אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתונים חדשים: אלה 20 החברות האחראיות לפליטת שליש מגזי החממה צילום: בלומברג

נתונים חדשים: אלה 20 החברות האחראיות לפליטת שליש מגזי החממה

החברות, ובראשן ארמקו, שברון וגזפרום, היו אחראיות ב-54 השנים האחרונות לפליטת גזי חממה בכמות השווה ל-480 מיליארד טונות פחמן דו-חמצני; "כשל מוסרי גדול של המערכת הפוליטית"

10.10.2019, 10:35 | עומר כביר

20 חברות בלבד אחראיות ליותר משליש מגזי החממה שנפלטו לאטמוספירה בחצי המאה האחרונה - כך חשף אתמול הגארדיין על סמך מידע חדש שאספו כמה מהמדענים המובילים בתחום. לפי הדיווח, כל ה-20 הן חברות שמפיקות אנרגיה מדלקי מאובנים, ושפעילותן חסרת העכבות לניצול משאבי נפט, גז ופחם קשורה ישירות לפליטת גזי החממה.

קראו עוד בכלכליסט

את הניתוח הוביל ריצ'ארד הידה, מייסד ומנהל המכון לאחריות אקלימית (Climate Accountability Institute), שנחשב לסמכות המובילה בעולם בכל הנוגע לתפקידן של חברות האנרגיה הגדולות בהסלמת משבר האקלים. הניתוח בוחן איך דלקי מאובנים שהוצאו מהאדמה מאז 1965 (השנה שבה ההשפעה של דלקי מאובנים על האקלים היתה כבר ידועה היטב) תרמו לפליטת גזי חממה.

לפי הדיווח, 20 החברות הראשונות ברשימה פלטו ב-54 השנים האחרונות גזי חממה בכמות השווה ל-480 מיליארד טונות פחמן דו-חמצני – 35% מכלל פליטות גזי החממה. החברות כוללות ענקיות אנרגיה פרטיות דוגמת שברון, אקסון, BP ושל, שאחראיות לפליטות יותר מ-10% מגזי החממה מאז 1965. 12 מהחברות ברשימה הן תאגידים בבעלות מדינות, כמו סעודי ארמקו ו-Gazprom הרוסית, שאחראיות יחדיו לפליטת כ-20% מגזי החממה.

מתקן של ארמקו בסעודיה, צילום: בלומברג מתקן של ארמקו בסעודיה | צילום: בלומברג מתקן של ארמקו בסעודיה, צילום: בלומברג

בראש הרשימה עומדת ענקית הנפט הסעודית ארמקו, שעם פליטות בסך 59.26 מיליארד טונות אחראית ל-4.38% מגזי החממה. שברון שבמקום השני פלטה גזי חממה השווים ל-43.35 מיליארד טונות פחמן דו-חמצני, וגזפרום אחראית פליטות בסך 43.23 מיליארד טונות.

הנתונים במחקר נאספו על סמך הדיווחים השנתיים של החברות לגבי תפוקת הנפט, הגז הטבעי והפחם שלהם. נתונים אלו עובדו על מנת לחשב כמה פחמן דו-חמצני ומת'אן מדלקים אלו נפלטים לאטמוספירה לאורך שרשרת האספקה של החברות – מהפקת מהאדמה ועד השימוש בהם. 90% מהפליטות הן כתוצאה מהשימוש במוצרים, כדלק למכוניות, דלק מטוסים, פחם לחימום ועוד. 10% נוספים הם תוצאה של הפקה, זיקוק ואספקת הדלקים.

"לחברות האלו ולמוצרים שלהן יש אחריות משמעותית למצב חירום האקלים", אמר הידה. "הן פעלו במשותף לעיכוב מאמצים לאומיים ובינלאומיים במשך עשורים, ועתה לא יכולות להסתתר מאחורי מסך העשן שלפיו צרכנים הם האחראים. בכירים בחברות נפט, גז ופחם חיבלו בהתקדמות בשעה שההון העצום, היכולות הטכניות והמחויבות המוסרית של החברות צריכות היו לקדם ולא למנוע מעבר לעתיד דל-פחמן".

תחנת דלק של שברון. במקום השני, צילום: רויטרס תחנת דלק של שברון. במקום השני | צילום: רויטרס תחנת דלק של שברון. במקום השני, צילום: רויטרס

מבין 20 החברות ברשימה, רק 7 הגיבו לפניית הגארדיין בנושא. חלקן טענו שהן לא אחראיות ישירות לשימו בדלקים שהן מפיקות (טענה מביכה - כי הרי מה אתן חושבות שנעשה עם המוצרים שלכן?). אחרות ערערו על הקביעה שההשפעה של דלקי מאובנים על האקלים היתה ידועה כבר בשנות ה-60 או שהתעשייה פעלה כדי לעכב פעולה בנושא. רובן אמרו במפורש שהן מקבלות את המדע בתחום וכמה מהן טענו שהן תומכות ביעד של הסכם פריז להגבלת ההתחממות הגלובלית ל-1.5 מעלות צלזיוס. כל החברות שהגיבו ציינו שהן משקיעות במקורות להפקת אנרגיה מתחדשת או במקורות לאנרגיה דלה בפליטות פחמן.

מייקל מן, ממדעני האקלים המובילים בעולם, אמר לגארדיין כי הממצאים שופכים אור על התפקיד של חברות דלקי מאובנים במשבר האקלים וקרא לפוליטיקאים ולמדענים שעתידים להיפגש בדצמבר בוועידת האקלים בצ'ילה לנקוט בצעדים דחופים להגבלת פעילותן. "הטרגדיה של משבר האקלים היא ש-7.5 מיליארד אנשים חייבים לשלם את המחיר - בדמות כוכב לכת מדרדר - כדי שכמה עשרות מזהמים ימשיכו לרשום רווחי שיא. זה כשל מוסרי גדול של המערכת הפוליטית שלנו שאפשרנו לזה להתרחש", הוא הוסיף.

20 המזהמות (גזי חממה במיליארדי טונות)

1. סעודי אראמקו – 59.26

2. שברון – 43.35

3. גזפרום – 43.23

4. אקסון מוביל – 41.9

5. חברת הנפט הלאומית של איראן – 35.66

6. BP – 34.02

7. רויאל דאטש של – 31.95

8. Coal India – 23.12

9. Pemex – 22.65

10. Petróeos de Venezuela – 15.75

11. פטרו צ'יינה – 15.63

12. פיבודי אנרג'י – 15.39

13. קונוקופיליפס – 15.23

14. חברת הנפט הלאומית של אבו דאבי – 13.84

15. כוויית פטרוליום – 13.48

16. חברת הנפט הלאומית של עיראק – 12.6

17. טוטאל SA – 12.35

18. Sonatrach – 12.3

19. BHB Billiton – 9.8

20. פטרובראס – 8.68

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
מעניין היכן החוקר הזה קנה את הדוקטורט שלו.
חברות הנפט שואבות ומזקקות נפט.. מוצרי הנפט המזוקקים משמשים להנעת מנועי בערה פנימיים, ייצור חשמל, חימום וכד'. בנוסף.. הפחם והגז הטבעי משמשים לאותם שימושים פחות או יותר... הנפט הגומי מהווה כשליש מהמקורות לייצור האנרגיה לסוגיה בכדור הארץ.. אז ממש צריך להיות חוקר דגול כדי לחקור ולהבין שהוא גם פולט כשליש מהזיהום? אהמממ...
ג.  |  19.11.19
5.
מטופש, כאילו הכתב צורך פחות דלק או חשמל משאר האנשים
בניגוד למה שכתבת הטענה שהחברה לא אחראית על השימוש בדלקים אינה מביכה. אבל הכתבה והמחקר כן. בסך הכל זה מראה מי מכר יותר... ולעניין דלקי מאובנים, בהחלט ייתכן שהגיע הזמן לצמצם את השימוש בהם עד למעבר מוחלט לאנרגיה נקיה יותר, אבל עד כה הם היוו הבסיס לכל ההתפתחות והקידמה, הארכת תוחלת החיים, ביטחון מזון, הסקה, ****והפחיתו**** משמעותית את מקרי המוות שנגרמו כתוצאה מאסונות טבע
שמעוני  |  10.10.19
לכל התגובות