אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האו"ם מתמודד עם משבר המזומנים החמור זה עשור; אחת המדינות שלא העבירה את דמי החבר - ישראל צילום: אי פי איי

האו"ם מתמודד עם משבר המזומנים החמור זה עשור; אחת המדינות שלא העבירה את דמי החבר - ישראל

לדברי מזכ"ל האו"ם, הארגון ניצב מול משבר נזילות חריף שמאיים על קיום פעולותיו ברחבי העולם: "לא נוכל לשלם משכורות בנובמבר". עד סוף ספטמבר העבירו המדינות החברות בארגון רק 70% מדמי החבר השנתיים - ישראל טרם העבירה את התשלום. כדי להמשיך לפעול נאלץ הארגון לשאול כספים מעתודות שיועדו למבצעי שמירת שלום ברחבי העולם

09.10.2019, 23:59 | שירות כלכליסט
האו"ם מתמודד עם "משבר המזומנים החמור ביותר" שלו זה קרוב לעשור - זאת מאחר שכמעט שליש מהמדינות החברות בו לא שילמו את דמי החבר השנתיים שלהן, כך מסר מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש.

בדברים שנשא מול הוועדה לקביעת תקציב האו"ם אתמול אמר גוטרש כי המצב כל כך נואש עד כי כינוס האסיפה הכללית בחודש שעבר בניו יורק התאפשר רק בגלל קיצוץ בהוצאות חירום שנעשה מוקדם יותר השנה. 

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש, צילום: אי פי איי מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש | צילום: אי פי איי מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש, צילום: אי פי איי

"הארגון עומד בפני משבר פיננסי קשה", אמר גוטרש.  "ליתר דיוק, משבר נזילות קשה. המשוואה היא פשוטה: ללא מזומנים לא ניתן ליישם את ביצוע התקציב כראוי". דובר האו"ם סטפן דוג'ריק אמר בהצהרה שפורסמה אתמול כי עד סוף ספטמבר שילמו המדינות החברות בארגון רק 70% מהסכום שהיו אמורות לשלם לצורך ביצוע התקציב הרגיל. זאת, לעומת תשלום בשיעור של 78% מהסכום בתקופה המקבילה אשתקד.

האו"ם מסר כי בעוד 129 מדינות חברות שילמו את דמי החבר לשנת 2019 (האחרונה שבהן היא סוריה), 64 מדינות אחרות עדיין נדרשות להעביר את התשלום "בדחיפות ובאופן מלא". לדבריו, חסר עדיין סכום יוצא דופן של 1.3 מיליארד דולר עבור ביצוע התקציב השנה.

גוטרש ציין כי הארגון היה כה חסר מזומנים עד שהוא נאלץ לשאול עתודות שיועדו למבצעי שמירת שלום כדי לתת מענה לצרכים בחודשים האחרונים. גוטרש הדגיש כי האו"ם מסתכן ב"מיצוי יתרות המזומנים הסגורות שנועדו לשמירת השלום ובכניסה לחודש נובמבר ללא מספיק מזומנים כדי לכסות את תשלום המשכורות לעובדים".

ארה"ב, שהיא התורמת הגדולה ביותר לאו"ם, עדיין חייבת 381 מיליון דולר לכיסוי תקציבים קודמים של האו"ם וסכום של 674 מיליון דולר לתקציב 2019, כך דיווח "רויטרס".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר בעבר כי הכלכלה הגדולה בעולם נושאת בחלק גדול מדי מהנטל בכל הנוגע לכיסוי עלויות האו"ם. נשיא ארה"ב קרא גם לביצוע רפורמות מקיפות באו"ם.

על פי אתר CNBC, בין המדינות שלא העבירו את דמי החבר השנתיים שלהן לאו"ם נמנות ברזיל, איראן, מקסיקו, סעודיה, דרום קוריאה, אורוגוואי - וגם ישראל. המזכ"ל אמר אתמול (ג') כי בשבוע שעבר הוא נאלץ לנקוט בצעדים יוצאי דופן להתמודדות עם המחסור במזומן: "ייתכן שיהיה צורך לבטל או לדחות פגישות", מסר. 

גוטרש הזהיר גם כי המצב לא ישפיע רק על פעילות האו"ם בניו יורק או בז'נבה, אלא על פעולות הארגון ברחבי העולם.

ממשרד חוץ נמסר בתגובה: "אכן, יש חוב שבעיקרו נובע מהחלטת ראש הממשלה לקצץ בתשלומים לאו"ם בעקבות החלטות עוינות, הן בניו יורק והן במועצה לזכויות אדם בג'נבה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
האום הוא אחד הארגונים המושחתים והמיותרים בתבל והגיע זמנו להימחק
יושבים שם אנשים חסרי מוח ונוכלים הנקראים שגרירים שמוכנים לומר על יום שהוא לילה ולהיפך, מסיבות הזויות או בגלל אינטרסים כספיים שיקבלו ממדינות ערב. רוב מוחלט מפעילות האום נגוע בשחיתות, פוליטיקה, ושאר מרעין בישין. טוב יעשו ארה"ב וישראל ואחרות באם יודיעו שמבטלים את חברותן בו ואינם מכבדים עוד את החסינות שלהם. שיוציאו את האום מישראל ויהפכו את ארמון הנציב למרכז השגרירויות הזרות בירושלים.
אבי  |  10.10.19
לכל התגובות