אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדטרוניק רוכשת את AV Medical הישראלית ב-30 מיליון דולר צילום: רמי זרנגר

בלעדי לכלכליסט

מדטרוניק רוכשת את AV Medical הישראלית ב-30 מיליון דולר

חברת המד-טק הנרכשת מפתחת פתרונות מבוססי צנתרים; מדובר בחברה הישראלית התשיעית אותה רוכשת ענקית המכשור הרפואי מארה"ב ולאחר שהצדדים חתמו על הסכם הפצה לפני כשנה וחצי; פרופ' מיכאל טל, מייסד החברה: "הרכישה תעזור למוצרי החברה להגיע ליותר חולים ברחבי העולם"

10.10.2019, 16:41 | צלי גרינברג
חברת המד-טק הישראלית AV Medical, המפתחת פתרונות בהתערבויות מבוססות צנתרים, נמכרה במלואה לענקית המכשור הרפואי מדטרוניק האמריקאית, תמורת סכום המוערך על ידי גורמים בשוק ההון בכ-30 מיליון דולר - כך נודע לכלכליסט.  

קראו עוד בכלכליסט

החברה חתמה על הסכם הפצה עם מדטרוניק לפני כשנה וחצי למוצר ה-Chameleon (זיקית) שלה, שאושר על ידי ה-FDA במהלך חודש אוקטובר 2015 לשיווק בארה"ב. לאחר שהצליחה החברה להוכיח יכולת מסחרית החל משא ומתן בין הצדדים, שנמשך לאורך חודשים, עד לרכישה.

(תצלום אילוסטרציה), צילום: נתי מלחי (תצלום אילוסטרציה) | צילום: נתי מלחי (תצלום אילוסטרציה), צילום: נתי מלחי

ה-Chameleon הוא שילוב של בלון וצנתר, המאפשר הזרקת חומר ניגוד שמאפשר לרופא "לצבוע" את אזור הטיפול ולראות אותו טוב יותר. עבור מדטרוניק מדובר במוצר משלים לתחום הדיאליזה שהחברה פועלת בו באמצעות חברת בלקו (Belco) האיטלקית, אותה רכשה מדטרוניק בפברואר 2016, ופיתחה מוצר ייעודי לדיאליזה ביתית ולדיאליזה בבתי החולים.

פרופ' מיכאל טל, מייסד החברה ורדיולוג התערבותי בעל מומחיות בהליכים זעיר-פולשניים, המשמש גם כראש רדיולוגיה התערבותית במרכז הרפואי אסותא בתל אביב וכפרופסור חבר לרדיולוגיה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת ייל, עבד עם מדטרוניק לאורך השנים ואף פיתח עבורם מוצר באמצע שנות ה-2000. טל סירב להתייחס למכירה עצמה ולתמורתה, אך מסר לכלכליסט, כי "הרכישה תעזור למוצרי החברה להגיע ליותר חולים ברחבי העולם, ותשפר הן את איכות חיי המטופל בזמן הטיפול והן את עבודתו של הרופא".

AV Medical הוקמה בסוף 2012 על ידי טל ועד למכירתה הושקעו בה כ-10 מיליון דולר מהלוואות של המדען הראשי וממשקיע אמריקאי פרטי. רוב מניות החברה מוחזקות על ידי אותו משקיע והיתר מחולקים בין העובדים ופרופ' טל.

החברה תמשיך בפעילותה בישראל וכ-10 מעובדיה ייטמעו כעובדי מדטרוניק העולמית, שימשיכו לפתח סדרת מוצרים נוספים בתחום עיסוק החברה. מדובר בחברה הישראלית התשיעית שהחברה רוכשת מאז שנות ה-90 וה-4 במספר שנרכשת על ידי מדטרוניק בשנתיים האחרונות; בחודש נובמבר האחרון רכשה את חברת נוטרינו הישראלית, העוסקת בניתוח מידע ויצירת אנליטיקיות בתחום התזונה, תמורת כ-100 מיליון דולר; בספטמבר 2018 רכשה את מזור רובוטיקה תמורת 1.6 מיליארד דולר; ובאפריל 2018 רכשה את ויז'ן-סנס תמורת כ-70 מיליון דולר.

לימור סנדץ', מנכ"לית איי וי מדיקל, ושותפה של פרופ' טל בקרן AM Ventures, המשקיעה בחברות רפואיות בשלבים מוקדמים, מסרה לכלכליסט, כי "אנחנו מאמינים שמוצר הקמליון שלנו יהפוך להיות standart of care בטיפול בחולי הדיאליזה כחלק מרכישת מדטרוניק, ושמחים על על השארת פעילות החברה והפיתוח בישראל". 

ממדטרוניק ישראל בניהולו של ירון יצהרי סירבו להתייחס לידיעה.

אתמול (ד') דיווחה מדטרוניק העולמית על ריקול יזום על ידה לאחד מתוך אלפי מוצרי הצנתרים של החברה המיועד לטיפולים כלליים והיקפיים. החברה דיווחה כי ערכה בירור לכשש תלונות שקיבלה, וקבעה כי לצנתרים המושפעים עשוי להיות פוטנציאל לאיבוד חומר חיצוני לאחר החדרתם. החברה עידכנה כי לא קיבלה דיווחים על פגיעות בחולים אך החליטה בכל זאת לפנות ללקוחות המשתמשים בצנתר, שהתבקשו להחזיר את כל המלאי שלהם למדטרוניק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות