אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברצלונה: מהומה בשדה התעופה בגלל מאסר לבדלנים צילום: איי אף פי

ברצלונה: מהומה בשדה התעופה בגלל מאסר לבדלנים

תשעה ממנהיגי הבדלנים בחבל קטלוניה נידונו לעונשי מאסר כבדים בעקבות הכרזת העצמאות מספרד ב-2017. אלפי מפגינים זועמים חסמו את שדה התעופה בברצלונה והתעמתו עם שוטרים. עשרות טיסות בוטלו

14.10.2019, 22:00 | ynet
בית המשפט העליון בספרד גזר עונשי מאסר כבדים על תשעה ממנהיגי הבדלנים בקטלוניה, בעקבות הכרזת העצמאות ב-2017. בעקבות עונשי המאסר יצאו אלפי מפגינים זועמים לרחובות ברצלונה, וחסמו את הגישה לשדה התעופה הבינלאומי בעיר. מאות השליכו אבנים ופחי אשפה לעבר השוטרים. השוטרים עצרו מפגינים שהתפרצו לטרמינל והיכו אותם באלות.

הודעת בית המשפט הגיעה בתום שבועות מתוחים. שאלת עצמאות קטלוניה חזרה לסדר היום פחות מחודש לפני שספרד שוב לקלפיות – בפעם הרביעית בארבע שנים. אחרי הודעת בית המשפט צעדו המפגינים בברצלונה לשדה התעופה אל פראט – השני ברשימת שדות התעופה העמוסים בספרד – וחסמו לזמן קצר את הגישה לשדה. המפגינים גם הבעירו צמיגים על פסי הרכבת בקרבת השדה, והשביתו את תנועת הרכבות המהירות מברצלונה לצרפת. 

מהומות בשדה התעופה בברצלונה, היום, צילום: אי פי איי מהומות בשדה התעופה בברצלונה, היום | צילום: אי פי איי מהומות בשדה התעופה בברצלונה, היום, צילום: אי פי איי

   , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי    , צילום: איי אף פי

      , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי       , צילום: איי אף פי

השוטרים בברצלונה הסתערו על המפגינים בכניסה לשדה התעופה, וניסו להרחיק אותם עם זרנוקי מים. רשות התעופה הספרדית מסרה כי לפחות 67 טיסות בוטלו בגלל המהומה. מספר העצורים עדיין לא ברור. מחוץ לשדה גרמה ההפגנה לפקק ענק של 5 ק"מ. נוסעים רבים יצאו עם המזוודות מהמכוניות וצעדו לטרמינל, בשעה שמסוק משטרתי חג בשמיים.

12 נאשמים קטלאנים הועמדו לדין על חלקם בהכרזת העצמאות ב-1 באוקטובר 2017, שהייתה למרות אזהרת השלטון במדריד. המשפט החל בפברואר. כל הנאשמים הורשעו. תשעה מהם הורשעו בהמרדה ונשלחו לעונשי מאסר של תשע עד 13 שנה. השלושה האחרים לא ייכנסו לכלא. הנאשם המרכזי היה אוריול ג'ונקראס, שהיה סגן נשיא חבל קטלוניה. נשיא קטלוניה לשעבר, קרלס פוג'דמון, נמלט מספרד כדי לא לעמוד לדין. פוג'דמון, שחי בבריסל, כתב היום בטוויטר שעונשי המאסר הם "שערורייה".

ממשלת ספרד הביעה תקווה שסיום המשפט המדובר יאפשר לסיים את המשבר באזור העשיר בצפון מזרח ספרד, שרצון תושביו לעצמאות צבר תאוצה בעשור החולף. "אחרי החלטת בית המשפט העליון אנחנו צריכים לפתוח דף חדש, באמצעות דיאלוג", אמר ראש הממשלה הספרדי פדרו סאנצ'ס. אלא שזמן קצר אחרי הודעת בית המשפט העליון השופט פרסם צו מעצר בינלאומי חדש נגד פוג'דמון הנמלט – מה שמלמד שהשלטון לא ינוח עד שפוג'דמון ועוד חמישה ממנהיגי הבדלנים שנמלטו ייתפסו ויישפטו על חלקם במשבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות