבה זאב אלקין, השר להגנת הסביבה

הפחתה בצריכת מזוט ועליה בצריכת גז טבעי: מספר מדווחי המפל"ס שהם צרכני מזוט פחת ב-23% בין השנים 2012 ל-2018 (מ-102 ל-79 מפעלים). כמות צריכת המזוט של מדווחי המפל"ס פחתה ב-83% בתקופה זו. כמות צריכת המזוט של מדווחי המפל"ס פחתה ב-13% בשנת 2018.

מספר מדווחי המפל"ס הצורכים גז טבעי עלה ב-113% בין השנים 2012 ל-2018 (מ-24 ל -51 מפעלים). כמות צריכת גז טבעי של מדווחי המפל"ס עלתה ב-123% בתקופה זו. כמות צריכת גז טבעי של מדווחי המפל"ס עלתה ב-17% בשנת 2018.

הזרמות לבריכות אידוי: בישראל פועלות 48 בריכות אידוי המשמשות כפתרון קצה לשפכי תעשייה. השפכים בבריכות אלה אינם מוזרמים לסביבה וברוב המקרים נמצאים בשטחי המפעלים (ונכללים ברגולציה של המפעלים), ולפיכך ההזרמות אל הבריכות לא מדווחות למפל"ס. כיוון שהברכות מהוות סיכון סביבתי פוטנציאלי, המשרד להגנת הסביבה ערך לראשונה מצאי של כמויות הזרמות מזהמים בשפכי תעשייה לבריכות האידוי. השוואת ממצאי המצאי עם כמויות המזהמים בשפכי התעשייה המדווחות למפל"ס, מעלה שרוב הכמות במזהמים רבים בשפכי התעשייה של מפעלי המפל"ס, מוזרמת לבריכות האידוי בשטח המפעל ולפיכך כלל לא מדווחת למפל"ס.

השר להגנת הסביבה זאב אלקין: "מהנתונים ניתן לראות כי לעבודה הרבה שהמשרד משקיע במפרץ חיפה יש תוצאות חשובות. פליטת המזהמים לאוויר במפרץ חיפה ירדה בשיעור של עשרות אחוזים ולאחר עבודה רבה ומאומצת, הבאנו את בתי הזיקוק לרמת פליטת בנזן ותרכובות אורגניות נדיפות מהנמוכות באירופה המערבית. עלינו להתקדם במהירות האפשרית ביישום התכנית האסטרטגית שלנו להפחתה משמעותית בהטמנת פסולת בישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
האיחוד האירופי תבע ממשלות על זיהום אוויר ומים
עשרות פעמים מוכיחים אירגוני הסביבה למשרד להגנ"ס שניטור פליטות תעשייה במפרץ חיפה חלקי ושגוי ואף מוכיחים עליה בזיהום ולא ירידה . גם אם יש ירידה בחלק מהחומרים עדיין לא עומדים בתקנות ומסכנים את בריאות הציבור: תחנות ניטור מושבתות ,רצף תקלות הקלה בהיתרי הפליטה ועוד ...ועוד.. בקיצור הגיע הזמן לביקורת של האיחוד האירופי בישראל על מנת לבצע סקר ניהול סיכונים כלומר ניטור חומרים מסוכנים מפליטות תעשיה לסביבה למזון ונוזלי גוף. על מנת לקבוע מדיניות ניטור פיקוח ואכיפה עבור המשרד להגנת הסביבה
אורנה בר לב  |  09.10.19
לכל התגובות