אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ספרד: עונשי מאסר של תשע עד 13 שנה לתשעה בדלנים קטלאנים צילום: גטי אימג'ס

ספרד: עונשי מאסר של תשע עד 13 שנה לתשעה בדלנים קטלאנים

בית המשפט העליון הרשיע את הפוליטיקאים הקטלאנים לשעבר בניצול לרעה של תפקידם במשאל העם לעצמאות הארץ ב-2017. הם הכחישו את המיוחס להם

14.10.2019, 14:16 | שירות כלכליסט
בית המשפט העליון בספרד גזר עונשי מאסר של תשע עד 13 שנה על תשעה ממנהיגי הבדלנים הקטלאנים על ניצול לרעה של תפקידם במשאל העם לעצמאות חבל הארץ שנערך ב-2017. שלושה חשודים נמצאו אשמים בביזוי ונקנסו, אך לא ירצו עונשי מאסר. 12 הפוליטיקאים והפעילים הכחישו את האשמות המיוחסות להם.

קראו עוד בכלכליסט

הבדלנים בקטאלוניה תכננו מרד אזרחי לקראת נתינת גזר הדין. קארלס פוג'דימון, נשיא קטאלוניה לשעבר שברח ממשפט בספרד מחשש להיעצר ב-2017, אמר: "גזר הדין של 100 שנה במצטבר שניתן למנהיגי הבדלנים הוא זוועה". בהמשך לגזרי הדין, תומכי העצמאות הקטלאנים צעדו בברצלונה עם שלטים ועליהם הכתובת: "שחררו את הפוליטיקאים הכלואים", כשהם מפצירים בכולם לצאת לרחובות. 

התביעה ביקשה עד 25 שנה בכלא לאוריאל ג'ואנקוורס, לשעבר סגן נשיא קטאלוניה והמנהיג הבכיר ביותר בין התומכים בעצמאות. הוא קיבל את העונש הארוך ביותר. 13 שנה באשמת הסתה ושימוש לרעה בכספי ציבור. שאר גזרי הדין נעו בין 9 שנים ומעלה. התביעה טענה כי ההכרזה החד צדדית על עצמאות היא התקפה בוטה על ספרד והאשימו חלקים מהם באשמות חמורות של ניסיון למרד.

המורשעים בבית המשפט, צילום: גטי אימג המורשעים בבית המשפט | צילום: גטי אימג'ס המורשעים בבית המשפט, צילום: גטי אימג

הם טענו בנוסף שמנהיגי הבדלנים ניצלו לרעה כספי ציבור בזמן התארגנותם למשאל העם ב-2017. תשעה מהנאשמים בילו כבר חודשים בכלא בתקופת ההמתנה למשפט. שלושת האחרים שוחררו מוקדם יותר בערבות. 12 המנהיגים הקטלנים החזיקו בעמדות קבועות בממשל הקטלני ובפרלמנט הקטלני, בעוד שאחרים הם פעילים בעלי השפעה וסוכני תרבות.

המורשעים הם: אוריאל ג'ואנקוורס, לשעבר סגן נשיא קטאלוניה; ג׳ורדי קויחארט, נשיא השפה הקטאלנית וארגון התרבות הקטאלנית; כרמה פורקאדל, לשעבר דוברת הפרלמנט הקטאלני; ג׳ורדי טורול, דובר הממשלה הקטאלנית לשעבר; ג'ואקים פורן, ראש משרד הפנים הקטאלני לשעבר; ג׳ורדי סנצ׳ז, פעיל ונשיא האסיפה הלאומית הקטאלנית לשעבר; ראול רומבה, השר ליחסי החוץ לשעבר; דולורוס באסה, שרת העבודה לשעבר; ג׳וזפ רול, שר טריטוריאלי; צ'ארלס מונדו, שר המשפטים לשעבר; מריתקסל בוראס, שר הממשלה לשעבר; סאנתי וילה, שר הכלכלה לשעבר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות