אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה מקשיחה תנאי יבוא מקביל של בשמים צילום: חן גלילי

בלעדי לכלכליסט

המדינה מקשיחה תנאי יבוא מקביל של בשמים

במסגרת רפורמת התמרוקים החדשה, תושת רגולציה שלא חלה עד כה על יבואנים מקבילים של בושם. גורם בשוק: “מדובר בפירות לוביזם של היבואנים הרשמיים"

15.10.2019, 07:21 | אורנה יפת

שנתיים לאחר שהוחרגו מהרפורמה, משרד הבריאות עתיד להכניס את מוצרי הבישום תחת רפורמת התמרוקים החדשה המנוסחת בימים אלה, כך נודע ל”כלכליסט”. המשמעות: יבואנים מקבילים של בשמים יידרשו בקרוב לרגולציה נוספת שעד היום הם לא נדרשו לה, כמו הצגת רישיון פרטני והחזקת תיק מוצר ובו מסמכים ואסמכתאות עבור כל תהליכי הייצור.

יבואני הבישום המקבילים טוענים כי המהלך יוביל לחיזוק כוחם של היבואנים הרשמיים, וזה עלול להוביל להתייקרות. “אנחנו חוששים מאוד מהמהלך הזה”, אומר יבואן מקביל של בשמים שעובד עם רשתות שיווק רבות. “ברפורמה הקודמת ניסו להעיף אותנו מהענף באמצעות דרישות למסמכים שלא יכולנו להציג אותם כיבואנים מקבילים. לבסוף החריגו את הבשמים מהרפורמה, ועכשיו, עברו שנתיים, ושוב מחזירים לרפורמה. מה השתנה עכשיו? שוב היה לובי נגדנו מצד היבואנים הרשמיים? 

מדף בשמים באחת מרשתות השיווק, צילום: אסף עברון מדף בשמים באחת מרשתות השיווק | צילום: אסף עברון מדף בשמים באחת מרשתות השיווק, צילום: אסף עברון

“עד היום לא היה פיקוח על יבוא מקביל של בשמים, ועכשיו החשש שלנו שהרגולציה תחול על בשמים ונידרש להביא מסמכים מספקים בינלאומיים. אנחנו לוקחים עכשיו עורכי דין שיתעסקו עם הדרישות הללו ויבהירו לנו את הדברים”.

הרגולטור מסיר אחריות

רפורמת התמרוקים היא יוזמה של משרד הבריאות שמטרתה להסדיר יבוא מקביל של מוצרי טואלטיקה, טיפוח, איפור ובישום, שכיום נדרשים לבדיקות יקרות בעת הגעתם לארץ. הסעיף השנוי במחלוקת ברפורמת התמרוקים היה יבוא מקביל של מוצרים רגישים, כמו מוצרי טואלטיקה לתינוקות, מוצרי הנקה, מוצרי ננו ומוצרים להגנה מפני השמש. בסופו של דבר לא הוכנסו לרפורמה הקלות על יבוא מוצרים רגישים.

הרפורמה השוויצרית שעליה מושתתת הרפורמה החדשה מקלה את הדרישות מהיבואנים ביחס לרפורמה האירופית - שעליה מבוססת הרפורמה הקודמת. היא מסירה את האחריות לחלוטין ממשרד הבריאות ומטילה את כלל האחריות על היצרנים והיבואנים. ייתכן כי גם מזה חוששים היבואנים המקבילים, שכן במצב כיום לא מעט מהתלונות על מוצרים שמיובאים ביבוא מקביל מגיעות ליבואן הרשמי של המותג בישראל.

השינוי העיקרי ברגולציה השוויצרית לעומת המצב הקיים כיום בישראל הוא בקיצור הליכי קבלת האישורים לשיווק תמרוק. למעשה, על פי הרגולציה השוויצרית, לא נדרש בכלל אישור מוקדם לשיווק תמרוק. בכך משרד הבריאות הופך את עורו: ממשרד שפיקח בדקדקנות על כל מוצר שנכנס לישראל, הוא מסיר מעליו את האחריות לגמרי. לעומת זאת המשרד כן יבצע תהליכי בקרה על המדפים כדי לנהל סיכונים. בנוסף, הרגולציה החדשה לא מחייבת את היבואנים המקבילים להציג שרשרת אספקה, ומשרד הבריאות אף הסיר את החסם של יבוא אך ורק ממדינות מוכרות. כעת ניתן לייבא הכל, מכל מדינה.

בעוד סבון נוזלי הוא מוצר שנמצא תחת אחריות משרד הבריאות, סבונים מוצקים ובשמים הוחרגו, מצב שהקל משמעותית את היבוא שלהם. באוגוסט 2017 הודיע מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב כי הבשמים והסבונים המוצקים יוחרגו מרפורמת התמרוקים ויישארו באחריות משרד הכלכלה למשך שנתיים.

“יבוא מקביל מסוכן"

המצב הזה נותר כאמור גם בתקנות הקודמות של רפורמת התמרוקים, שהתבססו על הרגולציה האירופית. בדיונים שהתקיימו בכנסת לפני שנתיים על רפורמת התמרוקים, התנגד יו”ר חטיבת הקוסמטיקה באיגוד לשכות המסחר, ראובן בילט, לכך שמשרד הבריאות מאפשר יבוא מקביל חופשי של בשמים ואמר כי “בושם מסוכן לציבור כמו איפור וכמו מוצר טיפוח”.

כעת המצב עומד להשתנות במסגרת הרפורמה החדשה שמבוססת על הרגולציה השוויצרית שטיוטה שלה הופצה לגורמים בתעשיית התמרוקים באוגוסט האחרון. בשמים וסבונים מוצקים נכללים תחת ההגדרה של תמרוק, אך עד היום לא חלה עליהם חובת ההצגה של רישיון פרטני והחזקת תיק מוצר בו מצוינים רכיבי המוצר, נוסחאות ייצור, והצהרה כי האצווה משווקת גם במדינות נוספות באירופה. כעת יידרשו היבואנים המקבילים גם של הבשמים לשאת באחריות על בטיחות המוצר, לעמוד בדרישות החוק הזהות לאלה שנדרשות מיבואן רשמי או מיצרן ולעמוד בדרישות חלופיות להחזקת תיק מוצר.

בענף התמרוקים לא שקטים מאימוץ הרגולציה החדשה, וטוענים כי יישומה בלתי אפשרי. “הרפורמה השוויצרית היא יותר ברמה של מס שפתיים מאשר משהו אמיתי”, אומר שחקן בענף, “אני לא רואה את זה קורה בזמן הקרוב כי הרגולטור צריך להתפרק מכל בקרה. הרפורמה השוויצרית משמעותה אפס אחריות לרגולטור”.

ממשרד הבריאות נמסר: “העבודה על התמרוקים נמצאת בדיונים בהנהלת המשרד. לכשתסתיים העבודה, תפורסם טיוטת התקנות להערות הציבור”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות