אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ספינה אוטונומית של IBM תצא למשלחת מחקר ללא ספנים צילום: IBM

פורצי הדרך

ספינה אוטונומית של IBM תצא למשלחת מחקר ללא ספנים

הספינה, Mayflower Autonomous, תונע באנרגיה סולארית ותבצע מחקרי מיפוי קרקעית, ניטור יונקים ימיים וניסויי סייבר בלב ים; היא תשחזר את מסעה הטרנס-אטלנטי של מייפלאוור המקורית, הספינה הראשונה שהביאה מתיישבים מבריטניה לצפון אמריקה

16.10.2019, 17:55 | ניצן סדן

חברות רבות מקדמות פיתוחי מכוניות ומשאיות אוטונומיות, רחפנים עצמוניים וכלים אחרים - אך מה על תחום השיט? חברת IBM חשפה היום (ד') את פרויקט Mayflower Autonomous Ship - ספינת מחקר אוטונומית ראשונה מסוגה, שצפויה לחצות את האוקיינוס האטלנטי כשעל סיפונה אין נפש חיה.

קראו עוד בכלכליסט

חציית האוקיינוס אינה ההישג פה; בספטמבר שעבר הצליחה סירה אוטונומית קטנה לשוט מניופאונדלנד לאירלנד. אבל הפיתוח של IBM הוא סיפור אחר: מדובר ביאכטה סולארית, 15 מ' אורכה, שתישא מערכות מחשוב ותקשורת מתקדמות - ואת כל החיישנים והכלים הנדרשים לביצוע שורה של ניסויים ימיים בתחומים שונים.

ההפלגה, הניסויים והתפעול השוטף של הכלי יתבצע אוטונומית, ע"י מחשב מרכזי של IBM. בין היתר, תבצע הספינה מחקרי מיפוי קרקעית האוקיינוס, ניטור יונקים ימיים באזורי מחייה שונים, וניסויי תשתיות תקשורת שנועדו לבחון עמידות למתקפות סייבר בלב ים. כגיבוי להנעה הסולארית, תיעזר הספינה גם במפרש נשלף קטן יחסית.

הדמיית הספינה של IBM, צילום: IBM הדמיית הספינה של IBM | צילום: IBM הדמיית הספינה של IBM, צילום: IBM

הפלגתה של Mayflower Autonomous צפויה לצאת במהלך השנה הבאה, ולשחזר מסע היסטורי אחר: את של הספינה מייפלאוור המקורית מ-1620, אשר יצאה מפלימות' שבאנגליה והנחיתה את ראשוני המהגרים בצפון אמריקה, בחוף לו קראו קייפ קוד.

מפרש לגיבוי, הנעה סולארית, צילום: IBM מפרש לגיבוי, הנעה סולארית | צילום: IBM מפרש לגיבוי, הנעה סולארית, צילום: IBM

מחקרים ימיים הם אופרציות מורכבות ויקרות מאוד, שמצריכות מאמצים גדולים של אנשי הצוות והחוקרים; ספינה כשל IBM תוכל להוזיל ולהנגיש מחקרים שכאלה ולספק לאנושות יותר מידע על סוגיות אקולוגיות וביולוגיות - למשל, השפעת "שדות פלסטיק" צפים על בעלי חיים וזיהום עולמי.

בנוסף, מערכת שתוכל לשלוט בספינה ולהתמודד עם משימות מורכבות נוספות תקדם את האנושות צעד נוסף אל עבר עידן השיט האוטונומי; אוניות סוחר ומיכליות שישייטו במהירות וביעילות מוחלטת ללא מגע יד אדם בין נמלי העולם - ויסייעו בהוזלת עלויות מוצרים ואספקת חומרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות